Cirit Atma Nedir Nasıl Oynanır?

Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner. Sağ ellerine atacakları ilk ciriti, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alırlar. -İki tarafın birinden bir atlı öne fırlar, karşı dizinin önüne 30-40 metre kadar yaklaşır. Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet eder.

Cirit Atma oyunu Nasıl Oynanır?

Cirit, at üzerinde oynanan spor dallarından biridir. At üzerindeki sporcunun ciridini rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini sağlayarak rakibine üstün gelmesini amaç edinen, kuralları olan bir spordur.

Cirit atma nedir kısa bilgi?

Cirit atma, atletizm dallarından olan bir spordur. Atletizmdeki atma sporlarından olan cirit atma, cirit diye anılan aleti belli kurallar çerçevesinde en uzağa atma amaçlı spordur. Cirit; metal, fiberglas veya bazı durumlarda karbon fiber’den yapılır.

Ciritin amacı nedir?

Cirit, at üzerinde süngü ve mızrağın düşmana daha iyi savrulması amacıyla ortaya çıkmış bir oyundur. Bu durumda cirit ağacının veya aletinin savaş gücünü geliştirmek için bir eğitim malzemesi olarak ortaya çıktığı, bu eğitim malzemesiyle at üzerinde alıştırmalar yapılmak suretiyle kurallı bir oyun şeklini almıştır.

Cirit hangi ülkeye ait?

Cirit Oyunu, daha 40–50 yıl öncesine değin Anadolu’da yaygın bir oyun olduğu halde son yıllarda sadece Erzurum, Erzincan, Uşak, Bayburt, Ankara, Manisa, Kars, Sivas ve Malatya’da devam etmektedir.

You might be interested:  Zorbing Nasıl Oynanır?

Ciritin özellikleri nelerdir?

Erkekler cirit uzunluğu 260-270 cm, ağırlığı 800 gr; Kadınlarda ise 220-230 cm ve ağırlık 600 gr’dır. Atış Alanı : Cirit atma sporunda atış alanı pist şeklinde olup genişliği 4 metre Uzunluğu ise minimum 30 metre, maksimum 36,50 metre olmalıdır.

Cirit atma kaç kilo?

Cirit atmada ise büyük ve U20 erkekler 800 gram, U18 erkekler 700 gram ağırlığındaki ciriti kullanırlar. Kadınlarda ise büyükler 600 gram, U18 kategorisindeki atletler 500 gramlık ciritle yarışır.

Cirit oyununu kim buldu?

Cirit at üzerinde, ağır ve kalın bir sopa kullanılarak oynanan Türkler’in yüzyıllardan beri oynadıkları, en büyük tören ve meydan oyunudur. Orta Asya’da yasayan Türkler, barış zamanlarında at ve askerlerini zinde ve kuvvetli tutabilmek için atlı cirit oyununu bulmuş, insanları fiziksel ve ruhsal olarak eğitmişlerdir.

Cirit oyunun konusu nedir?

Cirit, iki takımın at koşturup birbirine değnek atmasıyla oynanan bir oyundur. Geleneksel spor dallarımızdan en heyecanlısı olan cirit, eski canlılığı ile yaşatılmaya çalışılmaktadır. Orta Asya’dan geldiği şekli ile nesilden nesile aktarılmıştır. Bu ata yadigârı sporumuz yabancıların da büyük ilgisini çekmektedir.

Cirit oyunu nerede meşhur?

Ata sporu atlı cirit oyunu Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Erzurum ve Kars illerinde rağbet görüyor.

Cirit Geleneksel bir oyun mudur?

Türklerin Geleneksel Ata Sporu “Cirit”

Cirit ata sporu mudur?

Geleneksel Türk sporları ve ata sporlarımız hakkında kısaca bilgiler. Ata sporlarımızdan en bilineni güreştir. Tam ismi yağlı güreş olan bu sporla beraber cirit atma, matrak, ve okçuluk, ata sporlarımızdır.

Menzil ciriti nedir?

Roketsan Cirit, Türk roket ve füze üreticisi Roketsan tarafından üretilmekte olan, 8 km menzilli, lazer güdümlü 70 mm’lik füze sistemidir.

Cirit oyununda sopaların uçları neden olur?

4) Cirit oyununda sopaların uçları neden yontulur? Cevap: Ciritlerin oyunculara isabet etmesi durumunda oyuncuların yaralanmaması için yontulur.

You might be interested:  Bohça Oyunu Nasıl Oynanır?

Atma nedir kısaca?

Atma temel bir fizik kavramı değildir. Sadece dalgaların özelliklerini incelemek için oluşturulan olaylardır. Dalga hareketinin temel değişkenlerini atmalara uygulayamayız. Atma bir tek titreşimken periyodik dalgalar eşit zaman aralıklarında tekrarlanan çok sayıda atmadan oluşur.

Cirit atma rekoru kaç metredir?

Cirit atma dünya rekoru 72.28 metredir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.