Çaydaçıra Oyun Nasıl Oynanır?

Her erkek, eşinin etrafında bir tur döner. Ardından yeniden çember oluşturulur ve sonrasında düz bir çizgi oluşturana kadar dönülür. Düz çizgi oluşturulması ardından ileri 8 adım gelinir ve eğilerek şamdanlar yere bırakılır. Şamdanların bırakılması ardından çayda çıra oyununa has bir türkü söylenir.

Çayda çıra Nerede Oynanır?

Çayda Çıra, Elazığ yöresine ait halay türünden halk oyunudur. Dünyada ‘Mumlu Dans’ olarak da bilinir. Genellikle sazsız olarak, ‘nanay’ adı verilen türküler eşliğinde oynanır. Günümüz Elazığ yöresi düğünlerinde oldukça yaygındır.

Çayda çıra hikayesi nedir?

Çayda Çıra Efsanesi – Elazığ

Bu efsanelerden en yaygını şöyledir: Uluovayı ortadan ayıran Harıngit Çayı’nın kıyısında kurulu bir köyde düğün vardır. Bu köyün ileri gelenlerinden birinin oğlu evlenmektedir. Yenilir, içilir, günlerce eğlenilir. Artık düğünün son gecesidir.

Seğmenler hangi şehirde oynanır?

Seğmenler Parkı ülkemizin başkenti olan Ankara ilinde yer almaktadır. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan Seğmenler Parkı Kavaklıdere semtinde konumlanmıştır. 1983 yılında hizmete açılmış ve toplamda 67.000 metrekarelik bir arazide yer almaktadır.

Halay hangi yöreye ait bir oyundur?

Halay, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Orta Karadeniz ve Çukurova bölgesinde oynanan halk oyunlarının genel ismidir.

Çayda çıra kültürel miras mıdır?

Biz de böylelikle toplumumuzun kendi kültürel kimliğinin bir parçası olarak gördüğü ve kuşaktan kuşağa aktarmak suretiyle günümüze kadar getirdiği Çayda Çıra geleneksel halk oyunumuz gibi kültürel miraslarımızın korumasına ve gelecek kuşaklara aktarmasına katkı sağlamak istiyoruz.

You might be interested:  Karşılıklı Gol Var Yok Nasıl Oynanır?

Seymen en çok nerede oynanır?

Manisa yöresinin köylerinde ‘Seymen’ veya ‘Seymen Oyunu’ denilen toplu bir oyun vardır. Bolu yöresinin yarı idmancı işi (jimnastiğe benzer) oyunlarından biri Seymen Oyunudur. Zeybek tarzı giyimleriyle erkekler tarafından topluca yürütülür. Seymen Yürüyüş Havası, davul – zurnayla çalınır.

Seymen hangi dil?

TDK sözlüğünde Seğmen terimi Farsça bir ifade olan “Sekban” ile ilişkilendirilmekte ve bayram günlerinde, düğünlerde törene yerli giysilerle atlı ve silahlı olarak katılan yiğit olarak tanımlanmaktadır. Uluğ’a göre Seymen Sekban’dan gelmektedir.

Seymen nasıl olunur?

Seymen unvanı günümüzde, Ankara Kulübü Derneği’nce verilen teorik ve uygulamalı eğitim süreci sonucunda “Seymen” olmaya değer görülen kimselere verilmektedir. Eğitim süreci; oyun, müzik ve kültür eğitimi yanında, sosyal terbiyeyi de içermektedir.

7 bölgenin halk oyunları nelerdir?

Şimdi sırayla öğrenelim:

 • Hora: Trakya.
 • Zeybek: Ege, Güney Marmara, İç ve Batı Anadolu.
 • Teke: Göller Yöresi, Batı Akdeniz.
 • Kaşık Oyunları-Karşılama Bölgesi: Konya Bölümü, Batı Karadeniz, Güney Marmara, Doğu Akdeniz.
 • Horon: Orta ve Doğu Karadeniz.
 • Halay: Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri, İç Anadolu’nun Doğusu.
 • Hangi yörede hangi halk oyunları oynanır?

  İzmir’in Menemen ilçesinin Çatlı köyünde çok tutulan Mengi Oyunu düğün ve bayramlarda tekrarlanıp erkeklerce toplu olarak yürütülür. Yarı idmancı işi (sportif) oyundur.

  Hara oyunu hangi yöreye aittir?

  Hora, Trakya Bölgesi’nde oynanan oyunların genel adı. Yunancada Horos, khoros, choros ‘oyun (dans)’ anlamına gelmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.