Okay Nasıl Oynanır?

Okey’de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup(per) oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker.

Okey dizilimi nasıl olur?

İşine yaramayan bir taşı yere atar. Oyun bu şekilde bir oyuncu elini açana kadar devam eder. Oyunu açabilmeleri için 14 taşın da dizili olması gerekiyor. Örnek bir dizilim verecek olursak; Siyah serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- siyah 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

Okey taşları kaç kaç dizilir?

Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler.

Okey kaç taş ile biter?

Oyun böylece devam etmektedir. Doğru düzenlemeyle toplam 14 taşı taşı tamamlayan oyuncu okey yapmaktadır. Oyunda dört oyuncu bulunmaktadır. Herkeste 14 taş mevcuttur.

Okey kişi başı kaç taşla oynanır?

Okey oyununun birçok farklı türü bulunmaktadır. Ancak standart olarak normal bir okey içerisinde toplamda 106 tane taş bulunur ve her oyuncuya 14 tane taş verilir. Böylece oyunu başlatacak olan oyuncudaki 15 tane taşın biri atılarak oyun başlar.

You might be interested:  Human Fall Flat Iki Kişilik Nasıl Oynanır?

Okey nasıl oynanir kolay anlatım?

En az 3 adet taş bir grup oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar. Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur.

Okey oynamak günah mı?

Tavla, satranç ve okey oynamak haram mı? Eğlencesine ya da öylesine oynanmış olsa dahi dinimizce yasaklanan şans oyunları, Müslüman kimseleri aldatma yolunda şeytanın sapladığı bir oktur. Müslümanların bu tuzaktan uzak durup kendilerini tavla, satranç, okey vb. oyundan sakındırması gerekir.

Okeyde açamayan kaç yer?

Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır. 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir.

Okeyde renk bitince ne olur?

El bitiren oyuncunun bütün taşları aynı renkteyse oyuncu renkten bitmiş kabul edilir. İki tür renkten bitme vardır. Bütün taşlar aynı renkte ve 1’den 13’e kadar sıralı ise sıralı renk yapılmıştır. Bu durumda puanlar ne olursa olsun hepsi sıfıra düşülür ve oyun biter.

Okeyde yonca ne demek?

Okey takımları veya online okey uygulamaları arasında değişiklik gösterse de üzerindeki sembol genellikle yonca, yıldız, iç içe geçmiş çemberler, gülen yüz veya çember içerisine alınmış “K” harfi olarak karşımıza çıkar. Bu taşın oyun içerisindeki başlıca görevi jokerin yerine geçmektir.

Okeyde ilk el açılır mı?

Sırası gelen oyuncu ya desteden bir taş çeker ya da bir önceki oyuncunun attığı son taşı alır. Oyuncu taş çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyorsa elini açabilir (dizdiği serileri masanın üstüne koyar).

You might be interested:  Yüksek Atlama Nedir Nasıl Oynanır?

4 lü Per nasıl hesaplanır?

Bu 4lü serinin değerini hesaplayalım: Ortadaki (1 2 3) taş 2’dir. Yan taşlar ise 4 ve 5. 4’ü 3e böldüğünüzde 1 küsur çıkar ve 1 kabul edilir. 5’i 3e böldüğünüzde 1 küsur çıkar ve 1 kabul edilir. Bu durumda serinin değeri 2+1+1=4tür.

101 de ilk elden açılır mı?

Çift açan biri yoksa çift işlenemez. gelen taşı olan oyuncu okeyi alabilir. Ancak okeyi alabilmek için elini açmış olması gerekir. Yerdeki okeyi açma sayınız (101) tutmuyorsa alamazsınız. 101 i tamamlamış ise önce el yere açılır daha sonra okeyi yerden alınabilir.

Okey nasıl biter?

ortaya taşı koyduktan soonra ıstakada 14 tane taş olması lazım nasıl olursa olsun isterse 4+4+3+3 yapar ister 5+5+3 istediği gibi yapar

Okey neden 4 kişi oynanır?

Dört kişilik oyundan tek farkı bir ıstakanın dışarıda kalmasıdır. Okeye dördüncü bulunamadığı zaman üç kişi olarak da bu oyunların tadını çıkarabilirsiniz. Hatta okey iki kişi ile de oynanabilir, ama tabii dört kişi oynanan okey her zaman daha eğlencelidir.

101 hesaplama nasıl yapılır?

El açmamış oyunculara 202 puan yazılır. Oyunculardan biri elindeki tüm taşları oynayarak oyun turunu bitirirse bu oyuncu -101 puan alır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır. Eğer oyuncu hiç set açmamışsa ona 202 ceza puanı yazılır.

101 okey nasıl oynanıyor?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

Okeyde açamayan kaç yer?

Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır. 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.