Hemşin Oyunu Nasıl Oynanır?

Hemşin horonu sağ ayağın kolla beraber çekilip sağa doğru tulumun ritmine göre yere vurulması hareketiyle oynanır. İki ayak horonu ise sol ayak arkadan sağ ayak önden sağa atılıp sol ayak iki kere sağ ayak iki kere sallanarak sert hareketler ile ve hızlanarak oynanır. Genellikle bilinen horon çeşitleri kemençe ve tulum horonlarıdır.

Hemşin Horonu nedir?

Hemşin horonu, yörede yaşayan “hemşinliler” tarafından oynanan bir oyundur. Daha çok sahil kesmi, Hopa civarında, halka yapısı içerisinde, genellikle tulum eşliğinde oynanır. Oyun 7/8 ritimle (7/8’lik) oynanır.

Papilat horonu nasıl oynanır?

Hemşin oyununun bir benzeridir. Figürlerin birinde eller havada iken, sol ayağının parmak ucunu ileri vurup geri çekilir, oyunun ismini bu nedenle “noktalı” Anzer olmuştur. Papilat horonu: Ağır tempolu bir oyundur. Eller havada, yere inerken bir anda durulan bir oyundur.

Horon nasıl?

Horon sadece boyuna titreme ve aşağı alırken enine titremedir. Ayakları yere vurarak, kafa sallayarak, çok sert dönüşler yaparak, grubu hiçe sayıp kendini öne çıkararak oynanan oyunlar o anda oynayana haz verebilirse de doğru değildir. Karadeniz oyunu horon hep sağ ayakla başlar. Genelde figürleri üç kere uygulanır.

You might be interested:  Çelik Çomak Nasıl Oynanır?

Horonda bağırmaya ne denir?

lazların horon teperken bağıra bağıra söyledikleri laf. uşak aslında hizmetçi anlamına geldiği halde karadeniz’de çocuk anlamında kullanılır.

Hopa Hemşin hangi yöreye ait?

Doğu Hemşinlileri: Artvin ilinin Hopa (özellikle Kemalpaşa) ve Borçka ilçelerinde yaşayan, anadili Ermenice’nin batı lehçelerinden biri olup yerli halkça Homşetsi/Hemşotsi, Homşetsi lizu (Hemşinli dili) veya Hemşince olarak adlandırılan dil olan Sünni Müslüman gruptur.

Horan mi horon mu?

Bu bilgiler ışığında horon sözcüğü eğer Yunancadan gelme ise, Görele ve çevresinde konuşulan halk ağzı bu sözcüğü yumuşatarak, söyleyişine uygun seslendirerek horan yapmıştır; eğer Türkçe kökenli ise ikinci hecesindeki ‘o’ sesinden ötürü Türkçemizin ses yapısına uymayacağından horan olması doğaldır.

Rize Horonu nedir?

Rize Bölgesi’nde oynanan halk dansları genelde “horon” olarak adlandırılır. Daha çok tulum, kemençe eşliğinde oynanan horon bazen de türkü eşliğinde müziksiz de icra edilebilir. Ortadaki tulum veya kemençecinin etrafında kızlı erkekli bir halka oluşturularak oynanır.

Horon oyununun özellikleri nelerdir?

Sahilde oynanan horonlarda, çok hızlı omuz silkme ve ayak sallama figürleri karakteristik iken, Artvin horonlarında hareketler daha çok tüm vücudun hareketi, ayakların sertçe yere basması vb. biçimindedir. Yine sahil horonlarında çalgı kemençe iken, Artvin’de tulum ve akordeon dur.

Üç ayak nasıl oynanır?

Oyun sahasının diğer ucuna dizilen oyuncuların elinde değnek olur. Üç ayağı düşürmek için ellerinde ki değneği sırayla üç ayağa atarlar. Üç ayak düştüğünde kaleci onu tekrar kurana kadar, atan oyuncu değneği kaleci tarafından kesilmeden (dokunulmadan) kaçarsa tekrar atma şansına sahip olur.

Üç ayak horon nedir?

üç ayakla oynanılan bir çeşit halay türüdür. birçok yörede çekilir bu halay türü bitlis yöresinde se- pi de denilir. laz çemiyetincede bar olarak nitelendirilir üç ayak- ağır bar deselerde hopbidi hopbidi oynanır bğaırsakta kurt bırakmaz artvinin üç ayaklıları

You might be interested:  Metamon Island Nasıl Oynanır?

Horon oyunu nasıl ortaya çıktı?

Karadeniz’in tüm hırçınlığını içinde barındıran bu geleneksel halk oyunu horonun, Yunan ve Cenevizlilerin kültürlerinden kaldığı düşünülmektedir. Horon, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde oynanan geleneksel halk danslarının genel adıdır.

Horonda nasıl bağırılır?

‘geliyor şimdi’, ‘geliyor geliyor’ gibi komutlarla hazır ettikten sonra ‘geldi şimdi’ diye sol ve sağ ayak gerideyken bağırır ve herkes kolları içeri doğru iki kere düşürüp ‘oy oy’ diye bağırdıktan sonra iki kere geri vurup ‘hey hey’ diye bağırır.

Horon çeşitleri nelerdir?

Karadeniz bölgesinde kemençe ve kaval eşliğinde oynanan oyunların tümüne “horon” denir.

Çaykara yöresinde, anılan bu horon çeşitlerinden genellikle aşağıdakiler oynanmaktadır.

 • Düz Horon.
 • Atlama ”
 • Sallama ”
 • Sıksaray ”
 • Altı ayaklı atlama.
 • Saray.
 • Kemençe ismi nereden gelir?

  Araplar da en eski tip Asya yaylı sazını Farsça ‘kemençe’ adıyla İran’dan almışlardır. Avrupa’nın ortaçağ yaylı sazlarını XVII. yüzyıl sonlarında önce Anadolu, Anadolu’dan da Mısırlılar tanıdılar. Biz ‘kemençe’ dedik; Araplar ise ‘Kemençe-i Rumi’ demişlerdir.

  Üç ayak nasıl oynanır?

  Oyun sahasının diğer ucuna dizilen oyuncuların elinde değnek olur. Üç ayağı düşürmek için ellerinde ki değneği sırayla üç ayağa atarlar. Üç ayak düştüğünde kaleci onu tekrar kurana kadar, atan oyuncu değneği kaleci tarafından kesilmeden (dokunulmadan) kaçarsa tekrar atma şansına sahip olur.

  Horon tepmek ne anlama gelir?

  Rüyasında horon teptiğini gören kişinin, yaptığı projelerin çok önemli olduğuna, kişinin en ufak bir dikkatsizliğinde her şeyin bozulacağına, büyük bir maddi kayba işarettir.

  Horon en çok hangi ilde oynanır?

  Doğu Karadeniz Bölgesi’nde horon, kardeşliğin, dürüstlüğün, yiğitliğin ve mertliğin sembolüdür. Günümüzde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt illerinde oynanmaktadır.

  Horon oynarken giyilen kıyafetin adı nedir?

  Cepken (Aba): Yeleğin üzerine giyilen kollu bir abadır. yakasız bir ceket şeklindeki abaya ‘kaput”da denir. Cepken oyun sırasında giyilmez.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.