Boccia Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu spor oyuncuların renkli topları, “jak” olarak bilinen beyaz bir hedef topuna mümkün olan en yakın mesafeye atarak ya da yuvarlayarak oynadıkları düzgün bir yüzeyde oynanır. Jak topunun yakınına en fazla topu yerleştiren oyuncu, çift ya da takım oyunu kazanır.

Boccia nasil oynanır?

Bu spor, toplar sayesinde oynanır ve oyundaki amaç topu en uygun yere göndermek ve de topun rakibin atmış bulunduğu topun saf dışı kalmasını sağlamaktır. Bu oyun, iki takım halinde oynanmaktadır. Oyunun hemen başlangıcında, ufak çaptaki bir top, oyun alanının herhangi bir bölgesine atılır.

Bocce oyunu kaç sayıda biter?

Madde 8 – Sayı yapma – maçın süresi Maç en az 7 en çok 13 sayı olabilir. Madde 9. – Maçın Kazanılması A. İstenilen sayı alındığı zaman maç biter. B. Belirlenen zaman bittiğinde (turu bitiririz) en yüksek sayıda olan takım maçı kazanır.

Boccia Nerede Oynanır?

Uluslararası alanda kabul gören bocce için gerekli oyun alanları, açık alanlarda olduğu kadar mevcut kapalı spor salonları zemininde de değişiklik gerektirmeden kolayca kurulabilmektedir. İdeal oyun sahası ölçüleri; boy 26.50 m, genişlik 4.50 m, çevre yüksekliği 25-30 cm arasıdır.

Bocce topu nedir?

Oyun topları yuvarlak ve sentetik olmalı. Bocce için ideal topların boyutları ise şöyledir; Büyük top 107 -113 mm çapta olmalı ve 920 -1.00 gram ağırlığında olmak zorundadır. Bayanlarda ve küçük gruplarda ise ağırlık 900 gram,çap 106 mm olmalı.

You might be interested:  Evde Oryantiring Nasıl Oynanır?

Bocce malzemeleri nelerdir?

Bunlar; Raffa, Volo, Petank ve Çim Topudur.

Bocce kim bulmuş?

İlk kez Romalılar tarafından oynandığı bilinen bocce, dünyadaki en eski spor dallarından biri olarak kabul ediliyor.

Bocce atış teknikleri nelerdir?

 • Raffa oyununda 3 temel atış vardır:
 • a)Punto (Yaklaşma) Atışı
 • b)Raffa (Endirekt) Vurma Atışı
 • b)Volo (Direkt) Vurma Atışı
 • Bocce nedir kısa bilgi?

  Oyun ‘bocce’ adını da Romalılar’dan almıştır. İlk devirlerde cilalanmış kaya parçalarıyla oynanmaya başlanan oyun, günümüzde genellikle çelikten imâl edilen bilyelerle oynanır. Oyundaki amaç, atılan ya da yuvarlanan topların hedef topa yakın olmasını sağlamaktır.

  Bocce de Petank ne demek?

  Uluslararası Federasyonu (FIPJP) 1958 yılında kurulmuştur. 4m X 15 m boyutlarında kum, çakıl, toprak, çim türü zeminlerde, 70 – 78 mm çapında metal toplarla, tekler, çiftler veya üçler kategorilerinde oynanır. Ayrıca tanımlanmış zor hedeflerin vurulması suretiyle oynanan vurma oyunu (Altın Nokta) vardır.

  Bocce türkiyeye ne zaman geldi?

  Ülkemizde ilk kez 1990’lı yılların başında Raffa sistemi oynanmaya başlanmış, 1995 yılında bu spor Herkes İçin Spor Federasyonu çatısı altına girmiştir.

  Otellerde Boccia nedir?

  Boccia kökeni İtalyaya dayanan bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu spor, toplar sayesinde oynanır ve oyundaki amaç topu en uygun yere göndermek ve de topun rakibin atmış bulunduğu topun saf dışı kalmasını sağlamaktır. Bu oyun, iki takım halinde oynanmaktadır.

  Volo sporu nedir?

  3m X 27,5 m boyutlarında düzgün ve sert bir zeminde, 90 – 100 mm çapında metal toplarla, tekler, çiftler veya üçler kategorilerinde (bu oyunlar geleneksel oyun olarak adlandırılır) oynanır.

  Otellerde Boccia nedir?

  Boccia kökeni İtalyaya dayanan bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu spor, toplar sayesinde oynanır ve oyundaki amaç topu en uygun yere göndermek ve de topun rakibin atmış bulunduğu topun saf dışı kalmasını sağlamaktır. Bu oyun, iki takım halinde oynanmaktadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.