Cirit Nasıl Oynanır Kısa Yazı?

Cirit, açık alanda atlar üzerinde oynanan bir oyundur. Genişçe bir cirit alanının iki tarafına karşılıklı olarak dizilen oyuncular rakip tarafa doğru sırayla yaklaşır. Yaklaşan oyuncu, adını söylediği karşı tarafın oyuncusuna elindeki ciridi atar.
Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner. Sağ ellerine atacakları ilk ciriti, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alırlar. -İki tarafın birinden bir atlı öne fırlar, karşı dizinin önüne 30-40 metre kadar yaklaşır. Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet eder.

Cirit nedir nasıl oynanır kısaca?

Cirit, at üzerinde oynanan spor dallarından biridir. At üzerindeki sporcunun ciridini rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini sağlayarak rakibine üstün gelmesini amaç edinen, kuralları olan bir spordur.

Ciritin özellikleri nelerdir?

Erkekler cirit uzunluğu 260-270 cm, ağırlığı 800 gr; Kadınlarda ise 220-230 cm ve ağırlık 600 gr’dır. Atış Alanı : Cirit atma sporunda atış alanı pist şeklinde olup genişliği 4 metre Uzunluğu ise minimum 30 metre, maksimum 36,50 metre olmalıdır.

Cirit oyunu en çok hangi ilimizde oynanır?

Bu oyun ülkemizde özellikle Erzurum ilimizde oynanmaktadır. Türklerin yüzyıllar boyunca oynadığı ata sporu olan cirit oyunu atlar ile oynanan bir oyundur. Orta Asya’dan bu yana Türkler için at çok önemli bir hayvan niteliği taşımaktadır. Yakın tarihe kadar cirit oyunu Anadolu’da yaygın şekilde oynanan bir …

You might be interested:  Metin2 Tombala Nasıl Oynanır?

Cirit oyununu kim buldu?

Cirit at üzerinde, ağır ve kalın bir sopa kullanılarak oynanan Türkler’in yüzyıllardan beri oynadıkları, en büyük tören ve meydan oyunudur. Orta Asya’da yasayan Türkler, barış zamanlarında at ve askerlerini zinde ve kuvvetli tutabilmek için atlı cirit oyununu bulmuş, insanları fiziksel ve ruhsal olarak eğitmişlerdir.

Cirit oyunu kaç kişi ile oynanır?

Cirit Oyunu’nda 2 takım bulunur. Bu takımlar 70 ilâ 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak alanın en gerisinde 5’er, 6’şar veya 7’şer kişi olarak dizilirler. Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner.

Cirit atma aşamaları nelerdir?

Cirit atma teknikleri genellikle beş bileşenden oluşur. Cirit omzun üzerinde yere paralel taşınır. Sporcu maksimum hıza ulaşmak için, fırlatma hareketine geçmeden önce bir hız kazanma koşusu yapar. 10-15 adımlık hızlanmanın sonuna doğru sporcu ciridi geri çekmeye başlar. Koşunun ikinci bölümü çapraz adımlarla alınır.

Cirit atışlarında kaç tane tutuş şekli vardır?

Cirit, atış kolu ile ortasında bulunan sargının arka kısmından tutulmaktadır. Böylece kuvvet aktarımı ciritin ağırlık noktasından başlar ve parmaklarda dengeli çekme hareketine yardımcı olur. Pratik uygulamada üç türlü tutuş şekli vardır.

Cirit Geleneksel bir oyun mudur?

Türklerin Geleneksel Ata Sporu “Cirit”

Cirit oyunu tehlikeli mi?

Türkler bu atlı oyunu Orta Asya’dan günümüze taşımışlardır. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır.

Cirit oyununun amacı nedir?

İzleyenlerin en fazla zevk aldıkları cirit oyunundaki hareket rakip ile dalga geçmek amacı ile yapılan hareketlerdir. Bu hareketler atı ile cirit atma gerçekleştirecek olan bir takım oyuncusunun atacakmış gibi yapması sonucu rakibinin korku ifadelerini görmektir.

You might be interested:  Double Oyunu Nasıl Oynanır?

Cirit ata sporu mudur?

Geleneksel Türk sporları ve ata sporlarımız hakkında kısaca bilgiler. Ata sporlarımızdan en bilineni güreştir. Tam ismi yağlı güreş olan bu sporla beraber cirit atma, matrak, ve okçuluk, ata sporlarımızdır.

Cirit oyunun konusu nedir?

Cirit, iki takımın at koşturup birbirine değnek atmasıyla oynanan bir oyundur. Geleneksel spor dallarımızdan en heyecanlısı olan cirit, eski canlılığı ile yaşatılmaya çalışılmaktadır. Orta Asya’dan geldiği şekli ile nesilden nesile aktarılmıştır. Bu ata yadigârı sporumuz yabancıların da büyük ilgisini çekmektedir.

Menzil ciriti nedir?

Roketsan Cirit, Türk roket ve füze üreticisi Roketsan tarafından üretilmekte olan, 8 km menzilli, lazer güdümlü 70 mm’lik füze sistemidir.

Cirit atma nedir nasıl oynanır?

Cirit atma, atletizm dallarından olan bir spordur. Atletizmdeki atma sporlarından olan cirit atma, cirit diye anılan aleti belli kurallar çerçevesinde en uzağa atma amaçlı spordur. Cirit; metal, fiberglas veya bazı durumlarda karbon fiber’den yapılır.

Cirit atma nasıl yapılır?

Cirit atma teknikleri genellikle beş bileşenden oluşur. Cirit omzun üzerinde yere paralel taşınır. Sporcu maksimum hıza ulaşmak için, fırlatma hareketine geçmeden önce bir hız kazanma koşusu yapar. 10-15 adımlık hızlanmanın sonuna doğru sporcu ciridi geri çekmeye başlar. Koşunun ikinci bölümü çapraz adımlarla alınır.

Cirit oyunu nereden gelir?

2) Cirit oyunu Anadolu’ya nereden gelmiştir? Cevap: Orta Asya’dan gelmiştir.

Ata sporu nelerdir?

Geleneksel Türk sporları ve ata sporlarımız hakkında kısaca bilgiler. Ata sporlarımızdan en bilineni güreştir. Tam ismi yağlı güreş olan bu sporla beraber cirit atma, matrak, ve okçuluk, ata sporlarımızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.