Düz Okey Nasıl Oynanır?

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Bir per en az 3 taştan oluşur, ( örnek: kırmızı 7,8,9 veya siyah 5, kırmızı 5 mavi 5). 11-12-13-1-2 perlerde 2 geçersizdir yani 1’de sonra taş düzülmez.

Düz okey kaç taş dağıtılır?

Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler.

Okey kaç Perle biter?

Sahte okey kimdeyse gösterge ondadır. Göstergeye sahip olan oyuncu bu durumu oyunun başında belirttiği taktirde diğer oyunculardan birer puan düşmektedir. Gruplara per adı verilmektedir. Oyuncu perler yaparak 14 taşı tamamlamalıdır.

Düzokey nasıl oynanır?

Düz okey oynarken her oyuncunun ıstakasında on dört taş bulunması gerekmektedir. Istakasında on beş taş bulunan kişi elindeki fazla taşı atar ve oyun başlar. Her seferinde ortadan bir taş çeker ve taşları eksiksiz bir şekilde dizdiği takdirde oyunu bitirmiş olur ve taşlar dökülür.

Normal okey kaç kaç dizilir?

Oyunu açabilmeleri için 14 taşın da dizili olması gerekiyor. Örnek bir dizilim verecek olursak; Siyah serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- siyah 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir. 1- Dağıtıcının sağındakine 15, diğer oyunculara 14 taş dağıtılır. Kimse eksik/fazla taş alamaz.

You might be interested:  Bocce Nasıl Oynanır Kısaca?

Okey 5 4 3 3 biter mi?

ortaya taşı koyduktan soonra ıstakada 14 tane taş olması lazım nasıl olursa olsun isterse 4+4+3+3 yapar ister 5+5+3 istediği gibi yapar

Okey de kaç tane taş var?

Normal okeyde toplam 106 tane taş bulunmaktadır. Bu taşlar düzgün bir şekilde toplanmak suretiyle ıstakaların hemen önüne yerleştirilir. Daha sonra oyunculara belli sayılarda taşlar verilir ve oyun başlar. Bu doğrultuda her oyuncuya toplamda 14 tane taş verilmektedir.

Okeyde boş taş ne işe yarar?

Bu taşın oyun içerisindeki başlıca görevi jokerin yerine geçmektir. El değiştikçe gösterge değişeceği için joker ve dolayısıyla sahte okeyin temsil ettiği sayı değişir.

Okeyde açamayan kaç yer?

Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır. 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir.

Okey vurunca kaç düşer?

Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir.

Renkli okey nasıl oynanır?

Renkli Okey oyunu standart olarak 4 kişilik oyuncuyla oynanır. Renkli Okeyde oyuncunun taşları dizmesi için ıstaka ismi verilen tabla bulunur. Kırmızı, siyah, mavi ve yeşil renklerinde 1’den 13’e kadar numaralı 2’şer setten oluşan toplam 106 tane taş bulunur. Taşların içinde 2 adet sahte okey taşı da vardır.

Okey nasıl oynanir kolay anlatım?

Okey’de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup(per) oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker.

You might be interested:  Harf Bağlamaca Nasıl Oynanır?

Okey taşları hangi maddeden yapılır?

Kaliteli plastik malzemeden üretilmiştir. Hafiftir, taşırken zorluk yaşamazsınız. Taşlar Kemiktir.

Okey nasil dağıtılır 101?

Oyuncular arasından bir oyuncunun dağıtıcı olarak belirlenmesinden sonra, dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendine 22 taş alır. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş şekilde dururken bir tane taş açık durur. Bu açık taş jokeri (OKEY taşını) belirler. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır.

Okey nasil dağıtılır 101?

Oyuncular arasından bir oyuncunun dağıtıcı olarak belirlenmesinden sonra, dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendine 22 taş alır. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş şekilde dururken bir tane taş açık durur. Bu açık taş jokeri (OKEY taşını) belirler. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır.

3 kişi okey oynanır mı?

3 KİŞİ OKEY NASIL OYNANIR? Okey oyununu üç kişi ile oynayabilirsiniz. Dağıtılan taş sayıları aynıdır, ceza sistemleri aynı şekilde uygulanır, puan tabloları bilindiği şekilde tutulur. Dört kişilik oyundan tek farkı bir ıstakanın dışarıda kalmasıdır.

Okey taşı nasıl alınır?

En az 3 adet taş bir grup(per) oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar. Bu şekilde elindeki perlerin toplamı 14 olana kadar oyun devam eder.

101 de ortadaki sayıların toplamı kaç olmalı?

101 Oyunu Kolay Hesap Yolu

Ortaların toplamı 34’ten bir eksik çıksa bile 101 yapar ve yine el açılabilir. 111 serisinde orta taş 1’dir ve bu serinin değeri 1 puandır. 10 11 12 serisinde orta taş 11’dir ve bu serinin değeri 11 puandır. 8 9 10 (okey) serisinde orta taş 9’dur ve bu serinin değeri 9 puandır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.