Voleybol Nasıl Oynanır Ve Kuralları?

Kuralları Nelerdir? Voleybolda amaç, topu filenin üzerinden aşırarak rakip alana düşürmek ve rakibin aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Oyun, para atışı ile belirlenen takımın, “servis” adı verilen vuruşu yapmasıyla başlar. Her takımın topu karşı alana göndermek için topa 3 kez vurma hakkı bulunur.
Voleybol Kuralları Nelerdir?

 1. Voleybol sahası 9×18 metredir.
 2. Oyun esnasında rakip takımın alanına basmak yasaktır.
 3. Servis, yani oyunu başlatma vuruşu, servis alanından yapılmalıdır.
 4. Servisi karşı takımın alanına kendi alanınıza değdirmeden atmanız gerekir.
 5. Servis atışında topa kol, yumruk ve avuç içi ile vurulabilir.

Voleybol nasıl oynanır ve kuralları kısaca?

Voleybol, altı kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve temel amacı topu sahanın tam ortasında yer alanın filenin üzerinden en fazla üç vuruşta geçirerek rakip sahaya çarptırmak olan bir takım oyunudur. Voleybol oyuncularının yeri kendi sahalarında hemen hemen sabittir.

Voleybol oyun kuralları nelerdir?

Voleybol oyunu servisle başlar. Servis atışı topa el içi, kol ya da yumrukla vurularak yapılabilmektedir. Servis atışı ile gelen topu karşılayan takım, en fazla 3 vuruşla topu tekrar diğer yarı sahaya göndermesi gerekiyor. Oyuncular oyun esnasında topa 2 kere üst üste vurması yasaktır.

You might be interested:  Canlı Casino Nasıl Oynanır?

Voleybol nasıl oynanır uzun bilgi?

Erkeklerde 2,43 metre, kadınlarda 2,24 metre yüksekliğinde bir fileyle bölünen sahada gerçekleşen voleybol oyunları, topu rakip takımın alanındaki zemine düşürme amacı taşıyor. Topun oyun alanı içindeki her teması bir sayı olarak değerlendirilirken takımlardan biri 25 sayıya ulaştığında set tamamlanıyor.

Voleybolun özellikleri nelerdir?

Voleybol Kuralları Nelerdir?

 • Voleybol topu 260 – 280 gram ağırlığında ve 65 cm genişliğinde olmalıdır.
 • Voleybol sahası 9 x 18 metredir ve tam ortadan ikiye ayrılır.
 • Oyun esnasında hiçbir oyuncu rakip sahaya basamaz.
 • Voleybol sahasının orta çizgisinde bulunan file, sahayı iki eşit yarı sahaya böler.
 • Dönmeli voleybol nasıl oynanır?

  Voleybolda Ne Zaman Ne Tarafa Dönülür

  Servisi karşılayan takım servis atma hakkını kazandığı zaman bu takımın oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönerler: 2 no’lu pozisyondaki oyuncu servis atmak için 1 no’lu pozisyona gider, 1 no’lu pozisyondaki oyuncu 6 no’lu pozisyona geçer, vb…

  Voleybol oyun kuralları kaç hakem var?

  Başhakem. Yardımcı hakem. Yazı hakemi. Dört (iki) çizgi hakemi.

  Voleybolda 3 metre çizgisinin görevi nedir?

  Her oyun alanında, arka kenarı orta çizginin tam ortasından 3 m geride çizilmiş bir hücum çizgisi, ön bölgeyi belirler.

  Voleybolu 3 set kaç sayıda biter?

  Voleybolda Kaç Set Var? Voleybolda 5 set vardır. 5 set üzerinden 3 set kazanıldığında maç bitmiş olur. Voleybolda her set 25 sayı üzerinden oynanır. 25 sayıya en az 2 farkla ilk ulaşan takım seti kazanmış olur. 25 sayısına en az 2 sayı fark ile gelinmez ise fark 2 olana kadar set uzar.

  Voleybol oynamak boy uzatır mı?

  Boyun uzamasına yardımcı olan en etkili egzersiz zıplamaktır. Zıplama ise voleybol ve basketbol gibi sporların bir parçasıdır. Bu yüzden basketbol ve voleybol boyu uzatır.

  You might be interested:  3 Lü Batak Nasıl Oynanır?

  Voleybolda 2 2 olursa ne olur?

  Netice seti hariç her set 25 sayı üzerinden oynanır.3 set alan takım müsabakayı kazanmış sayılır.2-2 lik eşitlik durumunda 15 sayılık netice seti oynanır. Setlerde 24-24 yada netice setinde 14-14 eşitlik olması durumunda 2 sayı üstünlük sağlayan takım seti ya da maçı kazanır.

  Voleybol kaç kişi ile oynanır ve kuralları nelerdir?

  Farklı ülke liglerinde sürekli oynanan bir spor dalı olan voleybolda bir müsabaka da 2 takım bulunur. Bir takımda 6, rakip takımda da 6 kişi toplamda 12 kişilikten oluşan bir spor dalı olan voleybolda takımlarda aynı zamanda 6’şar kişilik yedek oyuncular bulunmaktadır.

  Voleybol kuralları ve saha ölçüleri nelerdir kısaca?

  Sahanın uzunluğu 18 metre genişliği ise 9 metredir. Sahanın orta çizgisinde serbest bölge diye adlandırılan yer 3 metredir. Filenin uzunluğu ise erkeklerde 2.43 metre, kadınlarda ise 2.24 metre şeklindedir.

  Voleybol terimleri nelerdir?

  Olmazsa Olmaz Voleybol Terimleri

 • Asansör (Lift) Nedir?
 • Blok Nedir?
 • Blok Out Nedir?
 • Direkt Hata (Direct Faul) Nedir?
 • Diziliş Aldatmacası (Line Up Trick) Nedir?
 • Kurşun Pas (Lead Pass) Nedir?
 • Libero Nedir?
 • Manşet Nedir?
 • Voleybol sporu ile ilgilenen kişi nasıl beslenmelidir?

  Kalsiyumdan zengin besinler süt, yoğurt, peynir, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ile kalsiyumla zenginleştirilmiş besinlerdir. Demir vücutta ihtiyacı olan yerlere oksijen taşınmasına yardımcı olur. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, kurutulmuş meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar demirden zengindir.

  Voleybol da üç pas kuralı nedir?

  Oyun içinde bir topa bir oyuncu en fazla bir kez vurabilir ve iki kez arka arkaya vuramaz kuralı ile oyuncular oyun içinde maksimum ÜÇ PAS yapabilirler.Üç Pas yapmak Voleybolun taktik ve teknik anlamda geliştirilmesi ve doğru bir sistem üzerinde oyanana bilmesi açısından önemlidir.

  You might be interested:  Dart Nedir Nasıl Oynanır Oyun Kuralları Nelerdir?

  Voleybol saha ölçüleri ve oyun kuralları nelerdir?

  Oyun alanı, 18×9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m yüksekliğinde olmalıdır.

  Voleybola 15 yaşında başlanır mı?

  Voleybol branşı, bir takım sporudur. 9 yaşından itibaren tüm çocuklara önerilir.

  Voleybolda saha dizilişi nasıl?

  VOLEYBOLDA DİZİLİŞ

  Voleybol sahası arka sahada (6m ) 3, file önünde (3m) 3 pozisyon olmak üzere 6 pozisyondan oluşur. Her pozisyonun bir mevki oyuncusu bulunur ve her mevkiinin bir çapraz oyuncusu vardır. oynar. 3 ve 6 numaralı pozisyonda orta blokçu mevkii oynar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.