Okey Sayıdan Düşme Nasıl Oynanır?

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, veya 7 perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin ‘bitti’ butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir. Elinizdeki taşlarla normal biterseniz, diğerlerinden -2 puan düşülür.

Okey kaç puandan düşülür?

Düşme sayısı oyuncular tarafından belirlenir. Örneğin düşme sayısı 20 olduğunda, her elin normal bitişinde biten kişiden 2 puan düşülür. Ortaya okey atılırsa 4 puan düşülür. Bu şekilde 0 puana ilk ulaşan oyuncu kazanmış olur.

Okey 12 13 1 olur mu?

Okey’de geçerli olan 12 13 1 peri 101 oyununda geçerli değildir.

101 hesaplama nasıl yapılır?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

Cezalı okey nasıl oynanır?

Okey’de per yapıp açmak yetiyorken, Banko’da hem per yapıp hem de elinizdeki ceza toplamını düşürmeniz gerekiyor. Elinizde per olmayan sayılar ceza puanınız sayılıyor. En az ceza sayısı ile oyunu tamamlarsanız oyunu kazanıyorsunuz.

You might be interested:  Karşılıklı Gol Var Yok Nasıl Oynanır?

101 de kaçtan düşülür?

1- Bu oyuncu dışında yere seri veya çift açan hiç kimse yoksa, rakiplere eklenecek ceza 2 ile çarpılır. 2- Bu oyuncu, yere çift açmış ise, rakiplere eklenecek ceza 2 ile çarpılır. Bu oyuncunun cezalarından düşülecek 101 puan da 2 ile çarpılır. 202 puan düşülür.

Okeyde açamayan kaç yer?

Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır. 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir.

101 de ilk elden açılır mı?

Çift açan biri yoksa çift işlenemez. gelen taşı olan oyuncu okeyi alabilir. Ancak okeyi alabilmek için elini açmış olması gerekir. Yerdeki okeyi açma sayınız (101) tutmuyorsa alamazsınız. 101 i tamamlamış ise önce el yere açılır daha sonra okeyi yerden alınabilir.

101 de 13 den sonra 1 gelir mi?

Eğer gösterge taşı 13 ise joker 1 olarak belirlenir. Aynı sayı ve aynı renkten perler geçerli değildir (örn. Bir mavi 10, kırmızı 10 ve mavi 10 olmaz). 13 den sonra 1 bağlantısı devam etmez (örn.

101 de 1 kaç sayılır?

Hesabı diğer 3lü ile yaparsanız da aynı sonuç çıkar. Örneğin 3lü grubu 5 6 7 kabul ederseniz bu serinin değeri 6’dır. Bu durumda yanda kalan taşlar 3 ve 4’tür. 3 sayısı 3’e bölündüğünde 1 kalır. 4 sayısı da 3e bölündüğünde 1 küsur kalır ancak bu küsurat dikkate alınmadan 1 sayılır.

Okeyde 800 atmak ne demek?

kimse elini açmadan biterseniz diğer oyuncular 400, kimse elini açmadan okey atarsanız 800, birileri elini açtıktan sonra okey atarsanız veya çifte biterseniz açmayanlar 400 açanlar elde kalan sayıların 2 katı ceza alır. oyuncu başına 21 taş düştüğünden kimse açmadan çifte bitmek imkansızdır.

You might be interested:  Hep Yek Tavla Nasıl Oynanır?

102 okey nasıl oynanır?

101 Okey, çay ve kahve eşliğinde herkes tarafından keyifle oynanan bir oyundur. Türkiye’de oldukça popüler olan 101 oyunu 4 kişiyle oynanmaktadır. Normal Okey oyunundan farklı olan 101 Okey’de, oyuncular ıstakalarında bulunan taşların rakamları toplamını, yanlar dahilinde 101 sayısına ulaştırmaya çalışmalıdır.

Kdvli okey ne demek?

Kdvli okey oyunu (Sayılı Okey-Banko) okey taşları ile oynanır ve mantık olarak düz okey ile 101 oyununun karışımı şeklindedir. Oynarken düz okey gibi oynanır el bittikten sonra 101 gibi hesaplanır. Bu oyunun ismi bazı yörelerde Banko Oyunu veya Sayılı Okey olarak da geçer.

Okey oynamak günah mı?

Tavla, satranç ve okey oynamak haram mı? Eğlencesine ya da öylesine oynanmış olsa dahi dinimizce yasaklanan şans oyunları, Müslüman kimseleri aldatma yolunda şeytanın sapladığı bir oktur. Müslümanların bu tuzaktan uzak durup kendilerini tavla, satranç, okey vb. oyundan sakındırması gerekir.

Okeyde rekor kaç?

toplam 21 adet taş olur elimizde. elimizde bulunan 2 adet okey taşını 13 olarak kullanırsak maksimum elde edebileceğimiz dizilim bu şekilde olur. bu dizilimde toplam taş sayı ise 252 olduğunu görürüz.

101 de okey ile bitince kaç puan?

Oyunculardan biri elindeki tüm taşları oynayarak oyun turunu bitirirse bu oyuncu -101 puan alır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır. Eğer oyuncu hiç set açmamışsa ona 202 ceza puanı yazılır.

101 de 4 lü Per nasıl hesaplanır?

Bu 4lü serinin değerini hesaplayalım: Ortadaki (1 2 3) taş 2’dir. Yan taşlar ise 4 ve 5. 4’ü 3e böldüğünüzde 1 küsur çıkar ve 1 kabul edilir. 5’i 3e böldüğünüzde 1 küsur çıkar ve 1 kabul edilir. Bu durumda serinin değeri 2+1+1=4tür.

You might be interested:  Borsa Zengini Oyunu Nasıl Oynanır?

Okey hilesi nasıl yapılır?

İki taşı aynı anda çekerek ıstakasına üst üste koyan oyuncu ilerleyen turlarda elindeki fazla taşı da diğerlerine fark ettirmeden yere atar. Böylece kimse anlamadan hile yapmış olur. Bu hile, özellikle eşli oyunlarda sık sık yapılır. Burada amaç önceden belirlenen okeyi elde tutmak ve oyuna iki okeyle başlamaktır.

Çifte bitince kaç yazılır?

Çiftten bitilmesi durumunda diğer oyuncular 2 kat ceza yer. 101 oyununda Çift açan bir oyuncunun bir seriye işler yapmadan bitmesi mümkün değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.