Satranç Oyunu Nasıl Oynanır Kuralları?

Satranç Nasıl Oynanır? Satranç oynamak için iki kişi gereklidir. Öncelikle taşlar karşılıklı olarak iki sıra halinde dizilir. 16 beyaz ve 1 siyah taşın yer aldığı oyunda her oyuncunun hamlesi sırayla yapılmaktadır. Hamlesini yapan oyuncu diğer oyuncunun hamle yapmasını beklemelidir.

 1. Oyuna her zaman beyaz taşlar başlar.
 2. Her oyuncunun 16 taşı vardır. Bunlardan sekizi piyondur ve önde yer alır.
 3. İki taş aynı karede yer alamaz.
 4. Her oyuncu sıra ona geldiğinde hamle yapmak zorundadır.
 5. Satranç oyununda süre sınırlaması yoktur.
 6. Oyundaki en değerli taş şahtır.

Satranç nasıl oynanır kısa bilgi?

Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alır, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur.

Satranç oyunun kuralları nedir?

Satrancın amacı rakip şahı mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdidi engelleyecek başka bir hamlesinin olmamasıdır. Bu da rakibin diğer taşlarını alarak onu güçsüz bırakma ilkesine dayanır.

You might be interested:  Boom Beach Nasıl Oynanır?

Yeni başlayanlar için satranç nasıl oynanır?

Bilmeniz gereken 20 temel hamle tavsiyesi:

 1. Oyuna sokmanız gereken ilk taşlar filler ve atlardır.
 2. Hamlelerinizi tahtanın kenarına değil, ortasına doğru yapın.
 3. En doğru başlangıç hamlesi, şahın önündeki piyonu iki kare oynatmaktır.
 4. Şahın etrafını her daim korumada tutun.
 5. Veziri oyuna olabildiğince geç sokun.

Satranç oyunu nasıl biter?

Oyun Nasıl Biter

Oyuncu rakibin şahına saldırır (rakibine şah çekerse) ve rakip oyuncu şahı bir sonraki hamlesinde kesemez durumdaysa. Bu duruma şahmat denir ve şah çekilen oyuncu oyunu kaybeder.

Satranç nasıl oynanır özellikleri?

Oyunun Temel Kuralları

8×8 toplam 64 kareden oluşan bir zemin (tahta) üzerinde oynanır. 32 beyaz ve 32 siyah kare mevcuttur. Her iki oyuncuda da, değişik hareket etme yeteneklerine sahip toplam 16 taş bulunmaktadır. İki oyuncunun sırayla kendi taşlarını hareket ettirmesi ile oynanır.

Tek başına satranç nasıl oynanır?

Solitaire Chess 8 yaş ve üzeri herkesin oynayabileceği sıralı düşünme ve problem çözme becerilerini geliştiren tek kişilik bir satranç oyunudur. Oyunun amacı görev kartında gösterildiği şekilde taşları yerleştirdikten sonra, yaptığınız her hamlede taş yiyerek oyun alanında 1 taş bırakabilmektir.

Satranç oyunun amacı nedir?

Oyunun amacı rakip şahı mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdîdi engelleyecek başka bir hamlesinin olmamasıdır.

Satranç oyunu zeka oyunlarının hangi türüne girer?

Satranç, hiç şüphesiz ki insanlığın icad ettiği en başarılı zeka ve strateji oyunlarından birisi. Bu strateji temelli oyunu iyi oynamanın yolu da hiç süphesiz ki zihinsel olarak aktif bir birey olmaktan geçiyor.

Satranç bir zeka oyunu mu?

1500 yıl önce Hintliler tarafından icat edilen satranç oyunu, hep bir zeka oyunu olarak görülmüş ve entelektüel seviyesi yüksek kişilerle ilişkilendirilmiştir. Satranç oynamanın sayısal yeteneği, problem çözmeyi ve beyin gücünü geliştirmenin yanı sıra IQ ve duygusal zekayı da geliştirildiği bilinmektedir.

You might be interested:  Yağ Satarım Bal Satarım Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları?

Satranç eğitimi kaç yaşında başlar?

Bir spora yatkınlığın gelecekteki başarı için önemi göz önünde bulundurulduğunda, satranca başlama yaşının 4 ile 6 yaş arasında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Burada amaç, satranç figürlerinin ve satranç temasının çocuk gözündeki cazibesinden de yararlanarak, çocuğu satranç ile tanıştırmaktır.

En iyi satranç nasıl oynanır?

Bir satranç maçını kazanmak için altı şey yapmanız gereklidir:

 1. İyi Açılış Hamleleri Yapın. İlk hamlelerinizin amacı tahtada hakimiyet kurmaktır.
 2. Taşlarınızı Rakibinize Karşılıksız Olarak Vermeyin.
 3. Taşlarınızı Doğru Konuşlandırın.
 4. Şaha Yönelik Hücum Geliştirin.
 5. Kendi Şahınızın Emniyetine Dikkat Edin.
 6. Her Zaman Seviyeli Olun.

Satranç taşları kaç adım gider?

İleri, geri, sağa ve sola istediği kadar gidebilir.

Vezir şahı yer mi?

Sadece rakip Şah’ı sıkıştırarak mat edebiliriz Şah’ı alarak değil! Vezir ve Kaleyle rakip Şahı sıkıştırarak mat edebilirsiniz. Buna MERDİVEN MATI denir. Vezir şah çekmektedir.

Şahla şah çekilir mi?

vasitasiyla sah cekilen alet eger son hamleyi yapan alet ise mumkun olan olay. zira sahin onunu kapattigi alet, sahin baska bir kareye cekilmesiyle sah cekebilir. cok da zevkli olur. rapid ve daha düşük zaman kontrollü müsabakalarda mümkündür.

Satrançta ilk önce kim başlar?

Satrançta ilk hamle avantajı, satrançta ilk hamleyi yapan taraf olan Beyazın doğal avantajıdır. Satranç oyuncuları ve teorisyenleri genellikle, Beyazın oyuna bazı avantajlarla başladığı konusunda hemfikirdir. 1851’den bu yana tutulan istatistikler bu görüşü desteklemektedir.

Satranç nasıl oynanır at nasıl hareket eder?

At, satranç oyununda hareketi sırasında diğer taşların üzerinden atlayabilen tek taştır. Her yöne yalnızca ‘L’ biçiminde hareket eder.

Satrançta hamle süresi ne kadar?

Her devam seansının süresi hakemin saatiyle kontrol edilecektir. Ajurnelerin başlangıç ve bitiş saatleri önceden ilan edilecektir. B1. Hızlı Satranç bütün hamlelerin 15 ile 60 dakika arasında sabit bir sürede tamamlanacağı bir oyun temposudur.

You might be interested:  Agario Nasıl Iyi Oynanır?

Satranç oyunu nasıl geliştirilir?

Satrançta kendinizi geliştirmek için yapmanız gerekenleri sıraladık:

 1. Sizin için ‘iyi satranç oynamanın’ ne anlama geldiğini tanımlayın.
 2. Taktik bulmacalarıyla bolca alıştırma yapın.
 3. 3. Biten oyunlarınızı her zaman bilgisayar analiziyle gözden geçirin.
 4. Bir çalışma planı oluşturun.
 5. 5. Sabırlı olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.