Cirit Oyunu Nedir Nasıl Oynanır?

Cirit Nasıl Oynanır? Cirit oynayacak atlılar, alanda göründükleri zaman davullar, zurnalar çalmaya başlar. Atlılar ikiye ayrılıp yüzer metre aralıkla iki sıra halinde karşılıklı dizilirler. Binicilerin ellerinde, «cirit» adı verilen, kurumuş meşe dalından sert, ağır bir sopa bulunur.
Cirit, at üzerinde oynanan spor dallarından biridir. At üzerindeki sporcunun ciridini rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini sağlayarak rakibine üstün gelmesini amaç edinen, kuralları olan bir spordur.

Cirit oyunu nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?

Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner. Sağ ellerine atacakları ilk ciriti, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alırlar. -İki tarafın birinden bir atlı öne fırlar, karşı dizinin önüne 30-40 metre kadar yaklaşır. Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet eder.

Cirit Nedir ve Tarihçesi?

Cirit, at üzerinde süngü ve mızrağın düşmana daha iyi savrulması amacıyla ortaya çıkmış bir oyundur. Bu durumda cirit ağacının veya aletinin savaş gücünü geliştirmek için bir eğitim malzemesi olarak ortaya çıktığı, bu eğitim malzemesiyle at üzerinde alıştırmalar yapılmak suretiyle kurallı bir oyun şeklini almıştır.

Geleneksel cirit nedir?

Cirit oyunu iki farklı takım arasında oynanan geleneksel bir atlı spordur. At üzerindeki oyuncuların birbirlerini ok ile vurmaları veya bu oktan kaçmaları şeklinde oynanan oyuna cirit oyunu denir. Eski adı olan çevgan ya da çavgan halen bazı yörelerde kullanılmaktadır.

You might be interested:  Standoff 2 Pc De Nasıl Oynanır?

Ciritin özellikleri nelerdir?

Erkekler cirit uzunluğu 260-270 cm, ağırlığı 800 gr; Kadınlarda ise 220-230 cm ve ağırlık 600 gr’dır. Atış Alanı : Cirit atma sporunda atış alanı pist şeklinde olup genişliği 4 metre Uzunluğu ise minimum 30 metre, maksimum 36,50 metre olmalıdır.

Cirit oyunun konusu nedir?

Cirit, iki takımın at koşturup birbirine değnek atmasıyla oynanan bir oyundur. Geleneksel spor dallarımızdan en heyecanlısı olan cirit, eski canlılığı ile yaşatılmaya çalışılmaktadır. Orta Asya’dan geldiği şekli ile nesilden nesile aktarılmıştır. Bu ata yadigârı sporumuz yabancıların da büyük ilgisini çekmektedir.

Cirit oyunu en çok hangi ilimizde oynanır?

Bu oyun ülkemizde özellikle Erzurum ilimizde oynanmaktadır. Türklerin yüzyıllar boyunca oynadığı ata sporu olan cirit oyunu atlar ile oynanan bir oyundur. Orta Asya’dan bu yana Türkler için at çok önemli bir hayvan niteliği taşımaktadır. Yakın tarihe kadar cirit oyunu Anadolu’da yaygın şekilde oynanan bir …

Cirit nerede yapılır?

Ata sporu atlı cirit oyunu Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Erzurum ve Kars illerinde rağbet görüyor.

Cirit oyununu kim buldu?

Cirit at üzerinde, ağır ve kalın bir sopa kullanılarak oynanan Türkler’in yüzyıllardan beri oynadıkları, en büyük tören ve meydan oyunudur. Orta Asya’da yasayan Türkler, barış zamanlarında at ve askerlerini zinde ve kuvvetli tutabilmek için atlı cirit oyununu bulmuş, insanları fiziksel ve ruhsal olarak eğitmişlerdir.

Cirit Geleneksel bir oyun mudur?

Türklerin Geleneksel Ata Sporu “Cirit”

Cirit atma nedir nasıl yapılır?

Cirit atma teknikleri genellikle beş bileşenden oluşur. Cirit omzun üzerinde yere paralel taşınır. Sporcu maksimum hıza ulaşmak için, fırlatma hareketine geçmeden önce bir hız kazanma koşusu yapar. 10-15 adımlık hızlanmanın sonuna doğru sporcu ciridi geri çekmeye başlar. Koşunun ikinci bölümü çapraz adımlarla alınır.

You might be interested:  Sword Of Chaos Bilgisayardan Nasıl Oynanır?

Cirit Geleneksel oyunlarımızdan mıdır?

Cirit, aynı zaman tehlikeli bir oyun olduğundan 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasak edildi. Fakat daha sonra yine Osmanlı Ülkesi’nin başta gelen meydan ve savaş oyunu olarak her tarafa yayıldı. Anadolu’nun hemen her köşesinde düğünlerde ve bayramlarda köy delikanlıları ve kasaba halkı Cirit Oyunu’nu oynamaktadır.

Cirit atışlarında kaç tane tutuş şekli vardır?

Cirit, atış kolu ile ortasında bulunan sargının arka kısmından tutulmaktadır. Böylece kuvvet aktarımı ciritin ağırlık noktasından başlar ve parmaklarda dengeli çekme hareketine yardımcı olur. Pratik uygulamada üç türlü tutuş şekli vardır.

Disk atma nedir kuralları nelerdir?

Genel Kurallar: Kurallar, dairenin yüzeyine veya dairenin çevrildiği demirin iç yanına dokunmaya müsaade eder. Ama atışına başlandığında gövdenin herhangi bir kısmıyla dairenin dışına dokunmak ve adım atmayı da yasak eder. Atıcı disk yere düşmeden dairenin dışına çıkamaz. Aynı zamanda dairenin geri yarısından çıkılır.

Ata sporu nelerdir?

Geleneksel Türk sporları ve ata sporlarımız hakkında kısaca bilgiler. Ata sporlarımızdan en bilineni güreştir. Tam ismi yağlı güreş olan bu sporla beraber cirit atma, matrak, ve okçuluk, ata sporlarımızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.