Rafting Nasıl Oynanır?

Rafting, raft adı verilen botlarla (sallarla), debisi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir.

Rafting kuralları nelerdir?

Rafting Kuralları Ve Şartları;

 • Verilen rafting ekipmanlarını eksiksiz almalı ve giymeli.
 • Kask, can yeleği tur süresince kesinlikle çıkartılmamalıdır.
 • Yüzmeyi iyi bilmek rafting sporunu iyi bilmek anlamına gelmez.
 • Grup halinde yapılan rafting turları rehber eşliğinde yapılmalıdır.
 • Rafting özellikleri nelerdir?

  Debisi ve akış hızı yüksek olan akarsularda raft denilen botlarla yapılan ekstrem bir su sporudur. Rafting ismi, İngilizce kelime anlamı “sal” olan “raft”tan gelir. Hızla ve delice akan akarsulara karşı devrilmemek ya da alabora olmamak için verilen mücadele bu sporun temelini oluşturur.

  Rafting kaç kişi ile yapılır?

  Bir rafting botu 6-8-10 kişiliktir.

  Bunun yanı sıra 2 kişilik şişme botlar mevcuttur. Kısacası botların ve grupların büyüklüklerine göre 2 ile 10 kişilik botlar bulunur.

  Rafting yapmak tehlikeli mi?

  Çoğu rafting turlarında en sık görünen yaralanma güneş yanığıdır. Diğer yaralanmaların çoğu arazide yürürken ve botlara biniş ve iniş esnasında kaymaktan dolayı oluşan yaralanmalar meydana gelmektedir. Kısacası Rafting sporu güvenlidir diyebiliriz.

  You might be interested:  Hay Day Derbi Nasıl Oynanır?

  Rafting ne kadar sürer?

  Rafting toplamda 3 saat sürmektedir.

  Rafting yaparken ne giyilir?

  Eğer yaz dönemlerinde gelecekseniz aynı denize gider gibi yanınıza şort, tişört, mayo, haşema, deniz ayakkabısı ( yoksa biz veriyoruz),spor ayakkabı, güneş kremi (cildiniz hassassa) spor ayakkabı gibi kişisel malzemeler almalısınız. Bu malzemeler rafting esnasında kullanılmaktadır.

  Rafting kimler yapabilir?

  Yürüyüp koşabilen, eğitmenin verdiği komutları uygulayabilen ve sağlık sorunu olmayan her birey rafting yapabilir. Rafting aktivitesini yapabilmek için önceden bu aktiviteyi yapmış olma şartı kesinlikle yoktur. Rafting kursu almanız gerekmez.

  Rafting yapmak için yaş sınırı nedir?

  Rafting eğlence amaçlı yapılan bir su sporu faaliyetidir. 3 yaşından 65 yaşına kadar her insan yapabilir. Kesinlikle hiçbir tehlikesi yoktur.

  Yüzme bilmeyen biri rafting yapabilir mi?

  Rafting yapmak için 4. zorluk derecesine kadar olan nehirler de yüzme bilmek yada bilmemek diye bir kavram yoktur. Yüzme bilmek su sporlarına ilgi duyanlar için tabi ki avantajdır. Fakat bilmiyoruz diye de rafting sporundan mahrum kalacak değilsiniz.

  Rafting ilk kim buldu?

  Rafting Sporunun Tarihçesi

  İlk olarak 1842 yılında ABD ordusu tarafından askeri tatbikat amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

  Rafting ingilizce türkçe ne demek?

  Ekstrem sporlardan biri olan rafting, ilk kez 1900’lü yılların başında, Amerika’da yapılmaya başlamıştır. Raft, İngilizcede sal ve tekne anlamına gelir. Takım sporu olan rafting en az 4 en fazla 12 kişilik takımlarla yapılır. Raftingde amaç, salı devirmeden kayalıkların arasından geçmektir.

  Kışın rafting yapılır mı?

  Zorlu bir parkur olmadığından raft ve kanoların devrilme riski çok az. Bu yüzden kışın rahatlıkla kullanılabiliyor.

  Herkes rafting Yapabilir mi?

  Rafting, herhangi bir beceri ve fiziksel kondisyon gerektirmediğinden dileyen herkes bu sporu yapabilir. İlk iki derece için yüzme bilmek bile gerekmez. Eğer Adrenalin seviyenizi en üst noktaya çıkarmak istiyorsanız, yüzmek bilmek size avantaj sağlayacaktır.

  You might be interested:  Iddaa Maç Sonucu 1.5 Alt/Üst Oyunu Nasıl Oynanır?

  Rafting sporu Türkiyede nerede yapılır?

  Türkiye’de Rafting Yapılacak 5 Yer

 • Çoruh Nehri, Artvin.
 • Fırtına Deresi, Rize.
 • Köprüçay, Antalya.
 • Dalaman Çayı, Muğla.
 • Munzur Çayı, Tunceli.
 • Rafting ne zaman yapılır?

  Nisan- Mayıs- Haziran Rafting Sezonu

  Havaların biraz daha ısınmasını bekleyenler için ideal zamandır. Bu aylarda da bahar yağışları ve kar suyunun etkisiyle su seviyesi yine yüksek olmaktadır. Şirket aktivitelerinin en yoğun olduğu dönemlerdir. Katılım sayıları yüksek olmaktadır.

  Rafting yapmak için yaş sınırı nedir?

  Rafting eğlence amaçlı yapılan bir su sporu faaliyetidir. 3 yaşından 65 yaşına kadar her insan yapabilir. Kesinlikle hiçbir tehlikesi yoktur.

  Rafting anlamı ne demek?

  Ekstrem sporlardan biri olan rafting, ilk kez 1900’lü yılların başında, Amerika’da yapılmaya başlamıştır. Raft, İngilizcede sal ve tekne anlamına gelir. Takım sporu olan rafting en az 4 en fazla 12 kişilik takımlarla yapılır. Raftingde amaç, salı devirmeden kayalıkların arasından geçmektir.

  Rafting rehberi olmak için gerekli koşullar nelerdir?

  (a) En az 18 yaşında olmaları, (b) Yüzmeyi bilmeleri, (c) Geçerli bir Kızıl Haç ilk yardım sertifikası veya eşdeğerine sahip olmaları, (d) Geçerli bir Kızıl Haç kalp ve akciğere yönelik ilkyardım müdahalesi sertifikası (CPR) veya eşdeğerine sahip olmaları, gerekir.

  Rafting de hangi malzemeler kullanılır?

  Ana rafting malzemelerimiz rafting botu, rafting küreğimizden oluşmaktadır. Bu iki malzeme olmadan rafting yapmak mümkün değildir. Yardımcı rafting malzemelerimiz de kask, can yeleği, ayağımıza giydiğimiz patiklerdir.Ekstra olarak farklı aksesuarlarda ekleyebiliriz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.