Açık Okey Nasıl Oynanır?

Okey olarak belirlenen taş açık olarak 5’erli perin en üstüne koyulur ve taş dağıtımına başlanır. Okey açık bırakılan taşın renginde ve bir üst rakamıdır. Okey taşının sağında yer alan ilk 5’li per sağ taraftaki oyuncuya verilir. 4 dizi atlanır ve sıradaki 5’li per ikinci oyuncuya teslim edilir.
Oyuncular arasından bir oyuncunun dağıtıcı olarak belirlenmesinden sonra dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır ve sağ kolundakine 22 taş verir. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş şekilde dururken bir tane taş açık durur. Bu açık taş jokeri (OKEY taşını) belirler. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır.

Okey kaç Perle biter?

Okey puanlama

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, veya 7 perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin ‘bitti’ butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir. Elinizdeki taşlarla normal biterseniz, diğerlerinden -2 puan düşülür.

Okey taşlarıyla hangi oyunlar oynanır?

Kastet oyunu okey taşları ile oynanır ve mantık olarak düz okey ile 101 oyununun karışımı şeklindedir. Diğer oyunlardan en önemli farkı taş çekme ve taş açma vardır ancak taş atma yoktur. Bu yüzden oyuncular ellerindeki tüm taşları yere açarak veya işleyerek bitmeye çalışırlar.

You might be interested:  Joker Oyunu Nasıl Oynanır?

Okey nasıl oynanir kolay anlatım?

Okey’de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup(per) oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker.

101 okey nasıl açılır?

Taşları dağıtan kişi oyuna başlar ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atar. Sırası gelen oyuncu desteden taş çeker ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyor ise elini açabilir. Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır.

Okey kaç taş ile biter?

Oyun böylece devam etmektedir. Doğru düzenlemeyle toplam 14 taşı taşı tamamlayan oyuncu okey yapmaktadır. Oyunda dört oyuncu bulunmaktadır. Herkeste 14 taş mevcuttur.

Okey taşı kaç tane dizilir?

Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler.

Okeyde yonca ne demek?

Okey takımları veya online okey uygulamaları arasında değişiklik gösterse de üzerindeki sembol genellikle yonca, yıldız, iç içe geçmiş çemberler, gülen yüz veya çember içerisine alınmış “K” harfi olarak karşımıza çıkar. Bu taşın oyun içerisindeki başlıca görevi jokerin yerine geçmektir.

Kasket nasıl oynanır?

Oyuna başladığınızda size 14 adet taş veriliyor. Amaç, elinizdeki taşları per haline getirip, yere açmak. İlk açan oyuncu için en az 2 per şartı var, diğer oyuncular için ise bir kısıtlama yok. Yüzbirden farklı olarak, yere açılan taşları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Rummy oyunu nasıl oynanır?

En az iki kişiyle, 52 kartla ve jokerlerle oynanır. Temel amaç aynı renkten sıralı kartları veya farklı renklerdeki aynı sayılı kartları üçlü veya dörtlü setler şeklinde açmaktır. As, oyundaki en büyük veya en düşük kart olabilmektedir. Her el ortaya bir kart atılır.

You might be interested:  Poker Nasıl Oynanır?

Okey dizilimi nasıl olur?

İşine yaramayan bir taşı yere atar. Oyun bu şekilde bir oyuncu elini açana kadar devam eder. Oyunu açabilmeleri için 14 taşın da dizili olması gerekiyor. Örnek bir dizilim verecek olursak; Siyah serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- siyah 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

3 kişi okey nasıl oynanır?

Takım olarak oynanan oyunlardan bir tarafın elini açması yeterlidir. El açılırken 14 taş dışında kalan son taş yere konulur. Eğer oyunu bitiren kişi okey taşını yere attıysa buna okey atmak denir ve düşülecek puanı iki ile katlanır. Çifte giden kişi elini bitirirse de okey atılmış gibi puanlar iki ile çarpılır.

101 okey kaç açar?

İlk oyuncu 101 sayı veya 5 çift ile elini açabilir. Ancak ondan sonra elini açacak her oyuncu bir önceki oyuncudan 1 fazla toplam sayıya sahip olmak zorundadır. Örneğin bir oyuncu 102 sayı ile açtıktan sonra, ondan sonra elini açacak oyuncunun artık 101 değil, 103 sayısını yakalaması gereklidir.

101 de ilk elden açılır mı?

Çift açan biri yoksa çift işlenemez. gelen taşı olan oyuncu okeyi alabilir. Ancak okeyi alabilmek için elini açmış olması gerekir. Yerdeki okeyi açma sayınız (101) tutmuyorsa alamazsınız. 101 i tamamlamış ise önce el yere açılır daha sonra okeyi yerden alınabilir.

101 de 34 açar mı?

Bu el 101’i geçtiği için açılabilir. 101 oyununda perlerin toplamı 101 veya daha fazla olmak zorundadır. 101 sayıyı doldurmak için taşları tek tek saymak yerine 34 oyunundaki gibi 3lü grupların ortasını sayabilirsiniz. 3 lü grupların ortaları 34 yapıyorsa toplam sayı 102 yapar ve el açılabilir.

You might be interested:  Topaç Nasıl Oynanır?

Okey çift nasıl biter?

Çanak okeyde çift bitebilmek için yere atılan tüm taşları takip etmek gerekiyor. Yere atılan taşın eşi beklenmemeli ve başka taşlarla çifte gidilmelidir. Bu oyunda çift biten oyuncu iki kat puan kazanır.

Okey neden 4 kişi oynanır?

Dört kişilik oyundan tek farkı bir ıstakanın dışarıda kalmasıdır. Okeye dördüncü bulunamadığı zaman üç kişi olarak da bu oyunların tadını çıkarabilirsiniz. Hatta okey iki kişi ile de oynanabilir, ama tabii dört kişi oynanan okey her zaman daha eğlencelidir.

Renkli okey kaç puan?

‘Normal bitiş’ için 2 puan, ‘gösterge yapma’ için 1 puan, ‘çiftten bitme’ için 4 puan. Bitişte kullanılan taş okey taşı ise düşülen puanlar 2 ile çarpılır. Ayrıca oyun düşmeli olarakta oynanır. Düşme sayısı oyuncular tarafından belirlenir.

Okey taşı nereden alınır?

  • Getir.
  • Getir Büyük.
  • A101 Kapıda.
  • Trendyol Hızlı Market.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published.