Okçuluk Nedir Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir?

Okçulukta genel kural olarak; belli atış ve çizgiler üstünden atışlar yapılmaktadır. Bu çizgiye atış çizgisi denir. Okçu, atış çizgisi üstünde on saniye bekleyince, hakem atış için gerçek süreyi vermektedir. Bu süre, 30 ve 50 metrelik yakın mesafelerde 120 saniye olarak okçulara tanınır.
Okun hızlı bir şekilde gitmesi okçuluk sporu için önemlidir. Uzaktaki bir hedefi ok ile vurmayı hedeflemektedir. Bundan dolayı oku yaya getirip yayı gererek oku hedefe göndererek yapılmaktadır. Okçuluk sporu nişan almayı da esas kılar.

Okçuluk nedir kısaca tanımı?

Okçuluk, kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalıdır. Eski zamanlarda avlanmak, saldırmak vb. amaçlarla kullanılıyordu. Bu yay ve oklar basit bir yapıya sahiptir.

Okçuluk kaç set üzerinden oynanır?

Toplamda 5 seri içerisinde ilk önce 6 puana ulaşan sporcu galip sayılır. 5 set sonunda beraberlik olması halinde 1’er okluk beraberlik atışı yapılır ve merkeze en yakın oku atan sporcu yarışmayı kazanır.

Okçuluk neden yapılır?

Sporcuların mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkiler sonucudur. Okçuluk, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur. Eklem ve tendonların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. Osteoporozun ve Skolyoz (omurga eğriliği) ‘un tedavisinde önemli bir rol oynar.

You might be interested:  Golf Sporu Nasıl Oynanır?

Okçulukta kullanılan malzemeler nelerdir?

Modern üretim teknolojileri ile üretilen ve konforlu bir kullanım sunan modern okçuluk malzemeleri isimleri yay gövdesi, yay kanatları, makaralar, nişangah, kiriş, ok yatağı, parmaklık, basınç düğmesi, oklar, gez, stabilizatörler, tetik, kolluk, göğüslük, sadak ve ayaklık olarak sıralanır.

Türk Okçuluğu nedir?

Geleneksel Türk Okçuluğu; Türkiye’de gerçekleştirilen geleneksel okçuluk sporu etrafında şekillenen, yüzyıllar içinde belirlenmiş ilkeleri, kuralları, ritüelleri ve toplumsal uygulamaları, geleneksel zanaatkârlıkla üretilen ekipmanları, okçuluk disiplinleri ve atış tekniklerini barındıran bir somut olmayan kültürel

Okçuluk sanatı nedir?

Oku kullanarak bir yay aracılığıyla belirlenmiş hedefe ulaştırmaya okçuluk denir. Günümüzde özellikle çok önemli bir spor dalı haline geldiğini söylemek mümkündür. Başta olimpiyatlar olmak üzere pek çok farklı spor organizasyonlarında mutlaka program içerisinde yer alıyor.

Geleneksel okçuluk kaç metre?

Geleneksel Okçular

Yetişkinlerde yarışma mesafesi 30-90 metre arasında değişiyor. Örneğin, Okçular Vakfının düzenlediği yarışmalarda erkekler kategorisinin ilk turunda 60 metre ikinci turunda 90 metre atış mesafesi belirlenmiş. Bir de yarışmanın mesafesini sizin belirlediğiniz bir tür var; Menzil.

Okçulukta dünya rekoru kaç metre?

Tozkoparan İskender en uzun rekorunu, gündoğusu havasıyla atılan Akrurı Menzili’nde 1281,5 gezle kırmıştır. 846 (veya 848) metrelik bu mesafe bir dünya rekorudur.

Okey kaç kişi ile oynanır?

Okey oyunu standart olarak dört adet oyuncuyla oynanır. Okeyde oyuncunun taşları dizmesi için ıstaka ismi verilen tabla bulunur. Kırmızı, siyah, mavi ve sarı renklerinde 1’den 13’e kadar numaralı ikişer setten oluşan toplam 106 tane taş bulunur. Taşların içinde iki adet sahte okey taşı da vardır.

Okçuluk eğitimi kaç yaşında başlar?

Okçuluk branşına ideal olarak dokuz (9) yaşından itibaren başlanır, üst yaş sınırı olmayan bir spor branşıdır. Okçuluk ne yaş ne de fiziksel, hiç bir engel tanımaz engelsizdir. Tesislerimizde okçuluk eğitimi kız – erkek 9 yaş olarak ideal başlama yaşı itibari ile üstüne verilmektedir. Branş eğitim süresi 60 dakikadır.

You might be interested:  Teniste Alt Üst Nasıl Oynanır?

Okçuluk bir spor mu?

Okçuluk kol, sırt kaslarının ve göz koordinasyonunun gelişmesini ve öz güvenin artmasını sağlayan bireysel bir spordur. Türk tarihinde de önemli bir yere sahip olan bu spora başlamak için en uygun yaşlar 9-12 yaş aralığıdır.

Geleneksel okçuluk ekipmanları nelerdir?

En bilindikten bilinmeyene, okçuluk malzemeleri

 1. Yay. Makaralı, olimpik veya geleneksel yay okçuluk malzemeleri listesinde tabi ki birinci sırayı alıyor.
 2. Oklar. Ok değil, oklar.
 3. 3. Parmaklık/Zihgir/Tetik ve Olimpik Okçular için Parmak İpi.
 4. Sadak, Tirkeş
 5. Kolluk/Kolçak.
 6. Göğüslük.

Okçuluk terimleri nelerdir?

 • Okçuluk, yay kullanarak oku hedefe göndermeye dayanan bir spor dalıdır.
 • Clicker: Okun atılma sırasında yayda bulunan enerjiyi depolayan parçaya verilen addır.
 • Berger: Kiriş- yay düzlemini ayarlamaya yarayan malzemedir.
 • FITA: Uluslararası okçuluk federasyonu kısaltmasıdır.
 • Okçu Aksesuarları nelerdir?

 • Okçuluk aksesuarları, okçuluğun yapılmasında kolaylaştırıcı veya temel teşkil eden aksesuarların tümünü kapsamaktadır. Bunlar ok ve yay aksesuarları ve okçu aksesuarları olarak ayrılmaktadır.
 • · Parmaklık – Tetik.
 • · Sadak.
 • · Kol ve Göğüs Koruma.
 • · Yay Ayaklığı
 • · Çanta.
 • · Ok Çekme Lastiği.
 • · Yay Kurma İpi.
 • Okçulukta hedef kaç metre?

  Geleneksel Okçular

  Genellikle geleneksel okçuluk yarışma mesafeleri her yarışmaya göre değişiyor. Yetişkinlerde yarışma mesafesi 30-90 metre arasında değişiyor. Örneğin, Okçular Vakfının düzenlediği yarışmalarda erkekler kategorisinin ilk turunda 60 metre ikinci turunda 90 metre atış mesafesi belirlenmiş.

  Okçuluk kaç yaşında başlar?

  Okçuluk branşına ideal olarak dokuz (9) yaşından itibaren başlanır, üst yaş sınırı olmayan bir spor branşıdır. Okçuluk ne yaş ne de fiziksel, hiç bir engel tanımaz engelsizdir.

  Okçuluk hangi ülkeye ait?

  1500’lü yıllarda Asurluların yayı daha da geliştirmesi ile atıcıya kolaylık sağlayan bir model ortaya çıkmıştır. 16. ve 17. yy.’larda İlk okçuluk dernekleri İngiltere’de kuruldu. 19. yy.’da ABD, Kanada ve Avustralya’ya yayılan okçuluk, 20.yy’ın başlarında da gerçek anlamda bir spor olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

  You might be interested:  Batak Iki Kişi Nasıl Oynanır?

  Ilk okçu kimdir?

  Okçuluk, muhtemelen Taş Devri (M.Ö. 20.000)’ne kadar tarihlense de, yay ile ok kullandığı bilinen ve okçuluğu avcılıkla-savaşa da en az 5.000 yıl önce uyarlamış olan ilk insanlar; Eski Mısırlılardır. Çin’de okçuluğun tarihi Shang Hanedanı(M.Ö. 1766-1027)’na kadar dayanmaktadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.