Kolay Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç Nasıl Oynanır? Oyuna başlamadan önce satranç tahtası sah alt köşe beyaz olacak şekilde yerleştirilir. Ardından taşlar satranç kuralları doğrultusunda satranç tahtasının ilk iki yatayına yerleştirilir. İlk yatayda iki köşeye de kale konur, sonra kalelerin yanlarına sırasıyla at ve filler yerleştirilir.

Basit satranç nasıl oynanır?

 1. Oyuna her zaman beyaz taşlar başlar.
 2. Her oyuncunun 16 taşı vardır. Bunlardan sekizi piyondur ve önde yer alır.
 3. İki taş aynı karede yer alamaz.
 4. Her oyuncu sıra ona geldiğinde hamle yapmak zorundadır.
 5. Satranç oyununda süre sınırlaması yoktur.
 6. Oyundaki en değerli taş şahtır.

Tek başına satranç nasıl oynanır?

Solitaire Chess 8 yaş ve üzeri herkesin oynayabileceği sıralı düşünme ve problem çözme becerilerini geliştiren tek kişilik bir satranç oyunudur. Oyunun amacı görev kartında gösterildiği şekilde taşları yerleştirdikten sonra, yaptığınız her hamlede taş yiyerek oyun alanında 1 taş bırakabilmektir.

En iyi satranç nasıl oynanır?

Bir satranç maçını kazanmak için altı şey yapmanız gereklidir:

 1. İyi Açılış Hamleleri Yapın. İlk hamlelerinizin amacı tahtada hakimiyet kurmaktır.
 2. Taşlarınızı Rakibinize Karşılıksız Olarak Vermeyin.
 3. Taşlarınızı Doğru Konuşlandırın.
 4. Şaha Yönelik Hücum Geliştirin.
 5. Kendi Şahınızın Emniyetine Dikkat Edin.
 6. Her Zaman Seviyeli Olun.
You might be interested:  Amerikano Oyunu Nasıl Oynanır?

Satranç oyununa nasıl başlanır?

16 beyaz ve 16 siyah taş ile oyuna başlanılmaktadır. Oyunda 6 farklı taş çeşidi bulunmaktadır. Adet ve adlarıyla bu taşlar; bir adet şah, bir adet vezir, iki adet kale, iki adet fil, iki adet at ve sekiz adet piyon diğer adıyla er. Oyuna her zaman beyaz taşa sahip olan oyuncu başlar.

Şah satranç Nasıl Oynanır?

Şah; Herhangi bir yönde; aşağı, yukarı, yanlara ve çapraz olarak sadece bir kare ilerleyebilir. Rakip taş tarafından tehdit edilecek kareye şahınızı oynayamıyorsunuz. Vezir; Yatay-dikey, çapraz şekilde istediği kare kadar ilerleyebilir. Kale; Yatay ve dikey şekilde istenilen kare kadar ilerleyebilirler.

Satranç oyunu nedir nasıl oynanır?

Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor dalı olarak kabul edilir. Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur.

3 kişilik satranç nasıl oynanır?

Üçlü satrançta, bir oyuncu mat olduğunda oyun biter. Mat eden oyuncu birinci, mat edilen oyuncu üçüncü. Diğer oyuncu ise, ikinci kabul edilir. Üçlü satrancın en büyük zorluğu, iki ayrı rakiple aynı anda mücadele etmektir.

Satranç hamleleri nelerdir?

Hamleler

 • Şah. Şah, her yönde bir kare gidebilir.
 • Vezir. Vezir, her yöndeki her boş kareye (çapraz, yatay ya da dikey olarak) başka taşların üzerinden atlamamak şartıyla gidebilir.
 • Kale. Kale, satrançtaki ikinci kuvvetli taştır.
 • Fil.
 • At.
 • Piyon.
 • Terfi.
 • Notasyon.
 • Satranç taşları satranç nasıl oynanır?

  SATRANÇ NASIL OYNANIR?

  1. TAŞLARIN HAREKETİ
  2. ŞAH: Bitişiğindeki karelere gidebilir.
  3. KALE: Yatay ve dikey olarak ilerler.
  4. FİL: Çapraz hareket eder.
  5. VEZİR: Dikey, yatay ve çapraz gider.
  6. AT: L şeklinde bir hareketle üç kare sıçrama şeklinde gider.
  7. PİYON: Bulunduğu sütunda ileriye doğru bir kare hareket eder.
  8. TAŞ ALMA.
  You might be interested:  Playstation Oyunları Pc'De Nasıl Oynanır?

  Satranç hangi durumlarda kazanılır?

  Satrançta, oyun içerisinde; rakibin şahının, farklı bir taş tarafından tehdit edilebildiği durumlar olur. Bu durumda, şahın bu tehditten kaçamadığı durumlardaysa; şah mat olur. Böylelikle, oyun; ilgili kişinin aleyhine biter.

  Satranç eğitimi kaç yaşında başlar?

  Bir spora yatkınlığın gelecekteki başarı için önemi göz önünde bulundurulduğunda, satranca başlama yaşının 4 ile 6 yaş arasında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Burada amaç, satranç figürlerinin ve satranç temasının çocuk gözündeki cazibesinden de yararlanarak, çocuğu satranç ile tanıştırmaktır.

  Satranç oynadıkça gelişir mi?

  satranç hamle ezberleme oyunudur. bu oyunu çok oynadıkça iq seviyeniz yükselmez. sadece daha deneyimli olursunuz. zekanın sözlükte ”insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümü.” olarak tanımlanır.

  Satranç vezir nasıl hareket eder?

  Vezir hem Kale hem de Fil gibi gidebilir. Kale gibi yukarı, aşağı, sağa ve sola gidebilir. Aynı zamanda Fil gibi çaprazlarda hareket edebilir. Vezir tahtadaki en güçlü taştır.

  Çoban matı nasıl yapılır?

  Çoban matı, satrançta bir mat çeşididir. Beyazın şu hamlelerinden sonra oluşur: 1.e4 2.Vh5 3.Fc4 4.Vxf7#. Vezir ve filin f7 karesine birleşik atağına siyahın önlem almaması sonucunda ortaya çıkar.

  Satranç oyununda kale nasıl gider?

  Kale ileri, geri, sağa ve sola gidebilir. Kale kendi taşları veya rakip taşlarının üzerinden atlayamaz. Ancak rok denilen hamlelerde sadece şahın üzerinden atlar.

  Satranç oynamak günah mı?

  İçerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar “eşyada asıl olan mubah oluştur” ilkesi gereğince genel olarak mubah kabul edilir. Buna göre kumara vesile yapılması, ibadetlere engel olması ve aşırı derecede zaman israfına yol açması durumunda satranç oynamak caiz değildir.

  Satranç taşları satranç nasıl oynanır?

  SATRANÇ NASIL OYNANIR?

  1. TAŞLARIN HAREKETİ
  2. ŞAH: Bitişiğindeki karelere gidebilir.
  3. KALE: Yatay ve dikey olarak ilerler.
  4. FİL: Çapraz hareket eder.
  5. VEZİR: Dikey, yatay ve çapraz gider.
  6. AT: L şeklinde bir hareketle üç kare sıçrama şeklinde gider.
  7. PİYON: Bulunduğu sütunda ileriye doğru bir kare hareket eder.
  8. TAŞ ALMA.
  You might be interested:  Ya Satarım Bal Satarım Oyunu Nasıl Oynanır?

  Satranç oyunu nasıl biter?

  Oyun Nasıl Biter

  Oyuncu rakibin şahına saldırır (rakibine şah çekerse) ve rakip oyuncu şahı bir sonraki hamlesinde kesemez durumdaysa. Bu duruma şahmat denir ve şah çekilen oyuncu oyunu kaybeder.

  Satranç taşları nasıl yerleştirilir?

  “Beyaz vezir beyaz kareye, siyah vezir siyah kareye” ve “Her iki oyuncu da zemine baktığında sağ alt köşe beyaz kare olmalıdır” kuralları. Bu satranç kuralları dikkate alındığında kale-at-fil-vezir-şah-fil-at-kale şeklinde 8’li bir sıra oluşmuş olacaktır. Tüm taşlar dizildiğinde oyun başlamaya hazır hale gelir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.