Nasıl Oynanır Satranç Dizilimi?

1- Oyuna her zaman beyaz taşlar başlar. 2- Her oyuncunun 16 taşı vardır.

 1. Piyon: Piyonlar sadece başlangıç konumundayken 2 kare gidebilir.
 2. At: L şeklinde gider.
 3. Fil: Çapraz gider.
 4. Kale: Kale, sağa sola, ileri ve geri gidebilir.
 5. Vezir: Vezir, at haricinde tüm taşlar gibi gidebilir.
 6. Şah.

Satranç takımı nasıl dizilir?

“Beyaz vezir beyaz kareye, siyah vezir siyah kareye” ve “Her iki oyuncu da zemine baktığında sağ alt köşe beyaz kare olmalıdır” kuralları. Bu satranç kuralları dikkate alındığında kale-at-fil-vezir-şah-fil-at-kale şeklinde 8’li bir sıra oluşmuş olacaktır. Tüm taşlar dizildiğinde oyun başlamaya hazır hale gelir.

Satranç oyunu nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Satranç oynamak için iki kişi gereklidir. Öncelikle taşlar karşılıklı olarak iki sıra halinde dizilir. 16 beyaz ve 1 siyah taşın yer aldığı oyunda her oyuncunun hamlesi sırayla yapılmaktadır. Hamlesini yapan oyuncu diğer oyuncunun hamle yapmasını beklemelidir. Oyunun amacı ise karşı tarafın şahını ele geçirmektir.

Yeni başlayanlar için satranç nasıl oynanır?

Bilmeniz gereken 20 temel hamle tavsiyesi:

 1. Oyuna sokmanız gereken ilk taşlar filler ve atlardır.
 2. Hamlelerinizi tahtanın kenarına değil, ortasına doğru yapın.
 3. En doğru başlangıç hamlesi, şahın önündeki piyonu iki kare oynatmaktır.
 4. Şahın etrafını her daim korumada tutun.
 5. Veziri oyuna olabildiğince geç sokun.
You might be interested:  Semah Nasıl Oynanır?

En iyi satranç nasıl oynanır?

Bir satranç maçını kazanmak için altı şey yapmanız gereklidir:

 1. İyi Açılış Hamleleri Yapın. İlk hamlelerinizin amacı tahtada hakimiyet kurmaktır.
 2. Taşlarınızı Rakibinize Karşılıksız Olarak Vermeyin.
 3. Taşlarınızı Doğru Konuşlandırın.
 4. Şaha Yönelik Hücum Geliştirin.
 5. Kendi Şahınızın Emniyetine Dikkat Edin.
 6. Her Zaman Seviyeli Olun.

Şah ve vezir nasıl dizilir?

Beyaz ve siyah satranç taşlarında şah vezirin yanına dizilmektedir. Şah oyunun ana karakteri olarak bilinmektedir. Satrançta siyah ve beyaz taşlarda 8’şer tane piyon bulunur. O nedenle piyonlar satranç tahtasında yatay bölümdeki ikinci sıraya yan yana dizilir.

Şah sağda mı solda mı?

Oyuncuların her birinin ise, 16 satranç taşı bulunmaktadır. Figürlerin sırası, beyaz taşlar için soldan sağa; şu şekildedir: Kale, at, fil, vezir, şah, fil ile at ve kaledir. Siyah taşlar için de, bunun tersi geçerlidir.

Satrançta ilk önce kim başlar?

Oyuna beyaz başlar ve oyuncular sırayla bir taşla oynarlar (İstisna: rok). Böyle iki kişinin arka arkaya birer kere satranç taşlarından birin hareket ettirmelerine hamle denir.

Satrançta ilk hamle ne olmalı?

Satrançta ilk hamle avantajı, satrançta ilk hamleyi yapan taraf olan Beyazın doğal avantajıdır. Satranç oyuncuları ve teorisyenleri genellikle, Beyazın oyuna bazı avantajlarla başladığı konusunda hemfikirdir. 1851’den bu yana tutulan istatistikler bu görüşü desteklemektedir.

Satranç nasıl oynanır özellikleri?

Oyunun Temel Kuralları

8×8 toplam 64 kareden oluşan bir zemin (tahta) üzerinde oynanır. 32 beyaz ve 32 siyah kare mevcuttur. Her iki oyuncuda da, değişik hareket etme yeteneklerine sahip toplam 16 taş bulunmaktadır. İki oyuncunun sırayla kendi taşlarını hareket ettirmesi ile oynanır.

Satranç eğitimi kaç yaşında başlar?

Bir spora yatkınlığın gelecekteki başarı için önemi göz önünde bulundurulduğunda, satranca başlama yaşının 4 ile 6 yaş arasında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Burada amaç, satranç figürlerinin ve satranç temasının çocuk gözündeki cazibesinden de yararlanarak, çocuğu satranç ile tanıştırmaktır.

You might be interested:  Kendama Nasıl Oynanır?

Satrançta şah demek gerekir mi?

Şah çekildiğinde “Şah” deme zorunluluğu yoktur. “Şah” demek istediğiniz de rakibinizin duyabileceği şekilde söylemelisiniz. Rakibiniz şah çektiğinizde fark etmese bile “Şah” demedi iddiasında bulunamaz. Satranç oyununda şah alınmaz.

Satrançta şah şahı yer mi?

Şah, bitişiğindeki 8 kareden herhangi birine gidebilir. İlgili karede rakip taşlardan biri varsa bu taşı alabilir. Kendi taşlarından biri varsa, ya da kare rakip taşlardan birinin tehdidi altında ise (rakip şah dahil) gidemez. Şah herhangi bir taşın üstünden atlayarak ilerleyemez.

Satrançta kazanmak için ne yapmalıyız?

Satrançta, oyun içerisinde; rakibin şahının, farklı bir taş tarafından tehdit edilebildiği durumlar olur. Bu durumda, şahın bu tehditten kaçamadığı durumlardaysa; şah mat olur. Böylelikle, oyun; ilgili kişinin aleyhine biter.

En az kaç hamlede mat edilir?

Mümkün olan en hızlı mat, ikinci hamlede şah mattır.

İki hamlede(kaba tabirle aptal matı olarak da bilinen) şah mat oldukça saçmadır ve gerçekleşmesi için iki taraftan birinin çok kötü hamleler yapması gerekir. Bu mat için beyazın önce f erini bir veya iki kare ileri oynaması gerekir.

Çoban matı nasıl olur?

Çoban matı, satrançta bir mat çeşididir. Beyazın şu hamlelerinden sonra oluşur: 1.e4 2.Vh5 3.Fc4 4.Vxf7#. Vezir ve filin f7 karesine birleşik atağına siyahın önlem almaması sonucunda ortaya çıkar.

Satrançta ilk önce kim başlar?

Oyuna beyaz başlar ve oyuncular sırayla bir taşla oynarlar (İstisna: rok). Böyle iki kişinin arka arkaya birer kere satranç taşlarından birin hareket ettirmelerine hamle denir.

Satrançta şah hangi karede durur?

Şah (♔ ♚), satranç oyunundaki en önemli taştır. Şah taşının rakip tarafından kıpırdayamayacak şekilde tehdit edilmesine şah mat denir ve oyunun sona erdiği anlamına gelir. Şah, satranç tahtasında kendi rengi dışındaki diğer renkteki karede, yani esas kurallara göre e1 ve e8 noktalarında oyuna başlar.

You might be interested:  Oniki Taş Nasıl Oynanır?

Çoban matı nasıl yapılır?

Çoban matı, satrançta bir mat çeşididir. Beyazın şu hamlelerinden sonra oluşur: 1.e4 2.Vh5 3.Fc4 4.Vxf7#. Vezir ve filin f7 karesine birleşik atağına siyahın önlem almaması sonucunda ortaya çıkar.

Rok kuralı nedir?

Rok, (Farsça: رخ rukh) Satranç’ta şah ve kalelerle gerçekleştirilen özel bir hamledir. Rok hamlesinde şahın aynı renkteki kalelerden birine doğru iki kare ilerletilir ve yaklaştığı kale şahın üzerinden atlayarak diğer yanına geçer.Rok için arada taş olması zorunlu değildir.Rok şahı koruma altına almaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.