Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

En az 3 adet taş bir grup oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar. Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur.

Okey dizilimi nasıl olur?

İşine yaramayan bir taşı yere atar. Oyun bu şekilde bir oyuncu elini açana kadar devam eder. Oyunu açabilmeleri için 14 taşın da dizili olması gerekiyor. Örnek bir dizilim verecek olursak; Siyah serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- siyah 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

Okey taşları kaç kaç dizilir?

Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler.

Okey 12 13 1 olur mu?

Okey’de geçerli olan 12 13 1 peri 101 oyununda geçerli değildir.

Okey 101 el nasıl açılır?

Oyuncu taş çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyorsa elini açabilir (dizdiği serileri masanın üstüne koyar). Oyuncu elini açınca elindeki serileri masaya diğer seri taşların yanına koyar. Eğer oyuncu masaya taş açamıyorsa masaya bir taş atarak sırasını savar.

You might be interested:  Uçak Oyunu Bahis Nasıl Oynanır?

Okey kaç taşla başlar?

Okey oyununun birçok farklı türü bulunmaktadır. Ancak standart olarak normal bir okey içerisinde toplamda 106 tane taş bulunur ve her oyuncuya 14 tane taş verilir. Böylece oyunu başlatacak olan oyuncudaki 15 tane taşın biri atılarak oyun başlar.

Okey taşları hangi maddeden yapılır?

Kaliteli plastik malzemeden üretilmiştir. Hafiftir, taşırken zorluk yaşamazsınız. Taşlar Kemiktir.

Düz okey kaç taş?

Okey oynayabilmek için dört ıstaka, yüz beş okey taşı ve bir adet de zar gereklidir. Okey oynamak için ise dört oyuncuya ihtiyaç vardır.

101 de 13 den sonra 1 gelir mi?

Eğer gösterge taşı 13 ise joker 1 olarak belirlenir. Aynı sayı ve aynı renkten perler geçerli değildir (örn. Bir mavi 10, kırmızı 10 ve mavi 10 olmaz). 13 den sonra 1 bağlantısı devam etmez (örn.

Okey kaç Perle biter?

Sahte okey kimdeyse gösterge ondadır. Göstergeye sahip olan oyuncu bu durumu oyunun başında belirttiği taktirde diğer oyunculardan birer puan düşmektedir. Gruplara per adı verilmektedir. Oyuncu perler yaparak 14 taşı tamamlamalıdır.

101 de 1 kaç sayılır?

Hesabı diğer 3lü ile yaparsanız da aynı sonuç çıkar. Örneğin 3lü grubu 5 6 7 kabul ederseniz bu serinin değeri 6’dır. Bu durumda yanda kalan taşlar 3 ve 4’tür. 3 sayısı 3’e bölündüğünde 1 kalır. 4 sayısı da 3e bölündüğünde 1 küsur kalır ancak bu küsurat dikkate alınmadan 1 sayılır.

101 de ilk elden açılır mı?

Çift açan biri yoksa çift işlenemez. gelen taşı olan oyuncu okeyi alabilir. Ancak okeyi alabilmek için elini açmış olması gerekir. Yerdeki okeyi açma sayınız (101) tutmuyorsa alamazsınız. 101 i tamamlamış ise önce el yere açılır daha sonra okeyi yerden alınabilir.

101 okey kaç açar?

İlk oyuncu 101 sayı veya 5 çift ile elini açabilir. Ancak ondan sonra elini açacak her oyuncu bir önceki oyuncudan 1 fazla toplam sayıya sahip olmak zorundadır. Örneğin bir oyuncu 102 sayı ile açtıktan sonra, ondan sonra elini açacak oyuncunun artık 101 değil, 103 sayısını yakalaması gereklidir.

You might be interested:  Cirit Oyunu Nasıl Oynanır Kısaca?

101 okey kaç Elde biter?

101 Okey Oyununda Bitme Kuralları ve Hesaplama

101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir. Fakat bunun için oyuncunun en az 101 sayısına ulaşmış olması ve elini açmış olması gerekir.

Okeyde çifte giderken gösterge nasıl alınır?

bazen de gösterge taş son çift olarak alınabilir. göstergeyi bir şekilde çifte gittiğinizi çaktırmadan önce yerden ya da elden kaparsanız beleş bir çiftiniz olur. ancak bu kolaylığı baltalamak isteyenler son çifti oluşturmak üzere göstergeyi alma turuna girdiğinizde ”göstergeye dönüyorum” şeklinde haber vermenizi

Okey çift nasıl biter?

Çanak okeyde çift bitebilmek için yere atılan tüm taşları takip etmek gerekiyor. Yere atılan taşın eşi beklenmemeli ve başka taşlarla çifte gidilmelidir. Bu oyunda çift biten oyuncu iki kat puan kazanır.

Okeyde açamayan kaç yer?

Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır. 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.