Çötüre Oyunu Nasıl Oynanır?

ÇÖTÜRE OYUNU: 2 veya 3 kişiyle oynanır. Önce iki taş arasına düz bir çizgi çizilir. Yarışmacılar 8-10 metreden attıkları taşlarının çizgiye yakınlık durumuna göre sıra alırlar. Sonra yumurta büyüklüğündeki bir taş ‘kale’ denen yere koyulur.

Cücük oyunu nasıl oynanır?

Çelik çomak. Biri uzun diğeri kısa iki sopa kullanılarak oynanır. Kısa olan ve sürekli yerde kalan sopa, uzun sopayla uç kısmına vurularak havalandırıldıktan sonra, en uzak noktaya ulaştırılmaya çalışılır. Kısa sopaya, üç kez havalandırıp vuramayan oyuncu, sırasını rakibine verir.

Yumak oyunu nasıl oynanır?

Bu ipin bir yumak olması gerekiyormuş. İlk önce oyuncular daire şeklinde diziliyormuş. İlk oyuncu yumağın ucundaki ipi tutarak yumağı başka bir oyuncuya atıyor, sonra diğer oyuncu bir diğerine atıyormuş. Böylece yün ip birbirine dolaşmaya başlıyormuş.

Geleneksel Çoçuk Oyunları nelerdir kısaca?

Körebe, çelik, çelik-çomak, gömme çelik, kemik, saklambaç, kazık, dokuz kiremit, beş taş, dokuz taş gibi eğlenceye yönelik oyunlar, zekaya dayalı dokuz korgol veya dokuz kumalak gibi oyunların yanında orta oyunu tarzında düğün ve diğer özel gecelerde oynanan seyirlik oyunlar da bu kapsama girer.

You might be interested:  Kim Nerede Ne Yapıyor Oyunu Nasıl Oynanır?

Aşık oyunu Nasıl Oynanır?

İlk atış daire dışından oyuncuların belirlediği bir mesafeden yapılır. Daha sonraki vuruşlarda sırası gelen oyuncu daire kenarından atış yapar. Eğer daire kenarından yaptığı atışla daire içindeki aşıklardan bir veya daha fazlasını daire dışına çıkarırsa oyuncu atış sonrası eneğin kaldığı yerden oyuna devam eder.

Eski sokak oyunları nelerdir?

Sokak oyunları artık unutuldu. Oysa bu oyunlar çocukların eğitimi ve kişiliğini olumlu etkiliyor.

 • Körebe. Oyuncular arasından bir ebe belirlenir ve gözleri bağlanır.
 • Arapsaçı Haberin Devamı
 • Çelik çomak.
 • Kukalı saklambaç
 • Bülbül kafeste.
 • Çatlak patlak.
 • Birdir bir.
 • İstop.
 • Bülbül kafeste nasıl bir oyun?

  Oyuncular arasından iki üç bülbül seçilir. Bülbüller kafes içinde dolaşırken halkadakiler ellerini bırakarak ”bülbül kafeste” der. Bu sırada bülbüller halkanın dışına çıkmaya çalışır. Halkadaki çocuklar da bülbülleri dışarı çıkarmamak için hemen birbirlerinin ellerini tutarlar ve kafesin açık yerini kapatırlar.

  Çatlak patlak nasıl bir oyun?

  Oyuncular yerini aldıktan sonra aşağıdaki eğlenceli tekerlemeyi söylemelisiniz. Bir, iki, üç, dört, beş. Son kelime söylendiğinde eline vurulan kişi elini çekmeli. Eğer çekemez ve diğer oyuncu eline vurursa eline vurulan kişi elenir ama vuramazsa vuramayan oyuncu elenir.

  Kurt Baba nasıl bir oyun?

  Kurt Baba, Kurt Baba ne yapıyorsun? Daire şeklinde el ele tutuşarak bu şarkıyı söyleyen öğrenciler ebeye, yani Kurt Baba’ya veya Kurt Anne’ye ne yaptığını sorarlar. Kurt Baba değişik biçimlerde cevap verir. Örneğin, oyun oynuyorum, yemek yiyorum, dişlerimi fırçalıyorum vb…

  Örümcek ağı nasıl oynanır?

  Katılımcı ipin ucunu kendisi tutar, diğer katılımcının ismini söyleyerek yumağı ona atar. Yumağı tutan kişi ipten tutarak yumağı tekrar başka bir katılımcıya, yine attığı kişinin ismini söyleyerek atar. O da ipi tuttuktan sonra oyunu aynı şekilde devam ettirir.

  You might be interested:  Misketle Nasıl Oynanır?

  Eski oynanan çocuk oyunları nelerdir?

  Seksekten Miskete: Geçmişte Büyük Bir Keyifle Oynanan 10 Çocuk Oyunu

  1. İstop. Bu oyunda bir ebe seçildikten sonra oyuncular daire oluşturur.
  2. Misket. En popüler çocuk oyunları arasında yer alan misket, büyük küçük herkes tarafından oynanırdı.
  3. 3. Saklambaç
  4. Birdirbir.
  5. Seksek.
  6. El kızartmaca (şap şap)
  7. 7. İp atlama.
  8. 8. Üç taş

  Kültürel oyunlar nelerdir?

  Şimdi sırayla öğrenelim:

 • Hora: Trakya.
 • Zeybek: Ege, Güney Marmara, İç ve Batı Anadolu.
 • Teke: Göller Yöresi, Batı Akdeniz.
 • Kaşık Oyunları-Karşılama Bölgesi: Konya Bölümü, Batı Karadeniz, Güney Marmara, Doğu Akdeniz.
 • Horon: Orta ve Doğu Karadeniz.
 • Halay: Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri, İç Anadolu’nun Doğusu.
 • Ceviz oyunu Nasıl Oynanır?

  Her oyuncu birer ceviz koyar. Oyuncular çizilen çizginin arkasına geçer. Küçük taşları cevizlere doğru sırayla fırlatırlar. Atan oyuncu dairenin dışına çıkardığı cevizleri alır.

  Topaç oyunu ne demek?

  Topaç çevirme, Türkiye’nin pek çok yöresinde oynanan bir oyundur. Oyuna başlamadan önce, tekerleme söylenerek ebe seçilir. Ardından oyun mekânının ortasına daire çizilir ve tahta kırbacın ucundaki bez (ip) topaca dolanır. Topaç, ucu zemine dik gelecek biçimde yere fırlatılır ve kırbaç yukarıya (oyuncuya) doğru çekilir.

  Uzun Eşek oyunu Nasıl Oynanır?

  Oyunun amacı takım halinde, rakip takım üyelerinin art arda eğilerek oluşturduğu eşeğin sırtına zıplayarak binmek ve onların yere çökmesini (veya yıkılmasını) sağlamaktır. Hakem varsa, eşeğin yıkıldığını veya atlayanların eşek yıkılmadığı halde yere temas ettiğini (faul yaptığını) teyit eder.

  Kartal oyunu ne demek?

  Davul-zurna ile kartal oyununu oynayacak kişiler, ateşin başına koyun ya da kuzu postu koyarlar. 8-10 kişi arka arkaya kollarını kaldırarak kartalların uçuşunu andıran hareketler yaparak postun etrafında dönerler. Oyuncular posta sahip olmak için birbirilerine güç gösterisi yaparlar.

  You might be interested:  Tulum Oyunu Nasıl Oynanır?

  Shot XL Kutu oyunu Nasıl Oynanır?

  Sayamazsa kendisi 2 shot yapar. Kelime ekleme kutucuğuna gelen her oyuncu bir kelime söyleyerek oyunu başlatır ve sırasıyla tüm oyuncular kelime ekleyerek devam eder. Tabii herkes kendinden önceki kelimeleri aynen ve sırasıyla söylemek zorundadır. İlk şaşıran tabii ki 2 shot yapmak zorundadır.

  Iç içir nasıl oynanır?

  iskambil oyunu tadında olup genelde başkalarına içirme amaçlı bir oyun. ufak bardaklara fondip yapılmak üzere alkol doldurulur. önce oyunculara 4 er kağıt verilir. bir kişi kalan kartları teker teker açar. iç turunda çekilen kart kimde varsa o içer.

  King’s Cup nasıl oynanır?

  kızı çeken birine bir soru sorar, sonra o da diğerine sorar. herkes doğru dürüst cevap vermek zorundadır. cevap vermeyen veya yediremeyen içer. olayın en önemli noktası burada. öküz gibi bir bardak alınır, ki bu king’s cup oluyor, ortaya konur.

  Abdi oyunu nedir?

  masa etrafinda bir grup insan, bir shot bardagi * *, bol bira ve bir deste kagitla oynanan sarhos olma oyunudur. hatirlagidim kadariyla her oyuncunun onune 5 er kagit acilir. daha sonra kalan kagitlar teker teker ve sirasiyla ‘iciyor’, ‘iciriyor’ diye ustuste acilmaya baslanir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.