51 Kağıt Okey Nasıl Oynanır?

Deste güzelce karıştırıldıktan sonra oyuna başlanır. 51 oyunun oynanışı şu şekildedir; Dağıtmaya başlayan kişi kartları solundaki oyuncuya kestirir ve ikişer ikişer herkeste 14 kart olacak şekilde dağıtır. İlk başlayacak oyuncuya 14 değil 15 kart verilir. Elde kalan kartlar ortaya çekilmek üzere koyulur.
Amaç

  1. Eldeki kartların belli düzenlerde dizildiğinde baraj sayısı olan 51 sayıya ulaşıldığında elin açılması.
  2. Her turda: eldeki tüm kartların açılarak veya açılmış olan ellere işlenerek eldeki son kartın ıskarta olarak yere atılarak turun bitirilmesi.
  3. Oyun sonunda: en az ceza puanına sahip olmak.

51 okey oyunu nasıl oynanır?

– Okeyde, elinizdeki taşların tamamının per olmasını sağladıktan sonra, artan bir taşı yerdeki göstergenin üzerine bırakıp eli siz kazanıyordunuz. 51 okeyde, göstergenin üstüne taş atma diye bir şey yoktur. Yerde, çekilecek taş kalmamışsa, sıra kendisinde olan oyuncu yana taş attığı anda el biter.

51 de kaç kağıt vardır?

51 kağıt oyunu 51’lik deste içerisinde 52 adet kağıttan 2 adet deste ve joker bulunur. 4 kişi ile eşli yahut bireysel olarak oynan bir kağıt oyunudur. Per sistemli ve barajlı bir iskambil kağıt oyunu olma özelliği taşır.

52 kaç kağıtla oynanır?

Pişti oyunu 52 kağıttan oluşan iskambil destesi oynanan bir oyundur. Oyunda aynı rakam değerlerine sahip kartlar oynama sırasına göre eşleştirilir.

You might be interested:  Boggle Flash Nasıl Oynanır?

Çin okeyi nasıl oynanır?

Taşlar yüzleri görünmeyecek ve ters bir şekilde karıştırılır ve zar atma yöntemi ile üst üste dizilir. Ardından her oyuncuda 13 taş olacak şekilde taşlar dağıtılır ve kalan taşlar oyun esnasında çekilmek üzere ortada bırakılır. Oyunda amaç, üç set ve bir çiftten oluşan bir seri tamamlamaktır.

Sayıdan düşmeli okey nasıl oynanır?

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, veya 7 perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin ‘bitti’ butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir. Elinizdeki taşlarla normal biterseniz, diğerlerinden -2 puan düşülür.

Okeyde rekor kaç?

toplam 21 adet taş olur elimizde. elimizde bulunan 2 adet okey taşını 13 olarak kullanırsak maksimum elde edebileceğimiz dizilim bu şekilde olur. bu dizilimde toplam taş sayı ise 252 olduğunu görürüz.

Okeyde baraj kaç?

101 Oyunu Kolay Hesap Yolu

Ortaların toplamı 34’ten bir eksik çıksa bile 101 yapar ve yine el açılabilir. 111 serisinde orta taş 1’dir ve bu serinin değeri 1 puandır. 10 11 12 serisinde orta taş 11’dir ve bu serinin değeri 11 puandır. 8 9 10 (okey) serisinde orta taş 9’dur ve bu serinin değeri 9 puandır.

Açmalı okey nasıl oynanır?

Her sırası gelen oyuncu ya desteden bir taş çeker ya da bir önceki oyuncunun attığı son taşı alır. Oyuncu taş çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyorsa elini açabilir (dizdiği serileri masanın üstüne koyar). Oyuncu elini açınca elindeki serileri masaya diğer seri taşların yanına koyar.

Anastra kaç kağıtla oynanır?

eskisehir afyon kutahya illerinde bilinen 104 kagitla oynanan bir iskambil oyunu. teori olarak 51 oyununa benzeyen oyunda temel amac sayi toplamaktir.

You might be interested:  3-5-2 Nasıl Oynanır?

Pişti oyunu kaç kağıtla oynanır?

Pişti veya pişpirik, kart saymaya ve şansa dayalı bir iskambil oyunudur. 2 veya 4 kişi ile, 52’lik bir deste ile oynanır. Yalnız başına veya eşli oynanabilir.

52 lik deste de ne var?

Karo, maça, sinek, kupa.

52 Kaç kişi oynanır?

52 kağıtlık tek bir desteyle oynanır. Oyun 2 veya 4 kişiyle oynanabilir. Ancak sitemizde 2 kişi ile oynanır. Anlatımımızda iki kağıdın rakam değeri aynı ise bu iki kağıt aynı kabul edilmektedir.

Açmalı okey nasıl oynanır?

Her sırası gelen oyuncu ya desteden bir taş çeker ya da bir önceki oyuncunun attığı son taşı alır. Oyuncu taş çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyorsa elini açabilir (dizdiği serileri masanın üstüne koyar). Oyuncu elini açınca elindeki serileri masaya diğer seri taşların yanına koyar.

Okey baraj kaç?

Oyunculardan biri elindeki tüm taşları oynayarak oyun turunu bitirirse bu oyuncu -101 puan alır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır. Eğer oyuncu hiç set açmamışsa ona 202 ceza puanı yazılır.

Okeyle bitince kaç yazılır?

Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir.

101 okey 34 nasıl oynanır?

8 9 10 (okey) serisinde orta taş 9’dur ve bu serinin değeri 9 puandır. 7 8 9 serisinde orta taş 8’dir ve bu serinin değeri 8 puandır. 5 5 5 serisinde orta taş 5’tir ve bu serinin değeri 5 puandır. Ortadaki bu taşların değeri toplandığında 1+11+9+8+5=34 yapmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.