Cirit Oyunu Nasıl Oynanır Kısa Bilgi?

Cirit, açık alanda atlar üzerinde oynanan bir oyundur. Genişçe bir cirit alanının iki tarafına karşılıklı olarak dizilen oyuncular rakip tarafa doğru sırayla yaklaşır. Yaklaşan oyuncu, adını söylediği karşı tarafın oyuncusuna elindeki ciridi atar.
Cirit, at üzerinde oynanan spor dallarından biridir. At üzerindeki sporcunun ciridini rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini sağlayarak rakibine üstün gelmesini amaç edinen, kuralları olan bir spordur.

Cirit cirit nasıl oynanır?

Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner. Sağ ellerine atacakları ilk ciriti, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alırlar. -İki tarafın birinden bir atlı öne fırlar, karşı dizinin önüne 30-40 metre kadar yaklaşır. Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet eder.

Cirit oyunu kaç kişi ile oynanır?

Cirit Oyunu’nda 2 takım bulunur. Bu takımlar 70 ilâ 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak alanın en gerisinde 5’er, 6’şar veya 7’şer kişi olarak dizilirler. Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner.

Cirit oyunun konusu nedir?

Cirit, iki takımın at koşturup birbirine değnek atmasıyla oynanan bir oyundur. Geleneksel spor dallarımızdan en heyecanlısı olan cirit, eski canlılığı ile yaşatılmaya çalışılmaktadır. Orta Asya’dan geldiği şekli ile nesilden nesile aktarılmıştır. Bu ata yadigârı sporumuz yabancıların da büyük ilgisini çekmektedir.

Cirit hangi ülkeye ait?

Ata sporu atlı cirit oyunu Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Erzurum ve Kars illerinde rağbet görüyor.

You might be interested:  Ortada Sıçan Oyunu Nasıl Oynanır?

Ciritin özellikleri nelerdir?

Erkekler cirit uzunluğu 260-270 cm, ağırlığı 800 gr; Kadınlarda ise 220-230 cm ve ağırlık 600 gr’dır. Atış Alanı : Cirit atma sporunda atış alanı pist şeklinde olup genişliği 4 metre Uzunluğu ise minimum 30 metre, maksimum 36,50 metre olmalıdır.

Atlı cirit oyuncağı nasıl oynanır?

Atlı Cirit Oyunu, Etnospor Deneyim Merkezi tarafından özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş eğitsel işlevleri olan bir oyuncaktır. Cirit Oyunu, at üstünde hızla giderken bir elde tutulan ciritle hedefin vurulmasından ibarettir. Grup olarak oynanan oyun, güç ve denge gerektirmektedir.

Cirit oyununu kim buldu?

Cirit at üzerinde, ağır ve kalın bir sopa kullanılarak oynanan Türkler’in yüzyıllardan beri oynadıkları, en büyük tören ve meydan oyunudur. Orta Asya’da yasayan Türkler, barış zamanlarında at ve askerlerini zinde ve kuvvetli tutabilmek için atlı cirit oyununu bulmuş, insanları fiziksel ve ruhsal olarak eğitmişlerdir.

Cirit oyunu uçları neden yontulur?

4) Cirit oyununda sopaların uçları neden yontulur? Cevap: Ciritlerin oyunculara isabet etmesi durumunda oyuncuların yaralanmaması için yontulur.

Cirit oyunu tehlikeli mi?

Türkler bu atlı oyunu Orta Asya’dan günümüze taşımışlardır. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır.

Cirit atmayı yasaklayan padişah kimdir?

IV. Murad
Hüküm süresi 10 Eylül 1623 – 8 Şubat 1640
Önce gelen I. Mustafa
Sonra gelen İbrahim
Saltanat naibi Valide Kösem Sultan (10 Eylül 1623– 20 Mayıs 1632)

Cirit ne zaman oynanır?

Atlı cirit oyunu genellikle bahar aylarında sayıları değişebilen on on beş kişilik iki takım arasında oynanır. Her atlının elinde normal bir mızrak kalınlığında ve yaklaşık 1,5 m. uzunluğunda meşe dalından bir sopa bulunur ve takımlar 100 m. kadar aralıkla karşılıklı dizilirler.

You might be interested:  Şans Topu Nasıl Oynanır Örnek?

Ata sporu nelerdir?

Geleneksel Türk sporları ve ata sporlarımız hakkında kısaca bilgiler. Ata sporlarımızdan en bilineni güreştir. Tam ismi yağlı güreş olan bu sporla beraber cirit atma, matrak, ve okçuluk, ata sporlarımızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.