Kastet Nasıl Oynanır?

Kastet oyunu okey taşları ile oynanır ve mantık olarak düz okey ile 101 oyununun karışımı şeklindedir. Diğer oyunlardan en önemli farkı taş çekme ve taş açma vardır ancak taş atma yoktur. Bu yüzden oyuncular ellerindeki tüm taşları yere açarak veya işleyerek bitmeye çalışırlar.
Oyuna başladığınızda size 14 adet taş veriliyor. Amaç, elinizdeki taşları per haline getirip, yere açmak. İlk açan oyuncu için en az 2 per şartı var, diğer oyuncular için ise bir kısıtlama yok. Yüzbirden farklı olarak, yere açılan taşları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Kastet kaç kağıt dağıtılır?

1- baslangicta herkese 14 tas dagitilir. 2- ilk acan iki tane uclu per acmak zorunda, digerleri ise bir tane uclu per. bunu yapmadan kimse elindeki taslarla yerdeki taslara isleme yapamaz.

Renkli okey nasıl oynanır?

Renkli Okey oyunu standart olarak 4 kişilik oyuncuyla oynanır. Renkli Okeyde oyuncunun taşları dizmesi için ıstaka ismi verilen tabla bulunur. Kırmızı, siyah, mavi ve yeşil renklerinde 1’den 13’e kadar numaralı 2’şer setten oluşan toplam 106 tane taş bulunur. Taşların içinde 2 adet sahte okey taşı da vardır.

You might be interested:  3 Lü Batak Nasıl Oynanır?

Okey oyunu Nasıl Oynanır?

Okey’de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup(per) oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker.

Kanasta kağıt oyunu nasıl oynanır?

Canasta İspanyolca ‘alışveriş sepeti’ demektir. Bu metafor oyunun ana amacı olan aynı türdeki kartları toplama amacına işaret eder. Burada tanımlanana oyun 2 ila 4 oyuncu arasında oynanabilir. İki oyunculu oyun ‘1’e 1′, dört oyunculu ise ‘2’ye 2′. Oyunu oynamak için her destede iki joker ile iki deste kart kullanılır.

Ortaya atılan okey alınır mı?

Okey her zaman işler olacağı için yanlışlıkla okeyi atan oyuncu da ceza alır. Yere taş açılmamış olsa bile okey taşını yere atan oyuncu 101 ceza puanı alır. Yere atılan işlek taş diğer oyuncu tarafından alınabilir.

Cezalı okey nasıl oynanır?

Okey’de per yapıp açmak yetiyorken, Banko’da hem per yapıp hem de elinizdeki ceza toplamını düşürmeniz gerekiyor. Elinizde per olmayan sayılar ceza puanınız sayılıyor. En az ceza sayısı ile oyunu tamamlarsanız oyunu kazanıyorsunuz.

Sayıdan düşmeli okey nasıl oynanır?

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, veya 7 perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin ‘bitti’ butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir. Elinizdeki taşlarla normal biterseniz, diğerlerinden -2 puan düşülür.

Okey hangi renk kaç puan?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

You might be interested:  Iddiada Karşılıklı Gol Nasıl Oynanır?

Okeyde renk nedir?

Taşlar, 1’den 13’e kadar numaralandırılmış olarak 4 ayrı renge (kırmızı, sarı, siyah ve mavi) ayrılmıştır. Her sayıdan 2’şer adet bulunmaktadır. Bunların yanında tüm taşlar içinde toplam 2 tane ‘sahte okey’ ismi verilen taşlar vardır. Oyun başlangıcında bir oyuncuya 15, diğer üç oyuncuya 14 taş verilir.

Okey oynarken kaç taş dağıtılır?

Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler.

Okey 12 13 1 olur mu?

Okey’de geçerli olan 12 13 1 peri 101 oyununda geçerli değildir.

4 kişilik 101 nasıl oynanır?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

Okey 101 el nasıl açılır?

Taşları dağıtan kişi oyuna başlar ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atar. Sırası gelen oyuncu desteden taş çeker ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyor ise elini açabilir. Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır.

Okey kaç Perle biter?

Sahte okey kimdeyse gösterge ondadır. Göstergeye sahip olan oyuncu bu durumu oyunun başında belirttiği taktirde diğer oyunculardan birer puan düşmektedir. Gruplara per adı verilmektedir. Oyuncu perler yaparak 14 taşı tamamlamalıdır.

Düzokey nasıl oynanır?

Düz okey oynarken her oyuncunun ıstakasında on dört taş bulunması gerekmektedir. Istakasında on beş taş bulunan kişi elindeki fazla taşı atar ve oyun başlar. Her seferinde ortadan bir taş çeker ve taşları eksiksiz bir şekilde dizdiği takdirde oyunu bitirmiş olur ve taşlar dökülür.

You might be interested:  Dansa Davet Oyunu Nasıl Oynanır?

101 okey 34 nasıl oynanır?

8 9 10 (okey) serisinde orta taş 9’dur ve bu serinin değeri 9 puandır. 7 8 9 serisinde orta taş 8’dir ve bu serinin değeri 8 puandır. 5 5 5 serisinde orta taş 5’tir ve bu serinin değeri 5 puandır. Ortadaki bu taşların değeri toplandığında 1+11+9+8+5=34 yapmaktadır.

3 kişi ile okey nasıl oynanır?

Takım olarak oynanan oyunlardan bir tarafın elini açması yeterlidir. El açılırken 14 taş dışında kalan son taş yere konulur. Eğer oyunu bitiren kişi okey taşını yere attıysa buna okey atmak denir ve düşülecek puanı iki ile katlanır. Çifte giden kişi elini bitirirse de okey atılmış gibi puanlar iki ile çarpılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.