Basketbolun Nasıl Oynanır?

Basketbol Nasıl Oynanır? Basketbol oynamak için 5 kişiden oluşan iki takım gereklidir. Sadece el ile oynanmaktadır. Basketbol topunun ayak ile temas etmemesi gerekir. Oluşturulmuş takımlar belli kurallar çerçevesinde topu hareket ettirerek ve arkadaşına pas atarak potaya gitmeye çalışır.
Oyunun amacı topu rakibin sepetinden geçirerek sayı kazanmak ve rakibin sayı yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Oyun süresi sonunda hangi takım daha fazla sayı yaparsa maçı kazanmış olur. Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır.

Basketbol oyunu nasıl oynanır kısaca?

Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır. Oyun, onar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır.

Basketbol kuralları nelerdir?

– Basketbol maçları iki hakem tarafından yönetilir. Konuk takım saha seçme hakkına sahiptir. Devre arasından sonra saha değişimi yapılır. – Hakem tarafından durdurulmadığı takdirde top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder.

Basketbol maçı nasıl kazanılır?

Basketbol topunu pota adı verilen ve 3,05 yükseklikte bulunan çemberlerden geçirme esasına dayanan oyunda belirlenen süre içerisinde rakibinden daha fazla sayı atan takım kazanıyor.

You might be interested:  Aspirin Oyunu Nasıl Oynanır?

Basketbolda ilk ne öğretilir?

İlk yetenek, topu elinizde nasıl tutmanız gerektiğini öğrenmektir. Basketbol topu karşı sahaya sürmenizi gerektirir. Bu nedenle, top tutmaya aşina olmanız için bazı top sürme hareketlerini öğrenmeniz gerekir.

Basketbolun özellikleri nelerdir?

Basketbol oyunu, beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan bir spor dalı olarak bilinmektedir. Basketbol oyunun amacı ise; 3,05 metre yükseklikte olan potadan topun geçirilmesi gerekmektedir. Basketbol, takım halinde oynanan bir spordur. Bu oyun elle ve topla oynanılır ve takım beşer kişiliktir.

Basket nasıl atılır?

BASKETBOLDA ŞUT ATMA TEKNİĞİ VE FORMU

 1. Parmak ucu kontrolü – Avucunuzun topa temas etmesine izin vermeyin.
 2. Şut eliniz topu kontrol eder – Ters el denge için kullanılır ve serbest bırakılıncaya kadar kontrol edilir.
 3. 3. Dirsek Hizalama – Dirseğiniz (şut kolunda) vücudunuza yakın olmalı ve hedefle hizalı olmalıdır.

Basketbol boy uzatır mı?

Zıplamak veya basketbol oynamak gibi fiziksel faaliyetler kendi başına boyunuzu normalde olacağından daha uzun yapamaz.

Basket faul nasıl olur?

Temassız olarak gerçekleşen, oyunu bozan bütün hareketler teknik faul olarak hakemlerce belirlenir. Rakibe karşı yapılan her çirkin, acımasız, adaletsiz hareket teknik faul olarak ele alınabilir. Kısaca rakibi alt etmek, oyunu bozmak için yapılan her kasıtlı davranış diyebiliriz.

Basketbolda temel hareketler nelerdir?

Basketbolda Temel Beceriler

 • DURUŞ
 • PİVOT HAREKET.
 • TOP TUTMA.
 • PASLAŞMA.
 • Göğüs Pası (Chest)
 • Yerden Pas (Bounce)
 • Baş Üstü Pas (Over Head)
 • Basketbol nasıl çalışılır?

  Beş Adımda Basketbol Yeteneklerinizi Geliştirin

  1. Şut antrenmanlarına ağırlık verin.
  2. Top kontrolü önemli.
  3. Kondisyonunuzu güçlendirin.
  4. Serbest atış psikolojisi.
  5. Bire bir yeteneklerinizin üzerinde durun.
  6. Antrenman rutinini zenginleştir, kendine meydan oku.

  Basketbol devre arası kaç dakika?

  Bir basketbol maçı, toplamda 40 dakika sürüyor ve 4 periyottan oluşuyor. Her periyot 10 dakikalık süreler halinde yer alıyor. 2. periyodun ardından devre arasında 15 dakika mola veriliyor. Her iki takımın da her periyotta 1’er mola hakkı bulunuyor. Son periyotta ise 2 mola hakkı veriliyor.

  You might be interested:  Kelime Üretme Oyunu Nasıl Oynanır?

  Basketbol maç süresi ne kadardır?

  Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA), maçları 4 dakika kısaltmayı tartışıyor ve bu konu karara bağlanırsa yeni sezondan itibaren periyotlar 11’er dakika olacak.

  Basketbola en geç kaç yaşında başlanır?

  Ancak genel anlamda basketbol sporuna başlama yaşı çocukların en temel motorik özellikleri kazanmaya başladıkları 6-7 yaş aralığıdır.

  Basketbol başlama yaşı kaç olmalı?

  Bu yaş döneminde olan çocuklar genel anlamda koşu, sıçrama, göz ve el koordinasyonunda, yön değiştirme tarzındaki fiziksel özelliklerini takım içerisinde düzenli ve disiplinli bir çalışma ile psiko-sosyal özellikleri de kavramaya ve öğrenmeye başlarlar. Bu sebeple basketbola başlamak için en ideal yaş 6-7 yaşlarıdır.

  Basketbol kaç adım atılır?

  Basketbolda turnike potaya doğru iki adım atıp topu panoya çarptırarak sayı yapmak demektir.

  Basketbol sırasıyla nasıl oynanır?

  1.Öncelikle 5 kişiden oluşan iki takım oluşturulur. Ayrıca kenarda her bir takım için 7 tane yedek oyuncu bulunmalıdır. 2.Masa hakemleri hariç 3 tane hakem bulunmalıdır. 2 hakem saha içerisinde görev alırken diğer hakem ise masada bulunmalıdır. 3.Basketbol oyun süresi 10 dakikalık periyotlar halinde yapılmaktadır.

  Nasıl daha iyi basketbol oynanır?

  Aşağıdaki dokuz tavsiye ile daha iyi basketbol oynamak mümkün olabilir.

  1. 1- ANTRENMAN SİZİ MÜKEMMEL YAPAR.
  2. 2- KALİTELİ TEKRARLAR.
  3. 3- KÜÇÜK ŞEYLERE ODAKLANIN.
  4. 4- DİSİPLİN.
  5. 5- RAHATINIZI BOZUN.
  6. 6- KENDİ ZORLUK SEVİYENİZİ OLUŞTURUN.
  7. 7- ASLA DAHA AZIYLA YETİNMEYİN.
  8. 8- KENDİNİZİ KANDIRMAYIN.

  Basketbol maçı kaç dakika sürer?

  10 dakikalık süreler içerisinde periyotlarda halinde gerçekleşen basketbol, toplamda 40 dakika sürer. Özellikle her bir saniyenin dahi çok önemli olduğu bir spor dalı olması ile beraber, 40 dakika eksiksiz bir şekilde takımlar adına değerlendirilir.

  Basketbol Şut nasıl atılır?

  Yakın mesafelerde çok, uzak mesafelerde ise az sıçrayarak şut atılır. Şut atılırken dirsekler pota yönünü gösterir, şut kolu yukarı – öne doğru uzatılır. El bileğinin bükülmesi ile birlikte top pota yönüne doğru harekete geçer. Şutu atan oyuncu en son topun işaret parmağından çıktığını hissetmelidir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.