Beştaş Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları?

Şimdi beş taş oyununun kuralları ve kısaca oynanışı hakkında biraz bilgi verelim. Bu oyun, ister iki kişi istersen de iki grup arasında oynanabilir. Oyuna ilk başlayacak kişi ya da grup zar atarak veya kura ile seçilebilir. Başlayan taraf önce taşlardan biri eline alır ve taşı havaya atar.
Beştaş, en az iki kişi ve beş küçük taşla oynanan bir çocuk oyunudur. Taşlar, bir avucun içine hepsinin sığabileceği kadar küçük olmalıdır. Oyun esnasında, oyuncu taşı düşürürse veya yerdeki taşı alamazsa oyundan çıkar ve oyun oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncular yere oturarak oynarlar.

9 taş oyunu nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?

İki kişi üçer taşla oynanır. İlk üç hamlede oyuncular taşlarını 9 noktadan bir boş olanına koyar, aynı çizgide bir üçlü oluşturan kazanır, yoksa şu iki kurallardan birine göre oyuncular dan biri aynı çizgide bir üçlü oluşturana kadar sırayla birer taş oynatarak oynanır.

Beş taş oyunu nasıl yazılır?

Beştaş kelimesi bir çocuk oyunun adıdır. Bu kelimenin doğru yazım şekli beştaş olarak belirtiliyor. Bitişik yazılan bu kelime ayrı olarak yazıldığında yanlış yazım yapılmış olur.

You might be interested:  Halı Sahada Nasıl Iyi Oynanır?

7 taş oyunu nasıl oynanır?

Oyunun tesbitinden sonra mümkün olduğu kadar yedi tane düzgün taş bulunur. Bunların üst üst üste konula bildiği yer seçildikten sonra da buraya 6-7 metre yerden çizgi çekilir. Oyunu alan taraf çizginin hemen gerisine gelerek üst üste dizilen taşlara elleriyle attıkları topu atarak düşürmeye çalışırlar.

Ülkemizde de oynanan beş taş oyununun Kore’deki ismi nedir?

güney kore’de ‘gong gi’ adıyla oynanmakta olan oyun. izlediğim bir dizide bu oyunu oynadıklarını gördüm ve bir baktım ki bizim beş taşın aynısı. seviyeler bile aynı.

8 taş nasıl oynanır?

2 kişi ve 16 şar 16 şar paylaştırılmak üzere toplam 32 taşla oynanan oyunda oyuncular önlerine karşılıklı 4 er çukur kazar ve her çukurun içinde 4 taş yerleştirir. Kura ile seçilen oyuncu başlamaya hak kazanır.

9 taş son 3 taş nasıl oynanır?

Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Bu esnada oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa (per) rakibinin bir taşını alır. Rakibin üçlü peri varsa üçlü bozulmaz. Üçlü olmayanlardan birini alır.

Beş taş mı Beştaş mı?

Bu kelime genellikle Beş taş şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Beştaş şeklinde olmalıdır.

Pentago nasıl oynanır?

İlk oyuncu 4 boş parçadan istediği yere bilyesini yerleştirir. Bilyesini koyduktan sonra bir kere de 4 parçadan birini saat yönüne doğru 90 derece çevirmek zorundadır. 4 parçadan içinde bilye olan tablanın çevrilmesi gereklidir, boş tabla çevrilemez. İlk oyuncu hamlesini bitirdikten sonra diğer oyuncuya sıra geçer.

Beş nokta zeka oyunu nasıl oynanır?

Oyunda her bölümde bulunan 9 çukura sırasıyla oyuncular birer taş yerleştirirler. Kendi 5 taM Aşını yanyana veya çapraz getiren oyuncu oyunu kazanır. Oyunu zor kılan nokta ise oyuncular çukurlara taş yerleştirdiğinde 4 platformdan birini çevirmek zorunda olmalarıdır.

You might be interested:  Osu Nedir Nasıl Oynanır?

9 kiremit oyunu nasıl oynanır?

Seçimi kaybeden grubun ebesi 9 adet kiremidi üst üste dizer. Oynama hakkını kazanan grubun bir elemanı topu eline alır ve kayalara doğru üç defa atar. Kayalar yıkılırsa taşların başını bekleyen ebe topu kapar. Bu sırada oyuna başlayan grubun oyuncuları yıkılan taşları üst üste koymaya çalışır.

9 taş top oyunu nasıl oynanır?

Taşları deviren grubun hedefi vurmadan taşları aynı şekilde tekrar üst üste dizmektir amaç. Topla vurulan kişi oyundan çıkar, kalanlar taşları topla vurulmadan kaçmaya çalışırlar eğer 9 taşı üst üste düzgün bir şekilde dizerse oyunu kazanırlar. Yanına kâğıt, kalem alınarak kimin kazandığı yazılır.

3 taş çapraz olur mu?

Oyuna kura ya da yazı tura ile başlanır. Kurayı kazanan oyuncu ilk taşını 9 köşeden birine koyar. Daha sonra oyuncular belirledikleri stratejiye göre taşlarını sırayla istedikleri köşeye yerleştirir. Ancak taşların tamamı konduktan sonra, kutunun üstünde ileri, yana ya da çaprazlamasına hareket ettirilebilir.

Aşık Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu oyunda ortada bulunan aşık kemikleri vurulup, çizilen halkanın dışına çıkarılmaya çalışılmaktadır. Halka dışına çıkarılan kemikler, başarılı bir atış yapan oyuncu tarafından itilir. Bu oyun bütün kemiklerin, halkanın dışına vurularak çıkarılması ile birlikte son bulur.

7 kiremit oyunu nasıl oynanır?

oyun iki takım olarak oynanır. takımın biri 7 tane taşı üst üste koymaya çalışırken diğeri bunu engellemeye çalışır. oyunda taşları engellemenin yöntemi top ile karşı rakip oyuncularını vurarak saf dışı bırakmaktır. top atışını savunmacı takımdan herkes yapabilir ve oyun içerisinde tek top vardır.

Gong gi oyunu nasıl oynanır?

Gong Gi 공기

Bizim beş taş oyununa neredeyse tıpatıp benzeyen bir oyundur. 5 tane taş ya da taşa benzer herhangi bir nesne alır ve bir taneden başlayarak beş taşı da yakalayabilene kadar havaya atıp tutarsınız. (Zorlaştıkça avucunuzla değil elin üst kısmıyla tutmak zorundasınız.)

You might be interested:  Iddaa Nasıl Oynanır 2017?

9 taş top oyunu nasıl oynanır?

Taşları deviren grubun hedefi vurmadan taşları aynı şekilde tekrar üst üste dizmektir amaç. Topla vurulan kişi oyundan çıkar, kalanlar taşları topla vurulmadan kaçmaya çalışırlar eğer 9 taşı üst üste düzgün bir şekilde dizerse oyunu kazanırlar. Yanına kâğıt, kalem alınarak kimin kazandığı yazılır.

Eski 9 taş nasıl oynanır?

Oyuncuların her biri farklı renkte 9 adet taşa sahip olur. Oyuna kura ile başlanır. Herhangi bir rengin diğerine üstünlüğü yoktur. Oyun tahtası boş şekilde önce ortaya konur ve oyuncular 3 taşı yatay ya da dikey olarak yan yana koymaya çalışırlar.

Dalya 9 Taş oyunu Nasıl Oynanır?

Seçimi kaybeden grubun ebesi 9 adet kiremidi üst üste dizer. Oynama hakkını kazanan grubun bir elemanı topu eline alır ve kayalara doğru üç defa atar. Kayalar yıkılırsa taşların başını bekleyen ebe topu kapar. Bu sırada oyuna başlayan grubun oyuncuları yıkılan taşları üst üste koymaya çalışır.

10 pas oyunu nasıl oynanır?

Bu atışma kendi grubu arasında 10’a kadar sürmeli. Bu paslaşma devam ederken, top yere düşer, rakip takımın eline değer veya rakip takımın eline değip yere düşerse, top karşı takıma geçmeli. Diğer grup tekrar 10’a kadar birbirlerine pas atmaya çalışmalı. Oyun bu şekilde devam eder ve sonunda skor hesaplanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.