Hokey Nedir Nasıl Oynanır?

Hokey, iki takım arasında bir ucu kıvrık sopalarla oynanan bir top oyunudur. Türleri Çim alanda çim hokeyi, buz üzerinde buz hokeyi, pist üzerinde yol hokeyi ve havuz içerisinde sualtı hokeyi olmak üzere dört değişik türü vardır.
Buz hokeyi, buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar.

1 çim hokeyi kaç oyuncudan oluşur?

Çim hokeyi, erkeklerden ya da kadınlardan oluşan 11’er kişilik takımlar arasında oynanır. Oyunun amacı, sert ufak bir topu uçları kıvrak sopalarla karşı takımın kalesine sürmek ve gol atmaktır. 35’er dakikalık iki devre sonunda, en fazla gol atan takım maçı kazanır ve devre arasında kaleler değiştirilir.

Hokey uzatma kaç dakika?

3. devrenin sonunda skorda eşitlik olması durumunda maç berabere biter. Eğer maç takımlardan birinin mutlak galibiyetini gerektiriyorsa (Örn. turnuva maçları) 5’er dakikadan 2 devre uzatma oynanır. Uzatmalar sırasında altın gol kuralı geçerlidir, ilk gol atan taraf maçın galibi olur.

Buz hokeyi kaç dakika?

Her biri 20’şer dakikadan oluşan 3 periyot halinde oynanır. Rusya Liga Pro’da olduğu gibi bazı liglerde formattan farklı olarak periyotlar 10’ar dakika üzerinden oynanır. Periyotlarda alınan sayılar maç sonucunu belirler. Eşitlik halinde uzatma devresi, beraberliğin sürmesi halinde penaltı atışları kazananı belirler.

You might be interested:  Mile Oyunu Nasıl Oynanır?

Hokey malzemeleri nelerdir?

Hokey oyuncularının ekipmanları; paten,kask,eldiven,sopa(tahta veya kompozit),göğüs korumalığı,şort, dizlik ve dirseklikten oluşur.

Hokey Maçında Kavga serbest mi?

Buz hokeyi sporunda hakem, kafaya ve enseye yapılan darbeler dışında, maçtaki sıradan sürtüşmeler dahilinde oyuncuların birbirleriyle kavga etmelerine izin verebilir. Ancak çoğunlukla bu kavgalar da cezasız kalmaz. Kavgaya dahil olan oyuncular hakem tarafından; ya belirli bir süre ceza alır ya da direkt maçtan atılır.

Çim Hokeyi hangi ülkeye ait?

Güney Amerikali Aztekler arasinda ve Ingiltere’de bu spora iliskin ilk kayitlar ise 1277 yilina dayanmaktadir. Hokey, 19. yy’da Ingiliz okullarinda sikça oynanmistir. 1861 yilina ait bir tutanakta ilk erkekler hokey kulübünün, Londra’nin güneydogusundaki Blackheath’te kurulduguna iliskin kayit bulunmaktadir.

Hokey sopası adı nedir?

high-stick i.

Çim hokey branşı nedir?

Oyun, 91,4 metre boyunda, 55 metre genişliğinde çoğu zaman çimle kaplı dikdörtgen bir alanda oynanır. Her kalenin önünde yarım daire biçiminde bir “şut alanı” bulunur. Gol olabilmesi için rakip oyuncunun vuruşunu bu “şut alanı” içine girdikten sonra yapması gerekir. Çim hokeyi tehlikesi az olan bir oyundur.

Hokey kac devre?

Buz hokeyi maçında toplam 12 oyuncu bulunur. Bir takımda 6 diğer takımda 6 olmak üzere maç devam eder. Buz hokeyi devreleri ise 15 ila 20 dakika arasında değişmektedir. Bir takımda ise en fazla 20 sporcu olabilir.

Hokey berabere biter mi?

Buz hokeyi 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşmaktadır. Basketbol oyununda olduğu gibi oyunda molalar vardır ve bu molalar süreye dahil değildir. Bu üç devre sonunda diski karşı kaleye daha fazla sokan takım maçı kazanmış olur. Maç berabere biterse oyun uzatmalara kalır.

Buz hokeyinde penaltı nasıl olur?

Özellikle açık şekilde gole giden oyuncuya yapılan fauller de penaltı atışı cezası verilir. Bu tür kural çiğnemelerinde mavi çizgiden atılan serbest vuruş penaltı sayılır.

You might be interested:  Tik Tak Boom Oyunu Nasıl Oynanır?

Buz hokeyi kim buldu?

Dünya’da Hokey’in Tarihi Gelişimi

Ortaya çıktığı yer ve zamanı belirleyecek kesin kanıtlar olmamasına karşın, hokeyin geçmişinin en eski uygarlıklara kadar uzandığı sanılmaktadır. Hokeyin 4000 yıl önce Mısır’da M.Ö 1000 yılında Etopya’da oynandığına dair belgeler mevcuttur.

Buz hokeyi kaç yaşında başlanır?

BUZ SPORLARI: Artistik Buz Pateni’nde çocuklara 6 yaşından itibaren lisans çıkartılıyor. Bu yaşta minik patenciler, teşvik yarışmalarına katılabiliyor. Buz hokeyinde ise lisans yaşı 10. Bu yaştan itibaren çocuklar müsabakalara çıkıyorlar.

Hokey topuna ne denir?

Buz hokeyinde gol, kıvrık uçlu tahta ya da alaşımdan yapılan sopayla, sert bir lastikten üretilen ve puck (pak) denilen diski rakip takımın kalesine kadar sürüp sokmakla gerçekleşir.

Hokey sopası adı nedir?

high-stick i.

Leave a Reply

Your email address will not be published.