Basketbol Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir Kısaca?

Profesyonel seviyedeki basketbolun kuralları ise şöyle: Topu kazanan takımın karşı yarı sahaya geçmek için 8, hücum organize etmek ve sayı atışı yapmak için 24 saniyelik bir süresi bulunuyor. 24 saniye içinde hücum tamamlanmazsa süre doluyor ve top karşı takıma geçiyor.
Oyunun amacı topu rakibin sepetinden geçirerek sayı kazanmak ve rakibin sayı yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Oyun süresi sonunda hangi takım daha fazla sayı yaparsa maçı kazanmış olur. Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır.

Basketbol Hakkında Bilgi Nasıl Oynanır?

Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır. Oyun, onar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır.

Basketbol kuralları nelerdir?

Bu kurallar Avrupa ve Türkiye’de kabul edilmiş olan genel kurallardır.

 • Öncelikle 5 kişiden oluşan iki takım oluşturulur.
 • Masa hakemleri hariç 3 tane hakem bulunmalıdır. 2 hakem saha içerisinde görev alırken diğer hakem ise masada bulunmalıdır.
 • Basketbol oyun süresi 10 dakikalık periyotlar halinde yapılmaktadır.
 • Basketbol nedir ödev?

  Basketbol, beş kişilik iki takımın olduğu, elle ve topla oynanan bir spor türü olarak değerlendiriliyor. Takım oyunu olarak oynanan basketbol, yüksekliği 3,05 metre olan bir çemberden topun geçirilmesi esasına dayanıyor. Oyunda amaç, pota denilen çemberden topu geçirerek rakip takımı mağlup etmek olarak belirleniyor.

  You might be interested:  Kafa Topu 2 Nasıl Oynanır?

  Basketbol nedir nasıl oynanır saha ölçüleri?

  Basketbol sahası ise 28 x 15 metre şeklinde ifade edilmektedir. Yani uzunluğu 28 metre iken genişliği ise 15 metredir. Futbol sahası gibi tam ortadan ikiye bölünmüştür ve yine ortasında bir başlangıç çizgisi bulunur. Basketboldaki en önemli kural top evdeyken 3 defa adım atma yasağıdır.

  Basketbol nedir nasıl?

  Basketbol, beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan bir spordur. Takım oyunu olan basketbolda, yüksekliği 3,05 metre olan bir çemberden topun geçirilmesi gerekir. Dünya çapında popülaritesi olan bu spor, dünyada ilk kez James Naismith tarafından 1891 senesinde oynanmaya başlamıştır.

  Basketbol oyunu nedir?

  Basketbol oyunu, beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan bir spor dalı olarak bilinmektedir. Basketbol oyunun amacı ise; 3,05 metre yükseklikte olan potadan topun geçirilmesi gerekmektedir. Basketbol, takım halinde oynanan bir spordur. Bu oyun elle ve topla oynanılır ve takım beşer kişiliktir.

  Basketbolda 1 2 3 4 5 numara ne demek?

  Basketbolda mevkiler 1’den 5’e kadar numaralandırılmıştır. Forma numaraları ile ilişkisi olmayan bu numaralandırmada, 1 numara oyun kurucu, 2 numara şutör gard, 3 numara kısa forvet, 4 numara uzun forvet ve 5 numara pivottur.

  Basketbol Hakem kuralları nelerdir?

  Kasıtlı faullerde iki serbest atış hakkı verilir. Serbest atışta top çemberden geçerse, atışı yapan takım bir sayı kazanır. Serbest atışları, faul yapılan kişi kendisi kullanmak zorundadır. İki oyuncunun birbirine aynı anda faul yapması olan çifte faulde, top orta yuvarlaktaki hava atışıyla oyuna sokulur.

  Basketbol kaç kişi ile oynanır ve kuralları nelerdir?

  El ile oynanan bir takım oyunu olan basketbol 5 er kişilik takımlar halinde bir potadan topu geçirerek sayıl elde etmeye dayanır. Basketbolun oyun süresi içinde hangi takım daha fazla sayı elde ederse rakibine karşı galibiyet kazanmış olur.

  You might be interested:  Tonbala Nasıl Oynanır?

  Basketbolun tarihçesi nedir?

  Tüm dünyada popüler olan bir spor türüdür. İlk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır. Basketbol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) Eğitim Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891’de yaratılmıştır.

  Basketbol şut nasıl atılır?

  Yakın mesafelerde çok, uzak mesafelerde ise az sıçrayarak şut atılır. Şut atılırken dirsekler pota yönünü gösterir, şut kolu yukarı – öne doğru uzatılır. El bileğinin bükülmesi ile birlikte top pota yönüne doğru harekete geçer. Şutu atan oyuncu en son topun işaret parmağından çıktığını hissetmelidir.

  Basketbolda ilk ne öğretilir?

  İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.

  En iyi basketbol nasıl oynanır?

  Aşağıdaki dokuz tavsiye ile daha iyi basketbol oynamak mümkün olabilir.

  1. 1- ANTRENMAN SİZİ MÜKEMMEL YAPAR.
  2. 2- KALİTELİ TEKRARLAR.
  3. 3- KÜÇÜK ŞEYLERE ODAKLANIN.
  4. 4- DİSİPLİN.
  5. 5- RAHATINIZI BOZUN.
  6. 6- KENDİ ZORLUK SEVİYENİZİ OLUŞTURUN.
  7. 7- ASLA DAHA AZIYLA YETİNMEYİN.
  8. 8- KENDİNİZİ KANDIRMAYIN.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.