Cirit Nasıl Oynanır Ve Kuralları Kısaca?

Cirit Nasıl Oynanır? Cirit oynanacak alan 140 metreye 40 metre genişliğinde olmalı. Ayrıca oyun alanı yumuşak toprak olmalı. Cirit oyunu 35 dakikalık 2 devreden oynanır. Toplamda 70 dakika sürer.
Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet eder. Sağ elindeki ciriti ona doğru savurur, sonra geri döner, atını kendi dizisine doğru mahmuzlar. Karşı tarafın davet edilen oyuncusu hızla onu takip eder, elindeki ciriti geri dönüp kaçan karşı taraf elemanına fırlatır.

Cirit nedir kısaca özeti?

Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata sporudur. Türkler bu atlı oyunu Orta Asya’dan günümüze taşımışlardır. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu.

Cirit Nedir ve Tarihçesi?

Cirit, at üzerinde süngü ve mızrağın düşmana daha iyi savrulması amacıyla ortaya çıkmış bir oyundur. Bu durumda cirit ağacının veya aletinin savaş gücünü geliştirmek için bir eğitim malzemesi olarak ortaya çıktığı, bu eğitim malzemesiyle at üzerinde alıştırmalar yapılmak suretiyle kurallı bir oyun şeklini almıştır.

Ciritin özellikleri nelerdir?

Erkekler cirit uzunluğu 260-270 cm, ağırlığı 800 gr; Kadınlarda ise 220-230 cm ve ağırlık 600 gr’dır. Atış Alanı : Cirit atma sporunda atış alanı pist şeklinde olup genişliği 4 metre Uzunluğu ise minimum 30 metre, maksimum 36,50 metre olmalıdır.

You might be interested:  Okey 3 Kişi Nasıl Oynanır?

Cirit atma nedir nasıl yapılır?

Cirit atma teknikleri genellikle beş bileşenden oluşur. Cirit omzun üzerinde yere paralel taşınır. Sporcu maksimum hıza ulaşmak için, fırlatma hareketine geçmeden önce bir hız kazanma koşusu yapar. 10-15 adımlık hızlanmanın sonuna doğru sporcu ciridi geri çekmeye başlar. Koşunun ikinci bölümü çapraz adımlarla alınır.

Cirit nerede yapılır?

Ata sporu atlı cirit oyunu Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Erzurum ve Kars illerinde rağbet görüyor.

Cirit oyununu kim buldu?

Cirit at üzerinde, ağır ve kalın bir sopa kullanılarak oynanan Türkler’in yüzyıllardan beri oynadıkları, en büyük tören ve meydan oyunudur. Orta Asya’da yasayan Türkler, barış zamanlarında at ve askerlerini zinde ve kuvvetli tutabilmek için atlı cirit oyununu bulmuş, insanları fiziksel ve ruhsal olarak eğitmişlerdir.

Cirit oyunu en çok hangi ilimizde oynanır?

Bu oyun ülkemizde özellikle Erzurum ilimizde oynanmaktadır. Türklerin yüzyıllar boyunca oynadığı ata sporu olan cirit oyunu atlar ile oynanan bir oyundur. Orta Asya’dan bu yana Türkler için at çok önemli bir hayvan niteliği taşımaktadır. Yakın tarihe kadar cirit oyunu Anadolu’da yaygın şekilde oynanan bir …

Cirit atışlarında kaç tane tutuş şekli vardır?

Cirit, atış kolu ile ortasında bulunan sargının arka kısmından tutulmaktadır. Böylece kuvvet aktarımı ciritin ağırlık noktasından başlar ve parmaklarda dengeli çekme hareketine yardımcı olur. Pratik uygulamada üç türlü tutuş şekli vardır.

Cirit atanlara ne denir?

Sporcularla ilgili olanlar: Atlı askere süvari anlamında Osmanlı, cirit oyununda iyi at binenler ve at sürmekte becerisi olan oyunculara Sipahi, at üzerinde hâkimiyet sağlamak, ve hüner göstermek eylemine At Oynatmak, kendi içlerinde hiyerarşik bir düzende atlı olarak cirit oyununa katılan takım gücüne Seğmen, at

You might be interested:  Dost Kazığı Nasıl Oynanır Puanlama?

Disk atma nedir kuralları nelerdir?

Genel Kurallar: Kurallar, dairenin yüzeyine veya dairenin çevrildiği demirin iç yanına dokunmaya müsaade eder. Ama atışına başlandığında gövdenin herhangi bir kısmıyla dairenin dışına dokunmak ve adım atmayı da yasak eder. Atıcı disk yere düşmeden dairenin dışına çıkamaz. Aynı zamanda dairenin geri yarısından çıkılır.

Erkeklerde cirit atma rekoru nedir?

Cirit atma dünya rekoru 72.28 metredir.

Cirit atma kaç kilo?

Cirit atmada ise büyük ve U20 erkekler 800 gram, U18 erkekler 700 gram ağırlığındaki ciriti kullanırlar. Kadınlarda ise büyükler 600 gram, U18 kategorisindeki atletler 500 gramlık ciritle yarışır.

Cirit oyunu hangi padişah zamanında yasaklanmıştır?

Türkler bu atlı oyunu Orta Asya’dan günümüze taşımışlardır. 16’ncı yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19’uncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır.

Ata sporu nelerdir?

Geleneksel Türk sporları ve ata sporlarımız hakkında kısaca bilgiler. Ata sporlarımızdan en bilineni güreştir. Tam ismi yağlı güreş olan bu sporla beraber cirit atma, matrak, ve okçuluk, ata sporlarımızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.