Peçiç Oyunu Nasıl Oynanır?

Peçiç, karşılıklı birer kişiyle oynanabildiği gibi, takım halinde ikişer kişilik gruplarla da oynanabilmektedir. Her oyuncunun aynı renklere boyanmış ve tahtadan yapılmış dört adet taşla oynadığı peçiçte, taşları kırılmadan turu tamamlayıp bitiş kısmına varan kişi oyunu kazanmış oluyor.

Peçiç oyunu nerenin?

kuzey kafkas kültüründe vurmalı bir çalgı. zar yerine 6 deniz kabugu kullanilan, nakisla islenmis bir bez üzerinde oynanan, kurallari neredeyse kizma birader ile ayni olan oyun. ülkemizde daha cok güneydoğu anadolu bölgesinde bilinen ve oynanan oyun.

Petic nasıl oynanır?

Bir taş 8 kare ilerletilmek zorundadır. 2 ise yine aynı taş ile ya da faklı bir taş ile oynanabilir. Peçiçte taş kırma vardır. Bunun için oynanan bir hamle sonunda taşın, rakip taşının bulunduğu kareye denk gelmesi gerekmektedir. Kırılan taş tekrar 12 veya 25 ile oyuna başlayana kadar bekleme alanına alınır.

Zar yerine ne kullanılır?

Size altın günlerinde teyzelerin sıklıkla oynadığı ve zar yerine deniz kabuklarının kullanıldığı hem çok farklı hem de çok tanıdık bir oyundan bahsetmemizi ister misiniz? İsmini hiç duymamış olabilirsiniz ama Güneydoğu Anadolu’da severek oynanan bu oyunun adı Peçiç.

Peçiç taşı adı nedir?

Peçiç, önceden hazırlanmış peçiç tahtası veya bezi üzerinde, her oyuncu için dört adet taş ve bu taşların kaç adım ilerletileceğini belirlemek için zar yerine kullanılan yöresel olarak it taşı veya it boncuğu olarak bilinen altı adet deniz kabuğu yardımıyla iki kişi veya iki grup halinde oynanan bir strateji oyunudur.

You might be interested:  Iddaa Da 2 Buçuk Üstü Nasıl Oynanır?

Mangala oyunu nasıl oynanır?

Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.

Kızma Birader Oyunu Nasıl Oynanır?

Her oyuncu 4 adet piyonla oyuna başlar. Oyuncular piyonlarını oyun alanına çıkarabilmek için zar ile 6 atması gerekir. Güvenli bölgeler dışında aynı karede iki piyon bulunamaz. Eğer rakibin piyonu aynı kareye gelirse burada bulunan piyon kaleye geri gönderilir.

Tavlada zar atmak günah mı?

Eğer, tavla ve satranç kumar değil sadece oyunsa, “Her oyun haramdır. Ancak, kişinin eşiyle, ok ve yayıyla ve atıyla oynaması hariç” (Zeylaî, Nasbü’r-râye, IV, 273-274) hadisinden anlaşılacağı gibi sonuç yine haram olarak görülmektedir.

Zarda 1 in karşısında ne var?

Standart bir zarda iki karşı yüzdeki sayıların toplamı her zaman 7’ye eşittir. Örneğin; zarın 1’e denk gelen yüzünün karşı tarafı 6, 2’ye denk gelen yüzünün karşısı ise 5’tir.

Zar nasıl atılır?

Nasıl zar tutulur?

 1. Zarlar dikey olarak üst üste yapıştırılır.
 2. Alttaki zarın üstüne, üstteki zarın altına gelmesini istediğiniz kısım denk getirilir.
 3. Tavla yüzeyine yakın bir şekilde, hızı çok iyi ayarlanarak atılır.
 4. Alttaki zarın dönmemesi, üsttekininse yarım tur dönerek oturması gerekir.

Parchisi nasıl oynanır?

Her bir kişi veya takımın (en fazla 2’şer kişiden oluşan) 4’er tane taşı vardır. Taşları oyuna sokabilmek için 25 veya 12 atmak gerekir (bkz. aşağıda sayıların/atışların anlamı). 4 taşı da oyuna sokmak için her biri için bu atışların yapılabilmiş olması şarttır. Taşlar atış sonucu elde edilen sayı kadar ilerlerler.

Zultanit taşının özellikleri nelerdir?

Zultanit Taşı Özellikleri

You might be interested:  Anagram Oyunu Nasıl Oynanır?

Yarı şeffaf bir taştır. Dayanıklı bir taş olmasının yanı sıra 6,5-7 aralığında bir sertliğe sahiptir. Diğer yandan dünya çapında kedi gözü özelliği olması sebebiyle en değerli taşlardan biridir. Bu özelliği sebebiyle yüzeyi boyunca ışık kesilmeden aynı tonun üzerinden etki yaratmaktadır.

Aventurin taşı ne işe yarar?

Aventurin Taşı Faydaları

 • Fiziksel gücü ve canlılığı arttırır.
 • Elektromanyetik kirliliği etkisizleştirir.
 • Strese karşı etkilidir, azaltır.
 • Psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır.
 • Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir.
 • Onyx taşı ne işe yarar?

  Şans ve cesaret getirdiğine inanılır. * Kadın erkek ilişkilerinde denge sağlayıcıdır. * Yoğun duygulardan kişiyi koruyarak hata yapma ihtimalini azaltır. Oniks taşı toprak grubu burçları olan Boğa, Başak ve Oğlak’ın kutsal taşıdır.

  Sitrin taşı ne anlama gelir?

  Sitrin taşı, kuvars grubu içerisinde yer alan ve sarı tonda doğal bir taştır. İçerisinde bulunan yoğun demir sayesinde sarıdan açık kahveye doğru geçişli bir renge sahiptir. Bu saf doğal taş, ismini Yunanca’da limon olarak bilinen citron kelimesinden alır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.