Basketbol Nedir Nasıl Oynanır?

Oyunun amacı topu rakibin sepetinden geçirerek sayı kazanmak ve rakibin sayı yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Oyun süresi sonunda hangi takım daha fazla sayı yaparsa maçı kazanmış olur. Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır.

Basketbol nedir ödev?

Basketbol, beş kişilik iki takımın olduğu, elle ve topla oynanan bir spor türü olarak değerlendiriliyor. Takım oyunu olarak oynanan basketbol, yüksekliği 3,05 metre olan bir çemberden topun geçirilmesi esasına dayanıyor. Oyunda amaç, pota denilen çemberden topu geçirerek rakip takımı mağlup etmek olarak belirleniyor.

Basketbol maçı nasıl yapılır?

Basketbol maçı, orta sahada yer alan çizgiden takımlardan birer tane oyuncunun arasında yapılacak olan hava atışı ile başlar. Hava atışını yapan oyuncular takım arkadaşlarına top verme çabası ile oyuna başlar. Basketbol maçı 10 dakikalık olan 4 periyottan oluşmaktadır, beraber kalma durumlarında uzatmalara gidilir.

Basketbol nasıl bir oyundur?

Basketbol iki takımın karşı karşıya geldiği ve amacın potaya topu atmak olduğu bir spor dalıdır. Oynaması ise oldukça zevkli olan ve herkesin yapabileceği bir spor türüdür. Basketbol Nedir? Basketbol, takım oyunu şeklinde oynanan ve profesyonel anlamda kapalı salonlarda gerçekleştirilen müsabakalardan oluşmaktadır.

Basketbol kuralları nelerdir?

– Basketbol maçları iki hakem tarafından yönetilir. Konuk takım saha seçme hakkına sahiptir. Devre arasından sonra saha değişimi yapılır. – Hakem tarafından durdurulmadığı takdirde top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder.

You might be interested:  Yakan Top Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir?

Basketbol oyun Kuralları ve Nasıl Oynanır?

Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır. Oyun, onar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır.

Basketbol oyun süresi ne kadar?

Basketbol, 10 dakikalık 4 çeyrek halinde, toplam 40 dakikada oynanıyor. Oyun esnasında her iki takımın antrenörleri de sayı sınırı olmaksızın oyuncu değişikliğine gidebilirken oyundan çıkan oyuncu antrenörün isteğine göre tekrar tekrar oyuna dönebiliyor.

Basketbol ne demek?

Basketbol oyunu, beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan bir spor dalı olarak bilinmektedir. Basketbol oyunun amacı ise; 3,05 metre yükseklikte olan potadan topun geçirilmesi gerekmektedir. Basketbol, takım halinde oynanan bir spordur. Bu oyun elle ve topla oynanılır ve takım beşer kişiliktir.

Basketbolda ilk ne öğretilir?

İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.

Basketbolda temel hareketler nelerdir?

Basketbolda Temel Beceriler

 • DURUŞ
 • PİVOT HAREKET.
 • TOP TUTMA.
 • PASLAŞMA.
 • Göğüs Pası (Chest)
 • Yerden Pas (Bounce)
 • Baş Üstü Pas (Over Head)
 • Basket nasıl atılır?

  BASKETBOLDA ŞUT ATMA TEKNİĞİ VE FORMU

  1. Parmak ucu kontrolü – Avucunuzun topa temas etmesine izin vermeyin.
  2. Şut eliniz topu kontrol eder – Ters el denge için kullanılır ve serbest bırakılıncaya kadar kontrol edilir.
  3. 3. Dirsek Hizalama – Dirseğiniz (şut kolunda) vücudunuza yakın olmalı ve hedefle hizalı olmalıdır.

  Basket faul nasıl olur?

  Temassız olarak gerçekleşen, oyunu bozan bütün hareketler teknik faul olarak hakemlerce belirlenir. Rakibe karşı yapılan her çirkin, acımasız, adaletsiz hareket teknik faul olarak ele alınabilir. Kısaca rakibi alt etmek, oyunu bozmak için yapılan her kasıtlı davranış diyebiliriz.

  You might be interested:  Horon Nasıl Oynanır Kısaca?

  Basketbolun tarihçesi nedir?

  Tüm dünyada popüler olan bir spor türüdür. İlk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır. Basketbol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) Eğitim Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891’de yaratılmıştır.

  Basketbol oynamak neye iyi gelir?

  Basketbol Oynamanın fiziksel açıdan faydaları

  Sportif kabiliyetlerini geliştirmede fayda sağlar. Vücudun güçlü, atik ve esnek olmasını sağlar. Çocuğunuzun kas ve kemik sisteminin gelişmesinde önemli artıları vardır. Bedenin güçlü olmasını sağlar ve dayanıklılığını arttırır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.