Dama Nasıl Oynanır Kuralları?

DAMA DİZİLİŞİ VE KURALLARI Dama taşları ikişer sıralı olarak 16 siyah, 16 beyaz şeklinde dizilir. Dama dizilişi esnasında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise arkalarında birer kolon, aralarında ise 2 kolon boş bırakılması gerektiğidir. Yani dizim esnasında arka kısmın bütünü boş bırakılır.
2 Kısım 2 / 3: Dama Oynamak

 1. Oyunu başlat. Siyah taşlara sahip olan oyuncu ilk hamleyi yapar.
 2. Zıpla ve rakibinin taşlarını ele geçir. Eğer senin taşın rakip taşın yakınındaki çapraz karedeyse zıplayarak o taşı yiyebilirsin.
 3. Rakibin ilk sırasına ulaştığında taşını dama yap.
 4. Zıplamaya ve yemeye devam et.

Dama kuralları nelerdir?

Dama Kuralları Nedir?

 • Oyuncu kaldırdığı taşı oynamak zorundadır.
 • Eğer rakip taşı devre dışı bırakma ihtimali varsa bunu yapmak zorundadır, başka hamle yapamaz.
 • Dama taşı sektirilmez.
 • Eğer oyuncunun birden fazla rakip taşı devre dışı bırakma şansı varsa o hamle öncelikli olur.
 • Dama nasıl oynanir ve kuralları?

  İkinci ve üçüncü sıraya beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sıraya siyah taşlar dizilir ve oyuna beyaz taraf başlar. Taşlar, klasik damanın aksine çapraz hareket etmez, komşu kareler boş ise sağa, sola ve ileri hareket edebilir fakat geri gidemez. Bütün taşların amacı en ileri sıradaki kareye ulaşıp ‘dama’ olmaktır.

  You might be interested:  Düz Okey Nasıl Oynanır?

  Dama taşı nasıl hareket eder?

  Taşlar birer sırayla, karşı tarafa ilerletilir. Örneğin; ilk sıra beyaz taşlı taraftaysa, beyaz ilk hamleyi yapar. Ardından siyah taşlı taraf hamlesini gerçekleştirir. İleri götürme şeklinde olan hamlelerde amaç, karşıdakinin taşlarını almak ve rakip sahaya gidip dama yapmaktır.

  Dama da taş nasıl yenir?

  Oyunda taş yemek, taşın üzerinden atlamakla olur. Arka arkaya veya yan yana iki taş yenmez. Bir taşın yanında veya arkasında boşluk varsa, rakip oyuncu kendi taşını bu boş kısma ilerleterek taşı yer. Yerinden oynatılan her taşın hamleyi tamamlaması gerekir.

  Dama Satranç Nasıl Oynanır?

  Dama Oyunu kurallarına geçecek olursak pullar ile oynanan ve pulların ileri sağa sola hareketleri ile şekillenen basit bir oyundur. Dama oyunu iki kişi üzerinden oynanıyor. Amaç rakibin tüm pullarını yok edip hiçbir pulu kalmadığında ise oyunu kazanmış oluruz.

  12 taş dama nasıl oynanır?

  Tüm oyun sadece koyu karelerin üzerinde oynanır ve her oyuncu 12 taşla oyuna başlar – piyonlar, oyuncunun kendi tarafında üç sıraya dizilmişlerdir. Oyunun hedefi, rakibin tüm taşlarını ele geçirmek veya oyunu rakibin geçerli bir hamle yapamayacağı pozisyona getirmektir.

  Checkers mini dama nasıl oynanır?

  10 x 10 Uluslararası Çapraz Dama’da 20’si beyaz 20’si siyah olmak üzere toplam 40 taş bulunur. Taşlar rakip taşların üzerinden atlayarak birbirlerini tahta dışına alarak yok eder. Oyunda hedef rakibin elindeki tüm taşları yok etmektir. Sonuçta rakibin tüm taşlarını oyun alanı dışına alan taraf ise oyunu kazanır.

  Go oyunu nasıl oynanır?

  Oyunda siyah ve beyaz renklerdeki küçük ve yuvarlak taşlar kullanılır. Oyuna siyah başlar. Siyah taşın kim olacağını karar vermek içinse; önce beyaz oyuncu eline sayısını bilmeden birkaç taş alır. Siyah oyuncu ise, beyaz oyuncunun elinde bulunan taşların sayısının tek mi yoksa çift mi olduğunu tahmin etmeye çalışır.

  You might be interested:  Bilye Nasıl Oynanır Kısa?

  Surakarta oyunu nasıl oynanır?

  Surakarta Oyunu Nasıl Oynanır?

  1. Oyun platformu biraz değişik.
  2. Her oyuncunun 12 taşı bulunur ve platformun en öndeki noktalarına dizilerek oyuna başlanır.
  3. Oyuna başlayan oyuncu taşını tek birim olmak kaydıyla yatay, dikey ya da çapraz olarak hareket ettirebilir.
  4. Rakip oyuncunun taşının üzerinden atlanamaz.

  Dama Zeka oyunu mudur?

  Dama oyunu faydalı ve eğlenceli olan bir zeka oyunudur. Oyunu oynayan oyuncular haksever, sabırlı, yüksek ahlak ve fazilet kazanımına sahip olur.

  Çin Damasında geri hamle var mı?

  Çin damasında taşlar ileri ve yan olarak tek kare ilerleyebilir.(Eğer önünde atlayacağı taş yoksa). Çapraz gitme yoktur. Geri gitme sadece rakibin 9 taşlık alanında yapılabilir. Bu oyundaki amaç, rakibinin köşesine dokuz taşınızı ilk dizilişteki gibi taşımaktır.

  Dama kaç yılında icat edildi?

  Damanın Tarihçesi. Bir oyun tahtası üzerinde bir taşın diğerinin üzerinden atlayarak onu aldığı ilk oyunun yaşı 4000 yıldır. Mısır ve Ur’da oyun tahtası üzerinde taşlarla oynanan oyunlar vardı, fakat dama diyebileceğimiz ilk oyunlar MÖ 2000-1500 yıllarında Afrika’da taşların damaya çıkabilmesi düşünüldüğünde doğdu.

  9 taş dama nasıl oynanır?

  İki kişi üçer taşla oynanır. İlk üç hamlede oyuncular taşlarını 9 noktadan bir boş olanına koyar, aynı çizgide bir üçlü oluşturan kazanır, yoksa şu iki kurallardan birine göre oyuncular dan biri aynı çizgide bir üçlü oluşturana kadar sırayla birer taş oynatarak oynanır.

  Çapraz dama nedir?

  10 x 10 Uluslararası Çapraz Dama’da 20’si beyaz 20’si siyah olmak üzere toplam 40 taş vardır ve taşlar rakip taşların üzerinden atlayarak birbirlerini tahta dışına alarak yok ederler. Nihai hedef rakibin tüm taşlarını yok etmektir. Sonuçta rakibin tüm taşlarını oyun alanı dışına alan taraf oyunu kazanır.

  You might be interested:  Okey Nasıl Oynanır Kuralları?

  Damada zarlar ne işe yarar?

  dama oynamaktan sıkıntı basmışsa kullanılan bir tekniktir. ‘büyük atan kazanır’ temalıdır. lakin söz konusu oyun zaman içinde evrim geçirip barbuta dönüşmüştür.

  Dama oyunu nasıl kazanılır?

  Oyuncunun kendi taşını karşı tarafın sahasındaki son kısma yöneltmesi halinde dama meydana gelir ve böylelikle oyun kazanılır. Oyundaki temel amaç, rakibin taşlarını alarak karşı tarafın sahasına girerek dama yapmaktır. Dama taşları ikişer sıralı olarak 16 siyah, 16 beyaz şeklinde dizilir.

  8×8 dama nasıl oynanir?

  Türk daması 8×8 bir tahta üzerinde, on altışar taştan olmak üzere toplam 32 taş ile oynanmaktadır. Tahtanın birinci ve sekizinci sıraları boş bırakıldıktan sonra, ikinci ve üçüncü sıralara beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sıralara ise siyah taşlar dizilir ve oyun beyaz taşın hamlesi ile başlar.

  Çin Damasında geri hamle var mı?

  Çin damasında taşlar ileri ve yan olarak tek kare ilerleyebilir.(Eğer önünde atlayacağı taş yoksa). Çapraz gitme yoktur. Geri gitme sadece rakibin 9 taşlık alanında yapılabilir. Bu oyundaki amaç, rakibinin köşesine dokuz taşınızı ilk dizilişteki gibi taşımaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.