Basketbol Oyunu Nasıl Oynanır Kısaca?

Nasıl Oynanır Basketbolun amacı, puan kazanmak için topu bir çembere atmaktır. Oyun dikdörtgen bir sahada oynanır ve sahanın hangi bölümünde topu isabetli bir şekilde sepete attığınıza bağlı olarak, kaç puan alacağınıza bağlı olacaktır. Top, top sürme veya pas yoluyla hareket ettirilebilir.
Oyunun amacı topu rakibin sepetinden geçirerek sayı kazanmak ve rakibin sayı yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Oyun süresi sonunda hangi takım daha fazla sayı yaparsa maçı kazanmış olur. Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır.

Basketbol oyunu nasil oynanır?

Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır. Oyun, onar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır.

Basketbol sırasıyla nasıl oynanır?

1.Öncelikle 5 kişiden oluşan iki takım oluşturulur. Ayrıca kenarda her bir takım için 7 tane yedek oyuncu bulunmalıdır. 2.Masa hakemleri hariç 3 tane hakem bulunmalıdır. 2 hakem saha içerisinde görev alırken diğer hakem ise masada bulunmalıdır. 3.Basketbol oyun süresi 10 dakikalık periyotlar halinde yapılmaktadır.

Basketbol nedir nasıl oynanır saha ölçüleri?

Basketbol oyununda sahanın en uzun kenarı 28 metre olmaktadır. Sahanın kısa kenarı ise 15 metredir. Sahayı 2’ye bölen orta çizginin boyu yaklaşık olarak 15 metre boyundadır. Saha ortasında bulunan yuvarlağının boyu 3,6 metredir.

You might be interested:  Tıllapittik Oyunu Nasıl Oynanır?

Basketbol kuralları nelerdir?

– Basketbol maçları iki hakem tarafından yönetilir. Konuk takım saha seçme hakkına sahiptir. Devre arasından sonra saha değişimi yapılır. – Hakem tarafından durdurulmadığı takdirde top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder.

Basketbol oyun süresi ne kadar?

Basketbol, 10 dakikalık 4 çeyrek halinde, toplam 40 dakikada oynanıyor. Oyun esnasında her iki takımın antrenörleri de sayı sınırı olmaksızın oyuncu değişikliğine gidebilirken oyundan çıkan oyuncu antrenörün isteğine göre tekrar tekrar oyuna dönebiliyor.

Basketbol oyununun amacı nedir?

Takım halinde oynanan bir spor olan basketbol, eğlence amaçlı bireysel olarak da oynanabilmektedir. Topla ve elle oynanan basketbolda, beşer kişilik takımlar oluşturulmaktadır. 3,05 metre yükseklikteki potaya topu sokmak, basketbolun amacıdır.

Basketbolda ilk ne öğretilir?

İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.

Basketbol kaç kişi ile oynanır ve kuralları nelerdir?

El ile oynanan bir takım oyunu olan basketbol 5 er kişilik takımlar halinde bir potadan topu geçirerek sayıl elde etmeye dayanır. Basketbolun oyun süresi içinde hangi takım daha fazla sayı elde ederse rakibine karşı galibiyet kazanmış olur.

Basketbolda temel hareketler nelerdir?

Basketbolda Temel Beceriler

 • DURUŞ
 • PİVOT HAREKET.
 • TOP TUTMA.
 • PASLAŞMA.
 • Göğüs Pası (Chest)
 • Yerden Pas (Bounce)
 • Baş Üstü Pas (Over Head)
 • Basketbolda ilk ne öğretilir?

  İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.

  Maç nasıl oynanır?

  Futbol Nasıl Oynanır?

  1. Öncelikle iki takım ve her takımda oynayan 11 oyuncu bulunmalı.
  2. Futbolda temel amaç; futbol topunu rakip kaleye sokarak gol atmak ve rakibin gol atmasını engellemeye çalışmak, diyebiliriz.
  3. Rakip takımdan bir gol fazla atan takım maçı kazanmış olur.
  4. Futbol maçı süresi, toplam 90 dakikadan oluşur.
  You might be interested:  Iddia Misli Nasıl Oynanır?

  Basketbol kaç set üzerinden oynanır?

  İki devre ve 2’şer periyottan toplam 4 çeyrek bölüm oynanır. Maç sonunda beraberlik devam ederse 5 dakikalık uzatma bölümü oynanır. Oyuncuların, Avrupa liglerinde 5, farklı basketbol kuralları olan NBA’de ise 6 faul hakkı bulunur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.