Voleybol Nedir Nasıl Oynanır?

Voleybol Nasıl Oynanır? Voleybol, altı kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve temel amacı topu sahanın tam ortasında yer alanın filenin üzerinden en fazla üç vuruşta geçirerek rakip sahaya çarptırmak olan bir takım oyunudur. Voleybol oyuncularının yeri kendi sahalarında hemen hemen sabittir.
Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde altı kişilik iki takım ile oynanan bir spor dalıdır. Mavi takım topu karşılama pozisyonunda. Oyunun amacı, topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanına topun değmesini sağlamak ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını ise önlemektir.

Voleybol oyun kuralları ve nasıl oynanır?

Voleybol Nasıl Oynanır?

 1. Voleybol oyuncuları, yalnızca filenin kendi takımlarına ait tarafında hareket edebiliyor ve karşı alana müdahale şansları bulunmuyor.
 2. Oyun, iki takımdan birinin kendi alanını sınırlayan çizginin gerisinden, topu karşı alana yollayan bir atış yapmasıyla başlıyor ve bu atışa servis ismi veriliyor.

Voleybolun özellikleri nelerdir?

Voleybol, 9 metreye 18 metrelik bir alan içerisinde 6 kişiden oluşan iki takım tarafından elle oynanan bir spor dalıdır. Voleybolda amaç topun karşı tarafın saha zemininde temas ettirilmesini hedefleyip sayı almaktadır. Kim daha çok sayı alırsa ise o kazanmış olur.

You might be interested:  Evde Oryantiring Nasıl Oynanır?

Voleybol hareketleri nelerdir?

Adımlama (Approaching): Smaç vuruşunun topa yanaşma tekniğinde ayakların yaptığı hareket. Aktarma (Passing): Topu bir başka oyuncuya iletme. Aktif Blok (Penetration): Bir hücumu karşılamak amacıyla‚ eller filenin yukarısında filenin dikey düzlemini geçecek şekilde filenin öbür tarafına doğru uzanmak.

Voleybol kaç kişi ile oynanır ve kuralları nelerdir?

Farklı ülke liglerinde sürekli oynanan bir spor dalı olan voleybolda bir müsabaka da 2 takım bulunur. Bir takımda 6, rakip takımda da 6 kişi toplamda 12 kişilikten oluşan bir spor dalı olan voleybolda takımlarda aynı zamanda 6’şar kişilik yedek oyuncular bulunmaktadır.

Voleybolda ilk 4 set kaçta biter?

Voleybolda her set 25 sayı üzerinden oynanır. 25 sayıya en az 2 farkla ilk ulaşan takım seti kazanmış olur. 25 sayısına en az 2 sayı fark ile gelinmez ise fark 2 olana kadar set uzar. Voleybolda Set Kazanmak: Bir set (netice, 5’inci set hariç) 25 sayıya en az 2 sayı farkla ulaşan ilk takım tarafından kazanılır.

Voleybol kuralları ve saha ölçüleri nelerdir kısaca?

Sahanın uzunluğu 18 metre genişliği ise 9 metredir. Sahanın orta çizgisinde serbest bölge diye adlandırılan yer 3 metredir. Filenin uzunluğu ise erkeklerde 2.43 metre, kadınlarda ise 2.24 metre şeklindedir.

Dönmeli voleybol nasıl oynanır?

Voleybolda Ne Zaman Ne Tarafa Dönülür

Servisi karşılayan takım servis atma hakkını kazandığı zaman bu takımın oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönerler: 2 no’lu pozisyondaki oyuncu servis atmak için 1 no’lu pozisyona gider, 1 no’lu pozisyondaki oyuncu 6 no’lu pozisyona geçer, vb…

Voleybol 3 metre kuralı nedir?

Voleybolda 3 metre çizgisinin görevi nedir? voleybolda saha orta çizgisine, haliyle fileye en yakın olan hücum alanının sınır çizgisidir. 1-5-6 nolu arka oyuncuların hücum sırasında basmayayım diye zaman zaman 2-3-4 (özellikle 3) numaraları ön oyuncuların tepesine çıkmasına sebep olan çizgi.

You might be interested:  Bar Halk Oyunu Nasıl Oynanır?

Voleybol Temel vuruş teknikleri nelerdir?

Voleybol topunu file üzerinden karşı takımın alanına göndermek için yapılan vuruşlar üçe ayrılır: Smaç, plase ve pas. Plase, smaçla benzer şekilde başlayan ancak smaca kıyasla çok daha yumuşak yapılan vuruşları tanımlar.

Voleybolda pas ve çeşitleri nelerdir?

Rakip takımın oyun alanına yayılmasını engelleme amacıyla hızlı bir şekilde tamamlanan kısa pas, tüm takımların en önemli hücum aksiyonları arasında kabul ediliyor. Hücum tamamlama amacıyla atılan kısa paslar ise erken kısa pas, normal kısa pas ve geç kısa pas olmak üzere üç alt gruba ayrılıyor.

Voleyboldaki temel teknikler nelerdir?

VOLEYBOL

 • SMAÇ
 • MANŞET PAS.
 • PARMAK PAS.
 • SERVİS.
 • BLOK.
 • Voleybol takımı kaç kişi ile oynanır?

  4.1.1 Bir maç için bir takım en fazla 12 oyuncu ile birlikte; aşağıda belirtilen antrenör ve tıp görevlilerinden oluşur.

  Voleybol kaç kişi var?

  Voleybol 5 set üzerinden oynanır. Her seti 25 puana ilk önce ulaşan takım kazanır. Fakat skor 24 – 24 olursa takımlardan biri diğerine 2 farklı üstünlük sağlayana kadar set devam eder.

  Voleybol da üç pas kuralı nedir?

  Oyun içinde bir topa bir oyuncu en fazla bir kez vurabilir ve iki kez arka arkaya vuramaz kuralı ile oyuncular oyun içinde maksimum ÜÇ PAS yapabilirler.Üç Pas yapmak Voleybolun taktik ve teknik anlamda geliştirilmesi ve doğru bir sistem üzerinde oyanana bilmesi açısından önemlidir.

  Voleybola 15 yaşında başlanır mı?

  Voleybol branşı, bir takım sporudur. 9 yaşından itibaren tüm çocuklara önerilir.

  Voleybol oynamak boy uzatır mı?

  Boyun uzamasına yardımcı olan en etkili egzersiz zıplamaktır. Zıplama ise voleybol ve basketbol gibi sporların bir parçasıdır. Bu yüzden basketbol ve voleybol boyu uzatır.

  You might be interested:  Town Of Salem Nasıl Oynanır?

  Voleybol oyun kuralları kaç hakem var?

  hakem, 1 yazı hakemi, 2 çizgi hakemi ve 1 masa hakemi tarafından yönetilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.