Dama Nasıl Oynanır Kısaca?

Dama Oyun Teknikleri Dama oyunu iki kişi arasında oynanan bir zeka oyunudur. Dama bir satranç tahtası üzerindeki karelerden oluşan bir alanda oynanır. Her oyuncunun toplam 16 taşı bulunmaktadır. Satrancın aksine bütün taşlar aynı biçimde hareket eder ve tek kare sağa, sola ya da ileri gider.
İkinci ve üçüncü sıraya beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sıraya siyah taşlar dizilir ve oyuna beyaz taraf başlar. Taşlar, klasik damanın aksine çapraz hareket etmez, komşu kareler boş ise sağa, sola ve ileri hareket edebilir fakat geri gidemez. Bütün taşların amacı en ileri sıradaki kareye ulaşıp ‘dama’ olmaktır.

Dama kuralları nelerdir?

Dama Kuralları Nedir?

 • Oyuncu kaldırdığı taşı oynamak zorundadır.
 • Eğer rakip taşı devre dışı bırakma ihtimali varsa bunu yapmak zorundadır, başka hamle yapamaz.
 • Dama taşı sektirilmez.
 • Eğer oyuncunun birden fazla rakip taşı devre dışı bırakma şansı varsa o hamle öncelikli olur.
 • Dama nasıl bir oyun?

  Dama, iki kişinin karşı karşıya oturarak, siyah ve beyaz renklerden oluşan 64 kareli bir taştada, siyah ve beyaz taşlarla karşılıklı hamlelere dayanarak oynanan bir strateji oyunudur. Yapılan hamlelerin amacı, rakibinizin taşlarını bitirmek ve galibiyet kazanmaya dayalıdır. Dama tahtası genellikle 8×8 şeklindedir.

  You might be interested:  Iskambil Kart Oyunu Nasıl Oynanır?

  Dama taşı nasıl hareket eder?

  Taşlar birer sırayla, karşı tarafa ilerletilir. Örneğin; ilk sıra beyaz taşlı taraftaysa, beyaz ilk hamleyi yapar. Ardından siyah taşlı taraf hamlesini gerçekleştirir. İleri götürme şeklinde olan hamlelerde amaç, karşıdakinin taşlarını almak ve rakip sahaya gidip dama yapmaktır.

  Son kaç taş dama olur?

  Rakiplerden birinin 3 taşı kalmışsa, bu taşların hepsi dama taşı haline gelir. Tüm taşları yenen oyuncu, oyunu kaybetmiş olur. Her iki tarafın 1 taşı kalmışsa, oyun berabere biter.

  Dama çeşitleri nelerdir?

  Birçok farklı çeşidi olan dama oyununun en bilinen üç versiyonu klasik dama (çapraz dama), Türk daması ve Çin damasıdır.

  Dama oyunu nasıl kazanılır?

  Oyuncunun kendi taşını karşı tarafın sahasındaki son kısma yöneltmesi halinde dama meydana gelir ve böylelikle oyun kazanılır. Oyundaki temel amaç, rakibin taşlarını alarak karşı tarafın sahasına girerek dama yapmaktır. Dama taşları ikişer sıralı olarak 16 siyah, 16 beyaz şeklinde dizilir.

  12 taş dama nasıl oynanır?

  Tüm oyun sadece koyu karelerin üzerinde oynanır ve her oyuncu 12 taşla oyuna başlar – piyonlar, oyuncunun kendi tarafında üç sıraya dizilmişlerdir. Oyunun hedefi, rakibin tüm taşlarını ele geçirmek veya oyunu rakibin geçerli bir hamle yapamayacağı pozisyona getirmektir.

  9 taş dama nasıl oynanır?

  İki kişi üçer taşla oynanır. İlk üç hamlede oyuncular taşlarını 9 noktadan bir boş olanına koyar, aynı çizgide bir üçlü oluşturan kazanır, yoksa şu iki kurallardan birine göre oyuncular dan biri aynı çizgide bir üçlü oluşturana kadar sırayla birer taş oynatarak oynanır.

  Çapraz dama oyunu Nasıl Oynanır?

  10 x 10 Uluslararası Çapraz Dama’da 20’si beyaz 20’si siyah olmak üzere toplam 40 taş vardır ve taşlar rakip taşların üzerinden atlayarak birbirlerini tahta dışına alarak yok ederler. Nihai hedef rakibin tüm taşlarını yok etmektir. Sonuçta rakibin tüm taşlarını oyun alanı dışına alan taraf oyunu kazanır.

  You might be interested:  Mısır Patlatma Oyunu Nasıl Oynanır?

  Dama kaç yılında icat edildi?

  Damanın Tarihçesi. Bir oyun tahtası üzerinde bir taşın diğerinin üzerinden atlayarak onu aldığı ilk oyunun yaşı 4000 yıldır. Mısır ve Ur’da oyun tahtası üzerinde taşlarla oynanan oyunlar vardı, fakat dama diyebileceğimiz ilk oyunlar MÖ 2000-1500 yıllarında Afrika’da taşların damaya çıkabilmesi düşünüldüğünde doğdu.

  Çin Damasında geri hamle var mı?

  Çin damasında taşlar ileri ve yan olarak tek kare ilerleyebilir.(Eğer önünde atlayacağı taş yoksa). Çapraz gitme yoktur. Geri gitme sadece rakibin 9 taşlık alanında yapılabilir. Bu oyundaki amaç, rakibinin köşesine dokuz taşınızı ilk dizilişteki gibi taşımaktır.

  Dama bir spor mudur?

  SPOR MU? OYUN MU? DAMA BİR SPORDUR. PEKİ DAMANIN SPOR OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

  Damada dama kendi taşının üstünden atlanır mı?

  Oyuncu sadece rakibin taşlarının üstünden atlayabilir, kendi taşlarının üstünden atlayamaz.

  Çin Damasında geri hamle var mı?

  Çin damasında taşlar ileri ve yan olarak tek kare ilerleyebilir.(Eğer önünde atlayacağı taş yoksa). Çapraz gitme yoktur. Geri gitme sadece rakibin 9 taşlık alanında yapılabilir. Bu oyundaki amaç, rakibinin köşesine dokuz taşınızı ilk dizilişteki gibi taşımaktır.

  Damada zarlar ne işe yarar?

  dama oynamaktan sıkıntı basmışsa kullanılan bir tekniktir. ‘büyük atan kazanır’ temalıdır. lakin söz konusu oyun zaman içinde evrim geçirip barbuta dönüşmüştür.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.