Su Topu Nasıl Oynanır Kısaca?

Su topu sporu havuz içinde yüzerek yapılan bir spor türüdür. 7 kişilik iki takımın 2 yarı,4 periyot şekline oynadıkları oyunda periyotlar 7 dakika sürer. Maç toplamda 28 dakikadır. Maç berabere biter ancak illaki bir kazanan olması gerekiyorsa iki tane 3’er dakikalık devre oynanır.
Su topu nedir, 7’şer kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı – 4 periyot süresince suda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak oynanan bir oyundur (6 oyuncu, 1 kaleci, 7 de yedek oyuncu vardır). Oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. Oyun 7’şer dakikalık 4 devreden oluşur.

Su topu havuzu kaç metre?

2 takımla 2 yarı ve 8 dakika 4 periyot süresince en fazla 25×33 metre boyutundaki havuzda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak suda oynanan bir takım oyundur.

Su topu malzemeleri nelerdir?

Su Topu Malzemeleri

Su topu, mayo, kulak koruyucular ve ağız koruyucular, bu spor için ihtiyaç duyulan malzemeleri oluşturuyor. Ayrıca, oyuncuları ayırt edebilmek için üzerlerinde rakamlar bulunan başlıklar kullanılıyor. (Çoğu başlığın dahili bir kulak koruyucusu da bulunuyor.)

Su topu kaç hakem var?

Her takımın tüm oyuncuları, oyun başladığında kendi yarı alanında olmalıdır. Su topu maçlarında, biri havuzun iki yanında duran iki hakem bulunur. Hakemler oyunun kontrolü altındadır ve faul verebilen tek görevlilerdir.

Su topu hangi ülkenin?

Su topu, 1870’li yıllarda İngiltere’de ortaya çıkmış; kuralları belirlenmiş olarak ise ilk kez 1890 yılında İngiltere ile İskoçya arasında oynanmıştır. 1900 yılında da Olimpiyat Oyunları’nda yer almıştır.

Su topu kaç yaşında başlanır?

Kaleci ya da oyuncunun kale ile oynaması Page 7 Page 8 SUTOPU TEMEL EĞİTİMİ YAŞ DÖNEMLERİ: 7–8 YAŞ; Teknik çalışmalar en önemli. Özellikle serbest teknik önemsenmeli.

You might be interested:  Basketbol Nedir Nasıl Oynanır?

Su topu nasıl yazılır?

Su topu TDK sözlük anlamı şu şekildedir: isim,spor Topu karşı takımın kalesine sokmak temeline dayanan, yedi yüzücüden oluşan iki takım arasında havuzda oynanan spor türü

Su topu ne anlama geliyor?

SU TOPU. birl. i. spor. Yüzme havuzlarında yedişer kişilik iki takım hâlinde su içindeki yüzücüler tarafından elle oynanan ve topu karşılıklı iki küçük kaleye sokma esâsına dayanan bir oyun.

Su topu ne zaman bulundu?

1890 yılında İngilizler ve İskoçlar arasında gölde oynanmaya başlayan sutopu ilk kez 1900 Olimpiyatları’na dahil oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.