Petank Nedir Nasıl Oynanır?

Pétanque, amacın içi boş metal topları atmak olduğu bir boule biçimidir (Boules) ve onları küçük bir tahta hedef topa olabildiğince yaklaştırın (kriko). Bu klasik Fransız oyunu, arkadaşlarınız ve ailenizle yapılacak eğlenceli bir eğlence arıyorsanız harikadır.
Oyuna başlayacak ekip yazı/tura ile belirlenir. Başlangıcı yapacak takımın oyuncusu, zemine çapı 40-50 santim kadar bir çember çizer ve hedef minik bilye cochonnet’yi 6 ila 10 metre arası bir uzaklığa fırlatır. Tüm bilyeler, ayaklar bu çemberin içindeyken oynanır.

Petank Nedir Nasil Oynanır?

Ayakların çembere değmeden bütünüyle çember içerisinde bulunması ve atılan Petank topu yere değinceye kadar, ayakların çember dışına çıkmaması veya çemberin zeminden bütünüyle silinmemesi gerekir. Atış esnasında ayakların ikisi de yere değiyor olmalıdır. Vücudun herhangi bir kısmı, çember dışında yere temas edemez.

Petank Altın Nokta Nedir?

Uluslararası Federasyonu (FIPJP) 1958 yılında kurulmuştur. 4m X 15 m boyutlarında kum, çakıl, toprak, çim türü zeminlerde, 70 – 78 mm çapında metal toplarla, tekler, çiftler veya üçler kategorilerinde oynanır. Ayrıca tanımlanmış zor hedeflerin vurulması suretiyle oynanan vurma oyunu (Altın Nokta) vardır.

Bocce Petank kaç kişi ile oynanır?

Bocce sahası uzunluğu 26mt 50cm, genişliği 4mt 50cm bir dikdörtgen sahada oynanır. Tek kişilik bocce müsabakalarında oyuncular 4’er topla, 2’li veya 3’lü müsabakalarda 2’şer topla oynanır. Bocce sporu dört farklı oyun sisteminden oluşmaktadır.

You might be interested:  Satranç Takımı Nasıl Oynanır?

Boccia nasil oynanır?

Bu spor, toplar sayesinde oynanır ve oyundaki amaç topu en uygun yere göndermek ve de topun rakibin atmış bulunduğu topun saf dışı kalmasını sağlamaktır. Bu oyun, iki takım halinde oynanmaktadır. Oyunun hemen başlangıcında, ufak çaptaki bir top, oyun alanının herhangi bir bölgesine atılır.

Petank sporu nedir?

3 oyuncunun 3 oyuncuya karşı (üçlü), 2 oyuncunun 2 oyuncuya karşı (ikili) ve 1 oyuncunun 1 oyuncuya karşı (tekli) oynadığı bir spordur. Her oyuncu; – üçlüde; iki adet, – ikili ve teklide ise, üç adet petank topu kullanır.

Bocce hangi zeminde oynanır?

Oyun 26,5 metre boyunda 4,5 metre genişliğinde pürüzsüz zeminde iki ya da üçlü takımlar arasında oynanıyor. Atılan demir topların hedef topa (pallinoya) yakın durmasının amaçlandığı oyunda rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan takım oyunu kazanıyor.

Volo Basamak oyunu Nedir?

3m X 27,5 m boyutlarında düzgün ve sert bir zeminde, 90 – 100 mm çapında metal toplarla, tekler, çiftler veya üçler kategorilerinde (bu oyunlar geleneksel oyun olarak adlandırılır) oynanır.

Volo oyunu nasıl oynanır?

Oyuna başlayan takım önce pallinoyu (belirlenen noktayı geçicek şekilde) atar ardından kendi topunu peşinden pallinoya en yakın olacak şekilde atar. Oyuncuların pallinoya yakın olmak için yaptıkları atışa punto denir. Oyuncuların rakip topa, pallinoya ve kendi topunu vurmak için yaptıkları atışa volo denir.

Boçça sporu nedir?

Bocce, demir bilyelerle oynanan bir oyun ve spor dalıdır. Balkanlar, Fransa, İtalya, Almanya ve Britanya gibi hemen hemen bütün Avrupa ülkelerinde oynanan bu oyunun kökeni Antik Roma İmparatorluğu’na (günümüzde İtalya) dayanmaktadır.

Boccia Sporu nedir?

Boccia, aslen selebral palsi hastalığı bulunan kişiler tarafından oynanmak üzere tasarlanmış bir strateji ve doğruluk oyunudur. Bu spor artık motor becerileri etkileyen engelleri bulunan sporcuları da içermektedir.

You might be interested:  Popit Nasıl Oynanır?

Otellerde Boccia nedir?

Boccia kökeni İtalyaya dayanan bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu spor, toplar sayesinde oynanır ve oyundaki amaç topu en uygun yere göndermek ve de topun rakibin atmış bulunduğu topun saf dışı kalmasını sağlamaktır. Bu oyun, iki takım halinde oynanmaktadır.

Çim Topu nedir nasıl oynanır?

Oyunculardan her biri kendine ait renkteki toplarla jack’e doğru dörder tane atış yapar. Jack’e yakın olan topu atan oyuncu puan kazanır, rakip oyuncunun en yakın topundan daha yakın birden fazla top var ise bu yakın topların sayısı puan kazanılır.

Bocce spor dalı nedir?

Oyun ‘bocce’ adını da Romalılar’dan almıştır. İlk devirlerde cilalanmış kaya parçalarıyla oynanmaya başlanan oyun, günümüzde genellikle çelikten imâl edilen bilyelerle oynanır. Oyundaki amaç, atılan ya da yuvarlanan topların hedef topa yakın olmasını sağlamaktır.

Pétanque ne demek?

fransız icadı, kumda oynanan, güllelerinizi ileriye atılmış küçük bir topun en yakınında durdurmaya çalıştığınız eğlenceli oyun. boccia olarak da bilinir, hatta yurdum tatil ortamlarında genelde böyle geçer. tatil koylerinde genellikle moruklar tarafindan oynanan oyun.

Volo sporu nedir?

3m X 27,5 m boyutlarında düzgün ve sert bir zeminde, 90 – 100 mm çapında metal toplarla, tekler, çiftler veya üçler kategorilerinde (bu oyunlar geleneksel oyun olarak adlandırılır) oynanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.