Evde Oryantiring Nasıl Oynanır?

Oryantiring Nasıl Oynanır? Alana yerleştirilen oryantiring hedefleri harita üzerinde gösterilir ve bu hedeflerin yerleştirildiği yerin özellikleri bilgi kartında belirtilir. Katılımcılar zamana karşı sırasıyla hedeflere harita ve pusula kullanarak ulaşıp parkuru tamamlar.

Oryantiring nasıl oynanır?

Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar.

Oryantiring nedir nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Oryantiring; harita ve pusula yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir doğa sporudur. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

Oryantiring nasıl başlanır?

Öncelikle harita okuma, pusula kullanma gibi becerilerinizi geliştirerek hazırlıklara başlayabilirsiniz. Bununla ilgili şehrinizde Oryantiring ile ilgilenen kulüpleri bulup onlara katılmanızı tavsiye ederiz. Eğer bulamıyorsanız Oryantiring Federasyonu il temsilcinizin bilgisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Oryantiring tekniği nedir?

1800’lü yıllarda İsveç’te ortaya çıkan oryantiring, zaman karşı yarışan katılımcıların pusula ve harita yardımıyla hedefleri bulduğu bir spor branşıdır. Oryantiring müsabakasında amaç araziye yerleştirilmiş hedefleri en kısa sürede bulup parkuru tamamlamaktır.

You might be interested:  Kelimelik Oyunu Nasıl Oynanır?

Oryantiring nasıl yapılır?

Neler Gerekir?

  1. Koşulacak arazinin haritası en şart olan malzemelerdir. Oryantiring haritası normal topografik haritalardan daha detaylı ve özel renklerde basılan haritalardır.
  2. Kıyafet, ormanda koşmaya uygun olmalı.
  3. Ayakkabınız orman için koşmaya uygun olmalı.

Oryantiring kaç yaşında başlanır?

Oryantiring Eğitimleri (7-12 Yaş)

Oryantiring harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilen spor ormanlık alanlarda başlamış günümüzde orman ve şehir etkinlikleri olarak ayrılmıştır.

Oryantiring hakkında temel bilgiler nelerdir?

Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

Oryantiring faydaları nelerdir?

Oryantiringin faydaları çok çeşitli olabilir: Oryantiring bireyin kendine güvenini ve inancını besleyip büyütür. Sporcular kendi kararlarının sorumluluğunu alırlar. Ormanlık bir alanda başarılı bir harita okumanın insanda bıraktığı duygu “gerçekten” başardığıdır.

Oryantiring sporunda gerekli malzemeler nelerdir?

Oryantiring yapmak için temel malzemeler pusula, harita ve hedeftir (bayrak). Pusula yön tayin etmek için kullanılır. Fotoğraf: Mehmet Güllü – Parmak pusulalar oryantiringde koşarken kullanım kolaylığı sağlıyor. Oryantiringde kullanılan haritalar özel çizilmiş haritalardır.

Oryantiring sporunu kimler yapabilir?

Kimler Oryantiring Yapabilir? Hem kas hem zihin gücü kullanıldığından yürüyüş yapabilen ve hafif tempo koşabilen herkes yapabilir. Oryantiring yarışmaları yaş kategorilerine göre yapılır, dolayısıyla rakipleriniz yaşıtlarınız olacaktır. Yarışmalar 10 yaş kategorisi ile başlayıp üst yaş için sınır bulunmamaktadır.

DNS Nedir oryantiring?

DNS DNS Sisteme kayıtlı olup yarışmaya katılmayan sonuç listesinde sporcular verilen koddur.

Oryantiring haritasını kim hazırlar?

Bu haritalar ancak özel oryantiring harita yapımcıları tarafından yapılabiliyor.

Harita nasıl tutulur?

Haritayı Yönüne Koymak

You might be interested:  Satranç Takımı Nasıl Oynanır?

İki şekilde yapılabilir: Pusula kullanılarak Kuzeyler çakıştırılır veya çevremizdeki yüzey şekilleri haritadakilerle eşleştirilir. Pusula ile haritayı yönüne koymak için, pusula haritanın üzerine yerleştirilir. Harita ve pusula, yere paralel tutularak, beraberce döndürülür.

Koşarak oryantiring nedir?

Oryantiringciler, engebeli yüzeyde, zor ormanlık arazide ya da zor tepelik alanda koşarlar-kelimenin tam manasıyla bir kros koşusudur. Bununla birlikte, ciddi anlamda vücut kuvveti ve çeviklik gerektirir. 3000 m engelli koşan ya da maraton koşan bir koşusunun fitnes düzeyine sahip olmak gereklidir.

Oryantiring pusula nasıl kullanılır?

Pusula türleri

Parmak pusula kullanıyorsunuz pusulayı zayıf elinize takmalısınız. Yani solak iseniz pusulanız sağ başparmağa, sağınızı kullanıyorsanız pusulanız sol başparmağa takılmalıdır. Parkur süresince pusulanız çoğunlukla harita üzerinde sabit duracaktır.

Okulda Oryantiring nasıl oynanır?

İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir.

Oryantiring için ne gerekli?

Nelere İhtiyacımız Var? Oryantiring yapmak için temel malzemeler pusula, harita ve hedeftir (bayrak). Pusula yön tayin etmek için kullanılır. Fotoğraf: Mehmet Güllü – Parmak pusulalar oryantiringde koşarken kullanım kolaylığı sağlıyor.

Oryantiring sporunu kimler yapabilir?

Kimler Oryantiring Yapabilir? Hem kas hem zihin gücü kullanıldığından yürüyüş yapabilen ve hafif tempo koşabilen herkes yapabilir. Oryantiring yarışmaları yaş kategorilerine göre yapılır, dolayısıyla rakipleriniz yaşıtlarınız olacaktır. Yarışmalar 10 yaş kategorisi ile başlayıp üst yaş için sınır bulunmamaktadır.

Oryantiring kullanılan malzemeler nelerdir?

Oryantiring Sporunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir? Oryantiring malzemeleri temel olarak harita, pusula ve kıyafetlerdir. Oryantiring haritası, yarışın yapılacağı bölgenin topografik haritası üzerinde arazinin engebeleri, bitki örtüsü, patikaları ve su kaynakları gibi detaylardan oluşur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.