Teke Zortlaması Oyunu Nasıl Oynanır?

Teke Zortlatması’nın doğuş yeri, Yörüklerin yaşadığı dağlık yörelerdir. Çok hareketli, hafif sıçranarak oynanan bir oyundur. Sonbahar mevsimi tekelerin çiftleşme zamanıdır. Bu mevsimde sürü içindeki tekeler, dişilerine kur yaparak, hoplarlar, zıplarlar.

Teke zortlatması oyunu nerede oynanır?

Teke zortlatması, Burdur, Isparta, Antalya ve çevresinde yaygın bir halk ezgisi ve bu ezgi eşliğinde oynanan zeybek türü halk oyunu.

Teke zortlatması Hangi oyun?

Teke zortlatması ya da kısaca Teke (namıdiğer: Değişmeli oyun) bir halk oyunudur. Burdur, Isparta, Antalya, Denizli ve Fethiye çevresinde her türlü bölgede oynanabilir. Oyun bir keçiyi andırır.

Teke zortlatması halk oyunu nasıl ortaya çıkmıştır?

teke zortlatması

 1. ege yoresinde oynanan bir halkoyunu.
 2. ait olduğu yer için;
 3. teke’nin özellikle eşleşme zamanın da yaptığı sıçramalar ve haraketler bu türün oyunlarına yansımıştır.
 4. eşeği siken osuruğuna katlanır atasözümüz tekeyi zortlatmanın metodunu ortaya koyması bakımından ayrıca dikkat çekicidir.

Teke halayı hangi bölgede oynanır?

Teke Zortlatması; Burdur, Isparta, Antalya ve Fethiye’de yaygın bir şekilde icra edilmektedir.

Teke ne demek kısaca?

Teke kelimesi Türkçe’de ” anlamına gelir. Teke kelimesi Türkçe’de ‘Tüylü devenin erkeği ile tek hörgüçlü dişi devenin geriye melezlenmesinden elde edilen bir tür deve.’ anlamına gelir.

You might be interested:  Draven Karşı Nasıl Oynanır?

Zortlatma ne demek?

beklenilen sonucu vermeme, osurma.

Teke dansı nedir?

Teke Türkmenleri’nin oyunlarına teke oyunları denir. Teke oyunlarının büyük bir bölümü zeybeklere benzediği için bunlar da zeybek sayılır. Teke oyunlarının başlıcaları; Teke Zortlatması, Teke Oyunu, Yörük Kızı Oyunu. Gakgili, Datdiri, Dımıdan ve Okşamalar’dır.

Teke havası nedir?

Teke müziği, sadece bu yörede yaygın şekilde görülen, yaşatılan ve kuşaktan kuşağa taşınan bir halk müziği türüdür. Burdur, en ağır zeybeklerden, en hızlı zeybeklere ve oyunlara kadar çok çeşitli oyun ve oyun havalarının görüldüğü Teke Yöresi’nin merkezdir.

Teke hangi ile bağlı?

Antalya İli Halk Oyunları Tekeoğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra ikinci beylikler döneminde Antalya ve çevresinde kurulmuştur. Cumhuriyet Dönemine gelinceye kadar Antalya, Teke Sancağı- Teke ili olarak adlandırılırken günümüzde de Antalya ve çevresi Teke Yöresi olarak anılmaktadır.

Zortladım ne demek?

Daha çok zortlatmak olarak kullanılır.Burdur Yöresi halk oyunudur. Anlamı şöyledir,ilkbahar geldiğinde yayladaki tekeler dişi keçilerle çiftleşmek için ona kur yaparken ritüel bir dans yapar,atlar zıplar,kendini beğendirmek ister. işte buna teke zortlatması denir.

Teke Dusurmek ne demek?

Aşağılayıcı, haşin, kaba, hakaret içeren veya saygısız tüm davranışlar.

Bar oyunu nasıl oynanır?

Müzik eşliğinde, genellikle davul ve zurnanın çaldığı ezgiler üzerine, erkekler tarafından oynanır. Bar genellikle bir sıra oyunu olmakla birlikte, zaman zaman tek ve iki oyunculu olarak da icra edilir. Sıra oyununda oyuncular el ele tutuşurlar ya da kol kola verip ellerini birbirlerinin omuzuna koyarlar.

Kaşık halk oyunu nedir?

Kaşık Oyunları veya Kaşık Havası, Türkiye’de Batı Karadeniz Bölgesi (Kastamonu, Bolu, Sinop, Çankırı, Çorum gibi), Güney Marmara (Balıkesir, Bursa, Bilecik gibi), İç Batı Anadolu (Afyon, Uşak, Eskişehir, Ankara gibi), Konya çevresi ve Mersin çevresinde oynanan oyunların genel adı.

You might be interested:  Rivene Karşı Nasıl Oynanır?

Antalya’da en çok oynanan halk oyunları nelerdir?

Bu halk oyunlarının isimleri şöyledir: Alyazma, Dımıdımı, Döneley, Gökte de Yıldız Yüzaltmış, Gölhisar Zeybeği, Mengi, Peşrev Oyunu, Sallama, Sektirme, Serik Kıvrak Zeybeği, Yayla Yolları, Teke Zortlatması, Zeybek Gezellemesi, Serenler Zeybeği, Süpürgesi Yoncadan.

7 bölgenin halk oyunları nelerdir?

Şimdi sırayla öğrenelim:

 • Hora: Trakya.
 • Zeybek: Ege, Güney Marmara, İç ve Batı Anadolu.
 • Teke: Göller Yöresi, Batı Akdeniz.
 • Kaşık Oyunları-Karşılama Bölgesi: Konya Bölümü, Batı Karadeniz, Güney Marmara, Doğu Akdeniz.
 • Horon: Orta ve Doğu Karadeniz.
 • Halay: Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri, İç Anadolu’nun Doğusu.
 • Teke hangi bölgede yer alır?

  Burdur ve ilçeleri merkez olmak üzere, Denizli’nin Acıpayam, Serinhisar, Çameli, Muğla’nın Fethiye ve Köyceğiz’e kadar olan bölümü, Antalya’nın Korkuteli, Elmalı ve çevresi ile Afyon ilinin Dinar, Dazkırı, Başmakçı çevresi Teke Yöresi Kültürünün görüldüğü ve yaşandığı çevredir.

  Kaşık oyunu hangi yöreye ait?

  Kaşık Oyunları veya Kaşık Havası, Türkiye’de Batı Karadeniz Bölgesi (Kastamonu, Bolu, Sinop, Çankırı, Çorum gibi), Güney Marmara (Balıkesir, Bursa, Bilecik gibi), İç Batı Anadolu (Afyon, Uşak, Eskişehir, Ankara gibi), Konya çevresi ve Mersin çevresinde oynanan oyunların genel adı.

  Kafkas oyunu hangi bölgeye aittir?

  Kafkas halk oyunları, Ardahan, Kars, Iğdır çevresinde oynanan oyunların genel ismidir. Bunun dışında Çoruh, Kızılırmak havzası etrafında ve Marmara’da Kafkas kökenli halkların oynadıkları oyunlara da bu isim verilmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.