Karadeniz Halk Oyunları Nasıl Oynanır?

Doğu Karadeniz bölgesine ait halk oyunu türüdür. Sahil kesiminde horonlar hızlı omuz silkme ve ayak sallama şeklinde oynanırken, Artvin kesiminde daha çok ayakların sertçe yere vurulması ve bedensel hareketleri kapsar. Genellikle kemençe ve davul eşliğinde oynanır.

Horonda eller nasıl tutulur?

İki el birbirini tuttuğunda iç içe geçmeli, altta yani yanınızdaki oyuncu eğer sizin elinizi tutuyorsa, sizin eliniz dış yüzeyiyle onun elinin içine oturmalı, yani üst üste duran iki el olarak hareket edilmeli. Unutulmasın: Horon dizden, kollar son derece yumuşak, estetik olarak tutularak oynamalıdır.

Karadenizliler ne oynar?

Doğu Karadeniz’in kapısı konumunda bulunan Ordu’da oynanan Gürcü horonu, mısıroğlu horonu, milli horon, Boztepe horonu, kol horonu, melet horonu, Perşembe horonu, nalcı horonu, iskilip horonu, eşkıya horonu, Harşit horonu (Cemo) da Karadeniz Bölgesinde oynanan horon türlerine örnektir.

Kemençe horon nasıl oynanır?

Rize Bölgesi’nde oynanan halk dansları genelde “horon” olarak adlandırılır. Daha çok tulum, kemençe eşliğinde oynanan horon bazen de türkü eşliğinde müziksiz de icra edilebilir. Ortadaki tulum veya kemençecinin etrafında kızlı erkekli bir halka oluşturularak oynanır.

You might be interested:  Uçak Oyunu Bahis Nasıl Oynanır?

Horon halayı hangi şehirde oynanır?

Karadeniz Bölgesi’nde, özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerinde toplu olarak ve daha çok bağlı dizi ile oynanan disiplinli halk oyunlarının genel adı “Horon” olarak geçer ve Doğu Karadeniz Bölgemizde Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu civarında oynanır.

Horonda bağırmaya ne denir?

lazların horon teperken bağıra bağıra söyledikleri laf. uşak aslında hizmetçi anlamına geldiği halde karadeniz’de çocuk anlamında kullanılır.

Horan mi horon mu?

Bu bilgiler ışığında horon sözcüğü eğer Yunancadan gelme ise, Görele ve çevresinde konuşulan halk ağzı bu sözcüğü yumuşatarak, söyleyişine uygun seslendirerek horan yapmıştır; eğer Türkçe kökenli ise ikinci hecesindeki ‘o’ sesinden ötürü Türkçemizin ses yapısına uymayacağından horan olması doğaldır.

Trabzon’un hangi oyunları meşhurdur?

Çeşitleri şunlardır: Laz Horonu, Rize Horonu, Tik Horon, Sera, Sera Atlama, Sallama, Titreme Horon Havası (Maçka), Kadın Dolay Horan Havası (Maçka), Yisera Havası (Akçaabat), Haçka Havası (Haçka bir köy adıdır).

Karadeniz insanı nasıl olur?

Karadeniz İnsanı Cesur ve Vatanseverdir: Ülkesini canı pahasına koruyup gözetler. Bu konuda herhangi bir çekincesi asla yoktur. Karadeniz İnsanı Çalışkan, Becerikli ve Azimlidir: Spor sanat siyaset ve iş dünyasının en önemli isimlerinin bu bölgeden çıkması tesadüf değildir.

Karadeniz yöresine ait kıyafetler nelerdir?

Yörede kullanılan giysiler arasında çarık, kara lastik, potin, entari, peştamal, kuşak, mes ve lastik ayakkabı yer alır. Bunlar arasında en dikkati çekici ise köy kadınlarının entarilerinin üzerine, bellerine bağladıkları, genellikle beyaz, kırmızı, enlice çizgili veya kareli peştemallerdir.

Horon neyi temsil eder?

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde horon, kardeşliğin, dürüstlüğün, yiğitliğin ve mertliğin sembolüdür. Günümüzde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt illerinde oynanmaktadır.

Horon oyunu nerede oynanır?

Karadeniz’in tüm hırçınlığını içinde barındıran bu geleneksel halk oyunu horonun, Yunan ve Cenevizlilerin kültürlerinden kaldığı düşünülmektedir. Horon, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde oynanan geleneksel halk danslarının genel adıdır.

You might be interested:  Kedilerle Nasıl Oynanır?

Horon tepmek ne anlama gelir?

Rüyasında horon teptiğini gören kişinin, yaptığı projelerin çok önemli olduğuna, kişinin en ufak bir dikkatsizliğinde her şeyin bozulacağına, büyük bir maddi kayba işarettir.

Horon ve zeybek hangi bölgelerde oynanır?

Siz de Türkiye’deki farklılığı keşfetmek ve hangi oyun hangi yöreye ait öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız yöresel halk oyunları Listesine bir göz atmalısınız!

 • Hora – Trakya Bölgesi.
 • Zeybek – Ege Bölgesi.
 • Teke Zortlatması – Batı Akdeniz Bölgesi.
 • Horon – Doğu Karadeniz Bölgesi.
 • Bar – Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi.
 • Halay en çok hangi bölgede oynanır?

  Halay, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Orta Karadeniz ve Çukurova bölgesinde oynanan halk oyunlarının genel ismidir.

  7 bölgenin halk oyunları nelerdir?

  Şimdi sırayla öğrenelim:

 • Hora: Trakya.
 • Zeybek: Ege, Güney Marmara, İç ve Batı Anadolu.
 • Teke: Göller Yöresi, Batı Akdeniz.
 • Kaşık Oyunları-Karşılama Bölgesi: Konya Bölümü, Batı Karadeniz, Güney Marmara, Doğu Akdeniz.
 • Horon: Orta ve Doğu Karadeniz.
 • Halay: Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri, İç Anadolu’nun Doğusu.
 • Karadeniz turuna hangi turla gidilir?

  Karadeniz turu yapmak isteyenler için çok çeşitli alternatifler var. Yani Karadeniz turunu sadece yaylalar gibi düşünmemek lazım. Örneğin Borçka, Karagöl, Şavşat rotalarını izleyen Artvin turları da bulabilirsiniz. Ya da Safranbolu, Amasra, Küre Dağları gibi rotalar izleyen Batı Karadeniz turları bulabilirsiniz.

  Karadeniz Neyi Meşhur?

 • Hamsi Pilavı Karadeniz’den çıkan taze hamsiler Karadeniz yemeklerinde sıklıkla kullanılıyor ve her bir kullanım kendi lezzet aurasını yaratıyor.
 • Hınkal.
 • Karadeniz Lahana Çorbası
 • Karadeniz Usulü Kuru Fasulye.
 • Karadeniz Usulü Palamut Buğulama.
 • Karadeniz Usulü Karalahana Sarması
 • Fasulye Kavurması
 • Karadeniz neresi gezilir?

  Karadeniz Bölgesi Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

  1. Abant Gölü 910. Su Oluşumları Ulusal Parklar.
  2. Atatürk Köşkü 673. Tarihi Yerler.
  3. 3. şahinkaya kanyonu. 196. Kanyonlar.
  4. Sümela Manastırı 1.256. Tarihi Yerler Eski Kalıntılar.
  5. Gölcük Tabiat Parkı 170.
  6. Gölcük Gölü 768.
  7. Bandırma Vapuru Müzesi. 388.
  8. 8. Kuzalan Şelalesi. Şelaleler.
  You might be interested:  Sistem 2 Nedir Nasıl Oynanır?

  Karadenizli nasıl yazılır?

  işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Kara deniz şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Karadeniz şeklinde olmalıdır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.