Matematik Sudoku Nasıl Oynanır?

Bu oyun sudokuya benzer olarak 1’den 4’e rakamlar her satırda ve sütunda bir kez yer alır. Ayrıca oyunda bölgeler tanımlanmış ve bu gölgelerin sol üstünde bir matematiksel işlem ve bir sayı verilmiştir. Bu sayı o bölgede yer alan sayılar arasında belirtilen matematiksel işlem yapıldığında elde edilen sonucu gösterir.

Sudoku nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Üç Temel Kural

* Her satırda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır. * Her sütunda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır. * Her 9 bölgede tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

Kenken Matematik sudoku nasıl oynanır?

Kendoku Oyunu Nasıl Oynanır?

 1. Eğer 4×4 bir bulmaca çözüyorsanız her yatay sırayı, rakamlar tekrar etmeden 1, 2, 3 veya 4 sayıları ile doldurmalısınız.
 2. Bulmacayı çözmek için köşelerde yer alan işlemleri yapmak zorundasınız.
 3. Çıkarma ve bölme kutularının herhangi bir sırada olabileceğini bilin.

Sayı sudoku nasıl oynanır?

Toplama 81 kare olan kümelere yerleştirilen her bir rakam, tek bir satır ve tek bir sütunda sadece bir defa kullanılabilmektedir. Bulmacayı tamamlarken öyle bir şekilde doldurmalısınız ki 9 kareden oluşan her satır, her sütun ve her blok 1’den 9’a kadar olan tüm rakamları içermeli.

You might be interested:  Dart Nedir Nasıl Oynanır Oyun Kuralları Nelerdir?

3×3 sudoku nasıl oynanır?

Sudoku oyunu 9 hücreden oluşan 9 karenin 3 boyut diyebileceğimiz düzlemde 1’den 9’a kadar sayıların tek bir defa kullanılması şartı ile dizilmesi gerekiyor. Sudoku oyununda her satır ve sütunda 1’den 9’a kadar olan sayılar sadece bir kez kullanılarak dizilmesi gerekir.

Sudoku nasıl oynanır adım adım?

Sudoku oyunu 9 hücreden oluşur. 9×9 kare zeminde birleştirilir ve içerisine 1’den 9’a kadar sayılar eklenir. Zemin üzerinde yer alan her kare aslında 9’a kadar olan sayılardan birini içermektedir. Size verilen sayılarla, boşluklara gelen sayıları eşleştirip bir bütün oluşturmamız gerekiyor.

Sudoku kaç yaş için uygundur?

Sudoku oyunu çocuklarda problem çözme, mantık yürütme ve sayısal zeka gelişimi sağlar. 9, 10, 11+ Yaş çocuklar için uygundur.

Kendoku mantığı nedir?

Her satırda ve her sütunda 1’den n’e kadar tüm rakamlar yalnız birer kez yer almalıdır. (Örneğin 4×4 boyutunda kendokuda 1’den 4’e kadar rakamlar kullanılabilir.) Kalın çizgiyle belirtilmiş her bölgenin içindeki sayılar, bölgenin köşesindeki işleme tabi tutulunda bölgenin köşesindeki sayıyı vermelidir.

Kolay Kendoku nasıl oynanır?

Her satırda ve sütunda 1’den 4’e kadar olan rakamların bir kez yazılması zorunlu olmaktadır. Kalın çizgiler ile belirtilmiş her bölgenin içinde bulunan sayılar, o bölgenin köşesindeki işleme tabi tutularak bölgenin köşesinde bulunan sayı elde edilmelidir.

Apartman sudoku nasıl yapılır?

Apartman bloklarının her biri farklı boylarda. Yani oyun platformunun bir kısmında 1 rakamı varsa en uzun bloku öne koymalısınız ki diğer bloklar gözükmesin, sadece bir apartman bloku gözüksün. 4 rakamı var ise bu sefer de en küçükten en büyüğe doğru bir sıralama izlemelisiniz. Bu sayede tüm bloklar görünür olacak.

Sudoku zeka oyunu mu?

Redka Sudoku 9X9 Ana Bölüm – 3X3’Lük Alt Bölümden Oluşan Ahşap Malzemeden Üretilen Bir Zeka Oyunudur. Temel Kural, Oyun Alanı Boyunca Uzanan Satır Ve Sütunlarda 1’Den 9’A Kadar Tekrarlı Bir Rakam Olmayacak Şekilde Tüm Alanı Doldurmaktır.

You might be interested:  Deve Güreşi Nasıl Oynanır?

Harf sudoku nasıl oynanır?

Bunlarda da genel kuralları uygulayarak tüm hücreleri doldurmanız gerekir. Bu yüzden, 16×16’lık bir bulmacada her satır, sütun ve bloka yalnızca bir defa 1 ile 9 arasındaki sayılar ve A’dan G’ye kadar harfler (10 ile 16 arasındaki sayıların yerine) yazılmalıdır.

Sudoku yu kim icat etti?

Wayne Gould’un bilgisayar programlaması sayesinde ise hızlı ve benzersiz bulmacalar ortaya çıkmış oldu.

Sudoku çocuklar için faydalı mı?

Aileler çocuklarının başarısını arttırabilmek için yetenekleri doğrultusunda çeşitli yeni alanlar keşfetmektedir. Sudoku da bunlardan biridir. Çocuğunuz bu oyunla birlikte kendini geliştirecek matematik zekâsını arttıracak dikkatini nasıl toplayacağını öğrenecektir. Sudoku çocuk gelişiminde oldukça faydalı bir oyundur.

Kazık Sudoku nasıl oynanır?

Kazık Sudoku nasıl oynanır? ✓ Aynı klasik sudokuda olduğu gibi bütün satırları, sütunları ve 3×3’lük blokları 1 ile 9 arasındaki sayılarla doldur. ✓ Kafeslere dikkat et; kafesler, noktalı çizgilerle gösterilen hücre gruplarıdır. ✓ Her kafesteki sayı toplamının, kafesin üst köşesinde sayı ile eşit olmasını sağla.

At Hamlesiz sudoku nasıl oynanır?

bilim teknik’te karşıma çıkan çok zevkli oyun. 1-6 arası rakamlarla bildiğimiz sudoku fakat aynı sayıyı at hamlesi üzerine koyamıyoruz. 3*2 sütunlara yerleştirmeli.

Sudoku çeşitleri nelerdir?

Sudoku çeşitleri

 • Klasik sudoku.
 • Bölgesel sudoku.
 • Ardışık sudoku.
 • Ardışıksız sudoku.
 • Tek/Çift sudoku.
 • Multi sudoku.
 • Büyük/Küçük Sudoku.
 • 3D (Kübik) Sudoku.
 • Sudoku çeşitleri nedir?

  Ancak sudoku sadece klasik formda değil, birçok farklı türde oyuncuların karşısına çıkar.

  Diğer sudoku çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Tek / Çift Sudoku.
 • Multi Sudoku.
 • Kubik (3D) Sudoku.
 • Büyük / Küçük Sudoku.
 • Köşegen Sudoku.
 • Toplamlı Sudoku.
 • Oklu Sudoku.
 • Zincir Sudoku.
 • Harf sudoku nasıl oynanır?

  Bunlarda da genel kuralları uygulayarak tüm hücreleri doldurmanız gerekir. Bu yüzden, 16×16’lık bir bulmacada her satır, sütun ve bloka yalnızca bir defa 1 ile 9 arasındaki sayılar ve A’dan G’ye kadar harfler (10 ile 16 arasındaki sayıların yerine) yazılmalıdır.

  You might be interested:  Amiral Battı Nasıl Oynanır Kağıt Üzerinde?

  Sudoku yu kim icat etti?

  Wayne Gould’un bilgisayar programlaması sayesinde ise hızlı ve benzersiz bulmacalar ortaya çıkmış oldu.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.