9 Taş Nasıl Oynanır Sokak Oyunu?

Ebe olan grup 9 taşı üst üste düzgün bir şekilde sıralayıp on adım geriye gider. Geriye gidilen yere bir çizgi çekilir ve her iki grupta çizginin olduğu yere gelir. Ebe grubundaki kişiler topuğu sırayla taşların üstüne atarak yıkmaya çalışırlar. Ama ebe olan grubun 3 üyesi de taşları yıkamazsa diğer gruba geçilir.

9 taş oyunu nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?

İki kişi üçer taşla oynanır. İlk üç hamlede oyuncular taşlarını 9 noktadan bir boş olanına koyar, aynı çizgide bir üçlü oluşturan kazanır, yoksa şu iki kurallardan birine göre oyuncular dan biri aynı çizgide bir üçlü oluşturana kadar sırayla birer taş oynatarak oynanır.

9 taş oyunu nasıl dizilir?

9 Taş Oyun Kuralları

– Her oyuncu öncelikle sırasıyla her defasında bir tane taşı tahtaya yerleştirir. – Dışarıdaki tüm taşlar tahtaya yerleştirilene kadar bu durum devam eder. – Eğer yanında 3 tane taş dizilimi yapılmış ise, bu taşlar dokunulmazdır.

Halk dilinde dokuz taş ne demek?

adana’da dokuzcun olarak bilinen oyun. rakibe, ilk iki taş konulduğunda yasık, taş alma tehdidinde basık, taş alındığında ise kesik denir. mahalle abileriyle * oynandığında tadından yenmeyen bir oyun dokuz taş.

You might be interested:  Yakan Top Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir?

8 taş nasıl oynanır?

2 kişi ve 16 şar 16 şar paylaştırılmak üzere toplam 32 taşla oynanan oyunda oyuncular önlerine karşılıklı 4 er çukur kazar ve her çukurun içinde 4 taş yerleştirir. Kura ile seçilen oyuncu başlamaya hak kazanır.

9 taş son 3 taş nasıl oynanır?

Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Bu esnada oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa (per) rakibinin bir taşını alır. Rakibin üçlü peri varsa üçlü bozulmaz. Üçlü olmayanlardan birini alır.

9 taş oyunu kaç yaş?

Redka 9 taş 3 taş zeka oyunu 6 yaş ve üzeri çocukların da oynayabileceği kolay bir strateji oyunudur.

Fanorona oyunu nasıl oynanır?

Oyunda amaç rakibin tüm taşlarını yemek veya rakibi taşlarını hareket ettiremeyeceği şekilde sıkıştırmaktır. Piyonlar sadece çizgi üzerinden boş olan komşu bir noktaya hareket ettirilebilir. Hamle sırası gelen oyuncu eğer rakip oyuncunun taşını yiyebiliyorsa bu hamleyi yapmak zorundadır. Kırılan taş oyun dışına alınır.

Dombili oyunu nasıl oynanır?

Yöreye göre dokuz veya yedi kiremit, dalye, dombili, mamuç şeklinde de bilinmektedir. Ortak nokta tüm oyunlarda taşların üst üste dizilmesidir. Oyunda iki takım vardır; ebe olan ve atıcı takım. Amaç belirlenmiş olan mesafede bir daire merkezinde dizilen taşları devirmektir.

3 taş çapraz olur mu?

Oyuna kura ya da yazı tura ile başlanır. Kurayı kazanan oyuncu ilk taşını 9 köşeden birine koyar. Daha sonra oyuncular belirledikleri stratejiye göre taşlarını sırayla istedikleri köşeye yerleştirir. Ancak taşların tamamı konduktan sonra, kutunun üstünde ileri, yana ya da çaprazlamasına hareket ettirilebilir.

5 taş nasıl oynanır vikipedi?

Beştaş, en az iki kişi ve beş küçük taşla oynanan bir çocuk oyunudur. Taşlar, bir avucun içine hepsinin sığabileceği kadar küçük olmalıdır. Oyun esnasında, oyuncu taşı düşürürse veya yerdeki taşı alamazsa oyundan çıkar ve oyun oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncular yere oturarak oynarlar.

You might be interested:  Evet Hayır Yarışması Nasıl Oynanır?

Reversi oyunu nasıl oynanır ve kuralları?

Oyun alanına karşılıklı 2 şer taş konularak oyun başlatılır. Oyunun amacı ise rakip taşı kendi taşlarınız ortasına alarak aynı renge çevirmektir. Çapraz, yatay veya dikey şekilde rakibin taşını kendi renginize döndürebilirsiniz. Elinizdeki taşları kullanarak oyuna devam edebilirsiniz.

9 taş oyunu nerede satılır?

 • 9 TAŞ AKIL OYUNU. pttavm.com. 105,00 TL. Tümünü İncele. Zetka 9 Taş Oyunu.
 • 9 Taş 3 Taş Akıl Zeka Oyunu – 2 Oyun 1 Kutuda – Çekirdek Zeka. n11.com. 105,95 TL. Tümünü İncele.
 • 3 Taş & 9 Taş 2 Oyun 1 Arada (akıl Oyunları) n11.com. 59,90 TL. Tümünü İncele.
 • 9 TAŞ Bir Kutuda İki Oyun. hepegitim.com. 72,00 TL. Tümünü İncele.
 • 7 taş oyunu nasıl oynanır?

  Oyunun tesbitinden sonra mümkün olduğu kadar yedi tane düzgün taş bulunur. Bunların üst üst üste konula bildiği yer seçildikten sonra da buraya 6-7 metre yerden çizgi çekilir. Oyunu alan taraf çizginin hemen gerisine gelerek üst üste dizilen taşlara elleriyle attıkları topu atarak düşürmeye çalışırlar.

  9 taş nasıl yazılır?

  Dokuztaş kelimesi TDK’ye göre bitişik yazılan bir terimdir. Bu kelimenin doğru yazılışı dokuztaş olarak ifade edilmektedir.

  9 kiremit oyunu nasıl oynanır?

  Seçimi kaybeden grubun ebesi 9 adet kiremidi üst üste dizer. Oynama hakkını kazanan grubun bir elemanı topu eline alır ve kayalara doğru üç defa atar. Kayalar yıkılırsa taşların başını bekleyen ebe topu kapar. Bu sırada oyuna başlayan grubun oyuncuları yıkılan taşları üst üste koymaya çalışır.

  3 taş oyunu nasıl oynanıyor?

  3 taş oyunu 2 kişiyle oynanır.

  1. Oyunu kazanmak için 3 taşın yan yana ya da alt alta getirilmesi gerekir.
  2. Her oyuncu sırası geldiğinde sadece bir hamle yapabilir.
  3. Oynanan taşlar geri alınmaz.
  4. Oyuncu hangi taşa dokunduysa onunla oynamak zorundadır.
  5. Oyunda süre sınırlaması yoktur.
  You might be interested:  Sessiz Film Oyunu Nasıl Oynanır?

  9 taş oyunu nerede satılır?

 • 9 TAŞ AKIL OYUNU. pttavm.com. 105,00 TL. Tümünü İncele. Zetka 9 Taş Oyunu.
 • 9 Taş 3 Taş Akıl Zeka Oyunu – 2 Oyun 1 Kutuda – Çekirdek Zeka. n11.com. 105,95 TL. Tümünü İncele.
 • 3 Taş & 9 Taş 2 Oyun 1 Arada (akıl Oyunları) n11.com. 59,90 TL. Tümünü İncele.
 • 9 TAŞ Bir Kutuda İki Oyun. hepegitim.com. 72,00 TL. Tümünü İncele.
 • Koridor zeka oyunu nasıl oynanır?

  Oyun oynana tabelada 81 adet kare bulunur. Kişiler karşı rakibinin ilk 9 karesine ulaşmak için verilen engelleri kullanır. Engellerin mantıklı olarak kullanılması, oyuncuların oyunu kazanmasına yardımcı olacaktır. Koridor oyununda kişiler birbirlerine karşı engellerle hamle yapar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.