Okey Nasıl Oynanır Kuralları?

Okey Kuralları 1- Dağıtıcının sağındakine 15, diğer oyunculara 14 taş dağıtılır. Kimse eksik/fazla taş alamaz. Oyun içinde gizlice yerden taş almak, taş saklamak yasaktır.
Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Bir per en az 3 taştan oluşur, ( örnek: kırmızı 7,8,9 veya siyah 5, kırmızı 5 mavi 5). 11-12-13-1-2 perlerde 2 geçersizdir yani 1’de sonra taş düzülmez.

Okey mantığı nedir?

Okey; dikdörtgen taşlar, taşları dizmek için istekalar ile oynanan bir şans, mantık ve hafıza oyunu. Okey sözcüğü, aynı zamanda oyundaki joker taşının adıdır. Oyunda her oyuncu elinde bulunan taşları oyun kurallarına göre dizerek belirli setleri tamamlamaya çalışır.

Okeyde açamayan kaç yer?

Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır. 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir.

Okey oynarken kaç taş dağıtılır?

Bu doğrultuda her oyuncuya toplamda 14 tane taş verilmektedir. Sadece oyunu başlatacak olan ilk oyuncuya 15 tane taş verilir. Böylece oyuncu o taşı atmak suretiyle oyunu başlatır.

You might be interested:  Hokey Oyunu Nasıl Oynanır?

Okey 12 13 1 olur mu?

Okey’de geçerli olan 12 13 1 peri 101 oyununda geçerli değildir.

Okey taşları ne anlama gelir?

Okey oyununda iki adet (“ * ”) ile işaretlenmiş taş vardır. Bu taşlara ”Sahte okey” adı verilir. Oyunda bu taşlar Okey’e dönüşen taşların yerine kullanılır. Yani, ”Sahte okey”ler oyun başladığında okeye dönüşen taşların sayı değerini ve rengini alır.

Okey taşı ne işe yarar?

Bu taşın oyun içerisindeki başlıca görevi jokerin yerine geçmektir. El değiştikçe gösterge değişeceği için joker ve dolayısıyla sahte okeyin temsil ettiği sayı değişir.

101 de el açma nasıl yapılır?

Oyun başladıktan sonra ıstakada bulunan taşların toplamının 101 olması gerekmektedir. Toplam per sayısı 101 olan oyuncu elini yere açabilir ve daha sonrasında yere taş atmak zorundadır. Eğer oyuncu bitecekse elinde fazladan bir taş olması gerekmektedir. Aksi taktirde o oyuncu bitemez.

51 kart oyunu nasıl oynanır?

Amaç

  1. Eldeki kartların belli düzenlerde dizildiğinde baraj sayısı olan 51 sayıya ulaşıldığında elin açılması.
  2. Her turda: eldeki tüm kartların açılarak veya açılmış olan ellere işlenerek eldeki son kartın ıskarta olarak yere atılarak turun bitirilmesi.
  3. Oyun sonunda: en az ceza puanına sahip olmak.

101 de kafa atınca ne olur?

Hiç kimse açmamışken bir oyuncu elindeki bütün taşları tek seferde açarak biterse buna elden bitme denir ve diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkar. Bu durumda diğer oyuncular 404 ceza yer.

101 3 kişi ile oynanır mı?

Genellikle dört kişi ile oynanan okey oyunlarında bir kişinin eksik olması halinde oyun üç kişi ile de oynanabilir. Kişi sayısı oyun kuralları açısından belirleyici bir faktör değildir. Üç kişi ile oynanan oyunlarda da hangi okey oyunu seçilmişse o oyunun kuralları geçerlidir.

You might be interested:  Una Nasıl Oynanır?

Renkli okey kaç puan?

‘Normal bitiş’ için 2 puan, ‘gösterge yapma’ için 1 puan, ‘çiftten bitme’ için 4 puan. Bitişte kullanılan taş okey taşı ise düşülen puanlar 2 ile çarpılır. Ayrıca oyun düşmeli olarakta oynanır. Düşme sayısı oyuncular tarafından belirlenir.

Okey nasil dağıtılır 101?

Oyuncular arasından bir oyuncunun dağıtıcı olarak belirlenmesinden sonra, dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendine 22 taş alır. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş şekilde dururken bir tane taş açık durur. Bu açık taş jokeri (OKEY taşını) belirler. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır.

Okey çift nasıl biter?

Çanak okeyde çift bitebilmek için yere atılan tüm taşları takip etmek gerekiyor. Yere atılan taşın eşi beklenmemeli ve başka taşlarla çifte gidilmelidir. Bu oyunda çift biten oyuncu iki kat puan kazanır.

51 okey oyunu nasıl oynanır?

– Okeyde, elinizdeki taşların tamamının per olmasını sağladıktan sonra, artan bir taşı yerdeki göstergenin üzerine bırakıp eli siz kazanıyordunuz. 51 okeyde, göstergenin üstüne taş atma diye bir şey yoktur. Yerde, çekilecek taş kalmamışsa, sıra kendisinde olan oyuncu yana taş attığı anda el biter.

Leave a Reply

Your email address will not be published.