Bantumi Nasıl Oynanır?

Bantumi, eski bir Osmanlı oyunu olan ‘Mangala’ adlı oyunun aynısıdır. Oyunculardan herhangi birisi, kendi sırasındaki taşların hepsini, sağ tarafındaki kutuya doldurduğunda oyun biter ve kazanır.

Mangala oyunu nasıl oynanır kuralları nelerdir?

 • TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır.
 • TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder.
 • Köçürme oyunu nedir nasıl oynanır?

  Oyun, kırda yere karşılıklı olarak açılan belli sayıda küçük kuyulara belli sayıdaki taşlar sırayla göçürülerek, dağıtılarak oynanır. Zevkli bir oyun olan Köçürme oyunu halen birçok yöremizde oynanmaktadır. Ancak ülkemizde bu oyun hakkında yeterli derleme ve araştırma yapılmamıştır.

  Türk Mangalası nasıl oynanır?

  Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.

  Kuyu oyunu nasıl oynanır?

  İki oyuncu karşılıklı oturarak önlerine altışar (6+6 = 12) kuyu açarlar. Her kuyunun içerisine dörder tane taş konur. Kuyulardan biri lider kuyu seçilir. İstenilen bir kuyudaki bütün taşlar alınıp diğer kuyulara (karşı oyuncunun kuyuları dahil) sırayla pay edilir.

  You might be interested:  Pinpon Oyunu Nasıl Oynanır?

  Mangala nasıl oynanır Tarihçesi?

  Türklerden Araplara Mangala adıyla, oradan da dünyaya Mangala, Mankala, Mancala adıyla dağılmıştır. Oyunun 4000 yıllık bir taşı Kazakistan’da Dastarbaşı’nda bulunmuştur. Tarihi araştırmalar Mangala Oyunu’nun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını göstermektedir.

  Mangala Oyunu Nedir Özet?

  Mangala, bir Türk zeka oyunu olan Köçürme; dünyadaki yaygın adıyla Mankala oyunudur. Gaziantep, Urfa, Hatay gibi illerde oynanan Köçürme oyununun adıdır. Türkiye’de son yıllarda türetilen Köçürme oyunu Mangala adıyla piyasaya sürülmüştür.

  Pentago nasıl oynanır?

  İlk oyuncu 4 boş parçadan istediği yere bilyesini yerleştirir. Bilyesini koyduktan sonra bir kere de 4 parçadan birini saat yönüne doğru 90 derece çevirmek zorundadır. 4 parçadan içinde bilye olan tablanın çevrilmesi gereklidir, boş tabla çevrilemez. İlk oyuncu hamlesini bitirdikten sonra diğer oyuncuya sıra geçer.

  Mangalada ilk kim başlar?

  Oyuna genellikle kura ile başlanır. İlk başlangıç aşamasında her oyukta oyuncunun 4 adet taşı vardır. – İlk sıraya sahip olan oyuncu bir oyuk seçmelidir. Ardından da 4 taşı alarak sol tarafa doğru oyuklara teker teker bırakır.

  Mangala kaç yaş için uygundur?

  Mangala oyunu yaş grubu, 6 yaş ve sonrası olarak belirlenir.

  Mangalanın 4 temel kuralı nedir?

  4. TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşları ilk biten oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

  Mangala zor mu?

  Mangala iki kişi arasında oynanan basit bir taş oyunu gibi gözükse de düşünme gerektiren bir strateji oyunudur. Kurallarının basit oluşu her ortamda ve herkes tarafından oynanabilir olmasını sağlamaktadır.

  Mangala oyunu hangi millete aittir?

  Mangala gerçekten çok eski dönemlere dayanan ama Osmanlı döneminde de çok yaygın bir şekilde oynanan günümüze kadar ulaşan günümüzde de yaygınlığını sürdüren bir Türk zeka ve strateji oyunudur.’ bilgisini verdi.

  You might be interested:  Bakara Oyunu Nasıl Oynanır?

  Kuyu oyunu nedir?

  TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır.

  Koridor oyunu nasıl oynanır yazılı?

  Oyun oynana tabelada 81 adet kare bulunur. Kişiler karşı rakibinin ilk 9 karesine ulaşmak için verilen engelleri kullanır. Engellerin mantıklı olarak kullanılması, oyuncuların oyunu kazanmasına yardımcı olacaktır. Koridor oyununda kişiler birbirlerine karşı engellerle hamle yapar.

  Kuyu kazma oyunu nasıl oynanır?

  Oyuncular kendileirne ait dairelerden taşmadan aralarında sopayı sektirmeye çalışır, sopa kendi çemberinden taşdığında ebe sopayı uzaklaştırmaya çalışır oyuncu da onu yakalamayı hedefler; diğer çocuklar hemen dairesine yönelip sopalarıyla sopayı oyun alanına getirene kadar dairesini kazarlar.

  Mangala nasıl oynanır Tilki kuralı?

  Mangala da oyun sırası gelen oyuncunun elindeki son taş kendi tarafındaki boş kuyuya düşer ise hem o taşı hem de boş kuyunun karşısındaki rakip kuyudaki taşları hazinesine gönderir. Bu durumda tilki kuralı adı verilen bu hamle oyunun gidişatını her an değiştirme gücünü barındırmaktadır.

  Mangala oyunu nasıl kazanılır?

  Bu iki taş kazanma kuralı dışında, taş kazanmanın bir başka kuralı da şudur; Oyunculardan hangi taraf kendi bölgesindeki tüm taşları önce bitirirse, rakibin kalan taşlarını alarak kendi hazine çukuruna ilave eder. Hazine çukurunda en çok taş toplamış (25 ve üzeri taş) olan oyuncu oyunu kazanmış sayılır.

  Mangala kaç yaş için uygundur?

  Mangala oyunu yaş grubu, 6 yaş ve sonrası olarak belirlenir.

  Mangala oyununda kaç tane taş vardır?

  Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.