Satranç Nedir Nasıl Oynanır?

Satranç, karşılıklı iki kişi arasında, satranç tahtası üzerinde, oyuna ait özel taşlar ile oynanan bir masa oyunu türüdür. Dünya üzerinde büyük turnuvalar düzenlenir ve genellikle bir spor olarak kabul edilir. Satranç tahtası adı verilen 8×8 ’lik kare bir zemin üzerinde, satranç taşları ile oynanır. Toplamda 64 kare vardır.
Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor dalı olarak kabul edilir. Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur.

Satranç nasıl oynanır özellikleri?

Oyunun Temel Kuralları

8×8 toplam 64 kareden oluşan bir zemin (tahta) üzerinde oynanır. 32 beyaz ve 32 siyah kare mevcuttur. Her iki oyuncuda da, değişik hareket etme yeteneklerine sahip toplam 16 taş bulunmaktadır. İki oyuncunun sırayla kendi taşlarını hareket ettirmesi ile oynanır.

Satranç oyunun kuralları nedir?

Satrancın amacı rakip şahı mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdidi engelleyecek başka bir hamlesinin olmamasıdır. Bu da rakibin diğer taşlarını alarak onu güçsüz bırakma ilkesine dayanır.

You might be interested:  Zorbing Nasıl Oynanır?

Satranç ne işe yarıyor?

– Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. -Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. – Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. -‘Kendine güven’ duygusu aşılar ve bunu geliştirir.

Satranç oynamak neden günahtır?

İçerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar “eşyada asıl olan mubah oluştur” ilkesi gereğince genel olarak mubah kabul edilir. Buna göre kumara vesile yapılması, ibadetlere engel olması ve aşırı derecede zaman israfına yol açması durumunda satranç oynamak caiz değildir.

Şah sağda mı solda mı?

Oyuncuların her birinin ise, 16 satranç taşı bulunmaktadır. Figürlerin sırası, beyaz taşlar için soldan sağa; şu şekildedir: Kale, at, fil, vezir, şah, fil ile at ve kaledir. Siyah taşlar için de, bunun tersi geçerlidir.

Yeni başlayanlar için satranç nasıl oynanır?

Bilmeniz gereken 20 temel hamle tavsiyesi:

 1. Oyuna sokmanız gereken ilk taşlar filler ve atlardır.
 2. Hamlelerinizi tahtanın kenarına değil, ortasına doğru yapın.
 3. En doğru başlangıç hamlesi, şahın önündeki piyonu iki kare oynatmaktır.
 4. Şahın etrafını her daim korumada tutun.
 5. Veziri oyuna olabildiğince geç sokun.

Satranç bir zeka oyunu mu?

Satranç oynamak, matematik ve sözel olmayan bilişsel becerilerde anlamlı düzeyde olumlu katkı sağlıyor ve bireyin matematiksel zekasının gelişimini hızlandırıyor.

Satrançta ilk hamle ne olmalı?

Şahı güvenlik altına almak: Şahı orta yerde bırakmak oyun için oldukça tehlikelidir. Bu yüzden hızlı bir şekilde şah kanadı yönünde rok atmanız gerekir. Satranç oyunu başında rok atmalısınız ve şah önündeki üç piyon taşını kıpırdatmamalısınız.

Satranç hangi zeka türü?

Matematiksel zeka türü için;

Satranç vb. Strateji oyunlarını sever. Matematik dersini sever ve başarılıdır. Bulmaca ve zeka sorularına ilgi duyar.

You might be interested:  Iddaa 3.5 Altı Nasıl Oynanır?

Satranç oynamak insana ne kazandırır?

Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. ‘Kendine güven’ duygusu aşılar ve bu duyguyu geliştirir.

Satranç çocuğa ne kazandırır?

Satranç, çocuklara, periyodik olarak detayları bırakarak büyük resmi görmeyi öğretir. Aynı zamanda model oluşturmaya ve bu modeli farklı ama ilişkili durumlarda kullanmaya yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra çocukların birçok düşünceye eşzamanlı olarak ulaşmasına yardımcı olur.

Satranç neden yasak?

Cevap: Harbe yarayan at ve kılıç oyunu ile karı-kocanın birbiriyle oyunu dışında her çeşit oyun oynamak hadis-i şerifle yasaklanmıştır. Hükmü, mekruhtur. Dama ve satranç için ayrıca hadîs-i şerif sâdır olmuştur. İmam Ebu Yusuf ve İmam Şâfiî’ye göre kumar bulunmamak ve farza mâni olmamak şartıyla oyun câizdir.

Satranç hangi mezhepte haram?

Mezheplerin Satranca Yaklaşımı

Para veya ödül karşılığında oynanan satrancı; Şafi, Hanefi, Maliki ve Hanbelî mezhepleri haram olarak kabul ediyorlar.

Hangi oyunlar kumar sayılır?

Yaygın kumar oyunları

 • Blackjack.
 • Rulet.
 • Barbut.
 • Bezik.
 • Bahis.
 • Sayısal Loto.
 • Piyango.
 • Kazıkazan.
 • En iyi satranç nasıl oynanır?

  Bir satranç maçını kazanmak için altı şey yapmanız gereklidir:

  1. İyi Açılış Hamleleri Yapın. İlk hamlelerinizin amacı tahtada hakimiyet kurmaktır.
  2. Taşlarınızı Rakibinize Karşılıksız Olarak Vermeyin.
  3. Taşlarınızı Doğru Konuşlandırın.
  4. Şaha Yönelik Hücum Geliştirin.
  5. Kendi Şahınızın Emniyetine Dikkat Edin.
  6. Her Zaman Seviyeli Olun.

  Satranç nasıl oynanır at nasıl hareket eder?

  At, satranç oyununda hareketi sırasında diğer taşların üzerinden atlayabilen tek taştır. Her yöne yalnızca ‘L’ biçiminde hareket eder.

  Satranç oyunu nasıl biter?

  Oyun Nasıl Biter

  Oyuncu rakibin şahına saldırır (rakibine şah çekerse) ve rakip oyuncu şahı bir sonraki hamlesinde kesemez durumdaysa. Bu duruma şahmat denir ve şah çekilen oyuncu oyunu kaybeder.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.