Basket Bol Nasıl Oynanır?

Oyunun amacı topu rakibin sepetinden geçirerek sayı kazanmak ve rakibin sayı yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Oyun süresi sonunda hangi takım daha fazla sayı yaparsa maçı kazanmış olur. Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır.

Basketbol oyunu nasıl oynanır kısaca?

Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır. Oyun, onar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır.

Basketbol kuralları nelerdir?

Bu kurallar Avrupa ve Türkiye’de kabul edilmiş olan genel kurallardır.

 • Öncelikle 5 kişiden oluşan iki takım oluşturulur.
 • Masa hakemleri hariç 3 tane hakem bulunmalıdır. 2 hakem saha içerisinde görev alırken diğer hakem ise masada bulunmalıdır.
 • Basketbol oyun süresi 10 dakikalık periyotlar halinde yapılmaktadır.
 • Basketbol maçı nasıl yapılır?

  Basketbol maçı, orta sahada yer alan çizgiden takımlardan birer tane oyuncunun arasında yapılacak olan hava atışı ile başlar. Hava atışını yapan oyuncular takım arkadaşlarına top verme çabası ile oyuna başlar. Basketbol maçı 10 dakikalık olan 4 periyottan oluşmaktadır, beraber kalma durumlarında uzatmalara gidilir.

  You might be interested:  Para Loto Nasıl Oynanır?

  Basketbolda ilk ne öğretilir?

  İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.

  Basketbol oyun süresi ne kadar?

  Basketbol, 10 dakikalık 4 çeyrek halinde, toplam 40 dakikada oynanıyor. Oyun esnasında her iki takımın antrenörleri de sayı sınırı olmaksızın oyuncu değişikliğine gidebilirken oyundan çıkan oyuncu antrenörün isteğine göre tekrar tekrar oyuna dönebiliyor.

  Basketbolun özellikleri nelerdir?

  Basketbol oyunu, beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan bir spor dalı olarak bilinmektedir. Basketbol oyunun amacı ise; 3,05 metre yükseklikte olan potadan topun geçirilmesi gerekmektedir. Basketbol, takım halinde oynanan bir spordur. Bu oyun elle ve topla oynanılır ve takım beşer kişiliktir.

  Basketbol boy uzatır mı?

  Zıplamak veya basketbol oynamak gibi fiziksel faaliyetler kendi başına boyunuzu normalde olacağından daha uzun yapamaz.

  Basket nasıl atılır?

  BASKETBOLDA ŞUT ATMA TEKNİĞİ VE FORMU

  1. Parmak ucu kontrolü – Avucunuzun topa temas etmesine izin vermeyin.
  2. Şut eliniz topu kontrol eder – Ters el denge için kullanılır ve serbest bırakılıncaya kadar kontrol edilir.
  3. 3. Dirsek Hizalama – Dirseğiniz (şut kolunda) vücudunuza yakın olmalı ve hedefle hizalı olmalıdır.

  Basket faul nasıl olur?

  Temassız olarak gerçekleşen, oyunu bozan bütün hareketler teknik faul olarak hakemlerce belirlenir. Rakibe karşı yapılan her çirkin, acımasız, adaletsiz hareket teknik faul olarak ele alınabilir. Kısaca rakibi alt etmek, oyunu bozmak için yapılan her kasıtlı davranış diyebiliriz.

  Basketbolda 3 saniye kuralı neden konmuştur?

  nba’de adam adama savunma zorunluluğunun kalkmasıyla birlikte adam adama savunma yapmayan bir savunma oyuncusunun da key içinde 3 saniyeden fazla kalamayacağını da içine almış kural. yani artık offensive ve defensive olmak üzere 2 adet 3 saniye kuralı var.

  You might be interested:  Handball Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir?

  Basketbol Şut nasıl atılır?

  Yakın mesafelerde çok, uzak mesafelerde ise az sıçrayarak şut atılır. Şut atılırken dirsekler pota yönünü gösterir, şut kolu yukarı – öne doğru uzatılır. El bileğinin bükülmesi ile birlikte top pota yönüne doğru harekete geçer. Şutu atan oyuncu en son topun işaret parmağından çıktığını hissetmelidir.

  Basketbola en geç kaç yaşında başlanır?

  Ancak genel anlamda basketbol sporuna başlama yaşı çocukların en temel motorik özellikleri kazanmaya başladıkları 6-7 yaş aralığıdır.

  Basketbol başlama yaşı kaç olmalı?

  Bu yaş döneminde olan çocuklar genel anlamda koşu, sıçrama, göz ve el koordinasyonunda, yön değiştirme tarzındaki fiziksel özelliklerini takım içerisinde düzenli ve disiplinli bir çalışma ile psiko-sosyal özellikleri de kavramaya ve öğrenmeye başlarlar. Bu sebeple basketbola başlamak için en ideal yaş 6-7 yaşlarıdır.

  17 yaşında basketbola başlanır mı?

  Basketbola alışman için minimum 6 aya ihtiyacın var.Dribbling yapmayı öğreneceksin, turnike atacaksın vs.Tamam bunları öğrenmekte birşey yok ama oyun içinde bu hareketleri çok seri yapman gerekiyor. Ne kadar optimistik olsamda, önplanda olan bir basketbolcu olmak için çok geç bir yaş.

  Nasıl daha iyi basketbol oynanır?

  Aşağıdaki dokuz tavsiye ile daha iyi basketbol oynamak mümkün olabilir.

  1. 1- ANTRENMAN SİZİ MÜKEMMEL YAPAR.
  2. 2- KALİTELİ TEKRARLAR.
  3. 3- KÜÇÜK ŞEYLERE ODAKLANIN.
  4. 4- DİSİPLİN.
  5. 5- RAHATINIZI BOZUN.
  6. 6- KENDİ ZORLUK SEVİYENİZİ OLUŞTURUN.
  7. 7- ASLA DAHA AZIYLA YETİNMEYİN.
  8. 8- KENDİNİZİ KANDIRMAYIN.

  Basket nasıl atılır?

  BASKETBOLDA ŞUT ATMA TEKNİĞİ VE FORMU

  1. Parmak ucu kontrolü – Avucunuzun topa temas etmesine izin vermeyin.
  2. Şut eliniz topu kontrol eder – Ters el denge için kullanılır ve serbest bırakılıncaya kadar kontrol edilir.
  3. 3. Dirsek Hizalama – Dirseğiniz (şut kolunda) vücudunuza yakın olmalı ve hedefle hizalı olmalıdır.
  You might be interested:  Rivene Karşı Nasıl Oynanır?

  Körebe oyunu nasıl oynanır?

  Körebe olarak adlandırılan oyuncunun gözleri mendil veya eşarp gibi bir malzemeyle bağlanır ve ebe etrafını göremez hale getirilir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşır ve ona dokunurlar. Körebe onları yakalamaya çalışır. Körebe gözleri kapalı şekilde birini yakalarsa o ebe olur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.