Mendil Kapmaca Oyunu Nasıl Oynanır Kısaca?

Mendil kapmaca nasıl oynanır Eşit sayıda oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Takımlar, aralarında 20-25 metre aralık bırakacak biçimde, karşılıklı birer sıra halinde dizilir. İki sıranın ortasındaki alanın tam orta yerine bir çizgi çizilir ve oyunu yöneten bir hakem ya da kaptan seçilir.
Oyuncu çocuklar koşarak mendil hakeminin içinde olduğu dairenin içine gelirler. Oyun oyuncu çocuklardan birisinin mendili alıp takımının bulunduğu dip çizgiden çıkacak şekilde koşması ile sürer. Dip çizgisinin herhangi bir yerinden çıkması ile biter. Eğer vurulmadan sahayı terk ederse kazanır.

Mendil Kapmaca Nasıl Oynanır maddeler halinde?

İki grup arasında en az 2, en fazla 5 metre mesafe olmalı. Mendil yakalanmadan mendilcinin etrafına çizilen çemberin içerisine girmek yasaktır. O yüzden mendilciden mendili yakalamaya çalışırken şaşırtmaca yaparak rakibin çemberin içerisine girmesini sağlayarak oyunu kazanabilirsin.

Okul öncesi mendil kapmaca oyunu nasıl oynanır?

Uygulama: Karşı karşıya konumlanmış iki gruptan birisi “Menekşe mendilin düşe, bizden size kim düşe?” dediğinde, karşı grup rakibin en zayıf kişisini seçerek yarışı kazanmaya çalışır. Amaç, ortadaki öğrencinin elindeki mendili kaparak rakip grubun sayısını sıfıra indirmektir. Çarpışma olmaması için önlem alınmalıdır.

You might be interested:  Misket Nasıl Oynanır Kısaca?

Mendil Kapmaca kaç kişi ile oynanır?

Mendil kapmaca oyunu 10’ar kişilik iki takım arasında oynanır. Takımlar sayışmadan sonra saha seçimi yaparak yerlerini alırlar. Oyuncular dip çizginin gerisine forma numaralarına göre küçükten büyüğe doğru sıralanırlar.

Mendil kapmaca nasıl oynanır vikipedi?

yarıçapında bir çember çizer, gruplarıdakileri ise birerli sıraya sokar. Mendilci belirlenen yerde elini serbest bir şekilde aşağıya doğru sarkıtır. Hakemin düdüğü veya komutu ile gruplardan 1’er kişi mendilcinin elindeki mendili rakibi tarafından ebelenmeden grubuna getirmek için hızlıca koşarlar.

Mendil kapmaca oyunu nerede oynanır?

Çocukların ülkemiz genelinde en çok oynadığı, oynarken de büyük zevk aldıkları bir çocuk oyunudur. Köyde, kentte, okulda ve eğlence amaçlı düzenlenen etkinliklerde çokça oynanmaktadır. Anonim bir oyun olup kültür mirasımız olarak değerlendirilmeli ve sahip çıkılmalıdır.

Sandalye kapmaca oyunu kuralları nedir?

Herkesin sandalyesini alarak ortada bir daire oluşturması istenir. Daha sonra sayışarak bir kişi seçilir ve bu kişinin sandalyesini daireden çıkarması gerektiği ve lider olarak ayakta kalması istenir. Lider kişinin diğer çocuklara sorular soracağı ve cevaplara göre çocukların yer değiştirmeleri gerekeceği açıklanır.

Yağ Satarım Bal Satarım oyunu nasıl oynanır?

Elinde mendil olan oyuncu, elindeki mendili sallayarak koşu yolunda sekerek turlamaya başlar. Diğer oyuncular ise, “yağ satarım bal satarım, ustam öldü ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, satsam onbeş liradır. Zambak zumbak dön arkana iyi bak, zambak zumbak dön arkana iyi bak” şarkısını söylerler.

Mendil Kapmaca hangi oyun türü?

Koşma-Kovalamaca-Kapma Oyunları: Mendil Kapmaca, Esir Almaca, Ara Kestim gibi oyunlardır.

Top kapmaca oyunu nasıl oynanır?

Oyun Anlatımı :

Öğrenciler arasından 2 kişi ebe olarak seçilir ve daire içerisinde diğer öğrencilere temas etmeden pas yapmalarını önlemeye çalışırlar. Daire oluşturan öğrenciler ise topu düşürmeden ve ebelere dokundurmadan 30 pas (sayıyı öğrencilerin durumuna göre değiştirebilirsiniz.)

You might be interested:  Rafting Nasıl Oynanır?

Körebe oyunu nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Körebe olarak adlandırılan oyuncunun gözleri mendil veya eşarp gibi bir malzemeyle bağlanır ve ebe etrafını göremez hale getirilir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşır ve ona dokunurlar. Körebe onları yakalamaya çalışır. Körebe gözleri kapalı şekilde birini yakalarsa o ebe olur.

Ortayı bul oyunu nasıl oynanır?

Ortayı bul oyunu evde ya da açık mekanlarda yapılabilen bir aktivitedir gruplar halinde oynanan bir oyundur duvar veya kağıda bir daire çizilir. Ebenin gözleri bağlanır. Ebe etrafında 3 kez döndürülerek daire çizilmiş olan kağıdı ya da duvarı bulması beklenir. Bu sırada ebe sürekli şaşırtılmaya çalışılır.

Hımbıl oyunu nasıl oynanır?

Sıra ile her seferinde bir meyve değiştirilir. Aynı meyve grubunu elinde ilk tamamlayan kişim Hımbıl diyerek elini ortaya koyar. Eli en üstte kalan hiç puan alamaz. En çok puan toplayan oyunu kazanır.

En eski çoçuk oyunları nelerdir?

İki çocuk karşılıklı olarak ipin ucundan turarak çevirir. Çocuklar sırayla ipten atlamaya çalışırlar.

Biz de hem eğitimciler, hem de aileler için unutulan geleneksel oyunları derledik.

 • Körebe.
 • Arapsaçı
 • Çelik çomak.
 • Kukalı saklambaç
 • Bülbül kafeste.
 • Çatlak patlak.
 • Birdir bir.
 • İstop.
 • Yer kapmaca oyunu nasıl oynanır?

  En az 4 kişi ile oynanır. Ebe diğer oyunculara göre ortada bir yerde durur. Oyuncular ebeye yakalanmadan, birbirleriyle köşeleri sürekli değiştirmeye çalışırlar. Bu değiştirme sırasında ebeye yakalanan oyuncu köşesini kaybeder ve kendisi ebe olur.

  Yakar top nasıl oynanır kuralları nelerdir?

  TOPLA OYNANIRKEN

  1) Top direk veya yerden sektirerek rakip oyuncuyu oyun dışı bırakmak için atılabilir. 2) Top kasıtlı olarak rakip oyuncuyu sakatlayacak şekilde atılamaz. Eğer hakem atılan topun kasıtlı olarak rakip oyuncuyu sakatlamak için atıldığına kanaat getirirse, topu atan oyuncuyu yanına çağırır ve uyarır.

  You might be interested:  Kaleli Yakan Top Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları?

  Tombik oyunu nasıl oynanır kuralları nelerdir?

  Oyunda iki takım vardır; ebe olan ve atıcı takım. Amaç belirlenmiş olan mesafede bir daire merkezinde dizilen taşları devirmektir. Atıcı takım kuleyi topla vurarak dağıttığında top ebe takıma geçer ve atıcı takım kuleyi tekrar oluşturmaya çalışırken ebe takım karşı takım oyuncularını vurmaya çalışır.

  Top kapmaca oyunu nasıl oynanır?

  Oyun Anlatımı :

  Öğrenciler arasından 2 kişi ebe olarak seçilir ve daire içerisinde diğer öğrencilere temas etmeden pas yapmalarını önlemeye çalışırlar. Daire oluşturan öğrenciler ise topu düşürmeden ve ebelere dokundurmadan 30 pas (sayıyı öğrencilerin durumuna göre değiştirebilirsiniz.)

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.