Basketbol Nedir Nasıl Oynanır Kaç Kişiyle Oynanır?

Profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, yerden yüksekliği Avrupa standartlarına göre 3,05 metre olan ve pota adı verilen, yere paralel konumdaki bir çemberden topu geçirerek, rakibinden daha fazla sayı yapmak suretiyle, on ikişer, onar veya sekizer dakikalık dört periyottan oluşan maçı kazanmaya çalışır.

Basketbol nedir nasıl oynanır kısa?

Oyunun amacı topu rakibin sepetinden geçirerek sayı kazanmak ve rakibin sayı yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Oyun süresi sonunda hangi takım daha fazla sayı yaparsa maçı kazanmış olur. Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır.

Basketbol maçı nasıl yapılır?

Basketbol maçı, orta sahada yer alan çizgiden takımlardan birer tane oyuncunun arasında yapılacak olan hava atışı ile başlar. Hava atışını yapan oyuncular takım arkadaşlarına top verme çabası ile oyuna başlar. Basketbol maçı 10 dakikalık olan 4 periyottan oluşmaktadır, beraber kalma durumlarında uzatmalara gidilir.

Basketbol oyunu nedir?

Basketbol oyunu, beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan bir spor dalı olarak bilinmektedir. Basketbol oyunun amacı ise; 3,05 metre yükseklikte olan potadan topun geçirilmesi gerekmektedir. Basketbol, takım halinde oynanan bir spordur. Bu oyun elle ve topla oynanılır ve takım beşer kişiliktir.

Basketbol nedir çok kısa bilgi?

Basketbol, beş kişilik iki takımın olduğu, elle ve topla oynanan bir spor türü olarak değerlendiriliyor. Takım oyunu olarak oynanan basketbol, yüksekliği 3,05 metre olan bir çemberden topun geçirilmesi esasına dayanıyor. Oyunda amaç, pota denilen çemberden topu geçirerek rakip takımı mağlup etmek olarak belirleniyor.

You might be interested:  Standoff 2 Pc De Nasıl Oynanır?

Basketbol kuralları nelerdir?

Bu kurallar Avrupa ve Türkiye’de kabul edilmiş olan genel kurallardır.

 • Öncelikle 5 kişiden oluşan iki takım oluşturulur.
 • Masa hakemleri hariç 3 tane hakem bulunmalıdır. 2 hakem saha içerisinde görev alırken diğer hakem ise masada bulunmalıdır.
 • Basketbol oyun süresi 10 dakikalık periyotlar halinde yapılmaktadır.
 • Basketbol oyun Kuralları ve Nasıl Oynanır?

  2 takım şeklinde oynanan basketbolda, belirlenmiş bir süre mevcut olup bu sürede en fazla sayıya ulaşan takım galip gelmektedir. Oyun süresi 40-45 dakika sürebileceği gibi 1 saat de sürebilmektedir. Sayı yapmayan çalışan basketbolcular, rakibin sayı atmasına da engel olmaya çalışmaktadır.

  Basketbol oyun süresi ne kadar?

  Basketbol, 10 dakikalık 4 çeyrek halinde, toplam 40 dakikada oynanıyor. Oyun esnasında her iki takımın antrenörleri de sayı sınırı olmaksızın oyuncu değişikliğine gidebilirken oyundan çıkan oyuncu antrenörün isteğine göre tekrar tekrar oyuna dönebiliyor.

  Basketbolda ilk ne öğretilir?

  İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.

  Maç nasıl oynanır?

  Futbol Nasıl Oynanır?

  1. Öncelikle iki takım ve her takımda oynayan 11 oyuncu bulunmalı.
  2. Futbolda temel amaç; futbol topunu rakip kaleye sokarak gol atmak ve rakibin gol atmasını engellemeye çalışmak, diyebiliriz.
  3. Rakip takımdan bir gol fazla atan takım maçı kazanmış olur.
  4. Futbol maçı süresi, toplam 90 dakikadan oluşur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.