Ya Satarım Bal Satarım Oyunu Nasıl Oynanır?

Elinde mendil olan oyuncu, elindeki mendili sallayarak koşu yolunda sekerek turlamaya başlar. Diğer oyuncular ise, “yağ satarım bal satarım, ustam öldü ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, satsam onbeş liradır. Zambak zumbak dön arkana iyi bak, zambak zumbak dön arkana iyi bak” şarkısını söylerler.

Yağ Satarım bal Satarım oyunu ndan önce ebe nasıl belirlenir?

Ustam ölmüş, ben satarım. Yarın sabah bayram. Bir süre sonra mendili oturan oyunculardan birinin arkasında çaktırmadan bırakır. Bu uyuncu arkasına mendil bırakıldığını farketmezse ebe bir tur döndükten sonra bu oyuncunun omzuna dokunur ve mendili farketmemiş olan oyuncu yeni ebe olur.

Yağ Satarım bal Satarım geleneksel oyun mudur?

Sorumluluk geleneksel oyun liderine aittir. OYUNUN ŞARKI SÖZLERİ: Yağ satarım, bal satarım, Ustam öldü, ben satarım.

Zambak Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu adam veya çocuk ‘sağa, sola zambak’ komutunu verince, ikişerli duran oyuncular sağa, sonra sola gideceğinden ‘çoban’ olan oyuncu, bir oyuncunun yerine geçinceye kadar komut verinin turasını sırtına yer. Çoban yer bulunca, bu sefer açıkta kalan oyuncu çoban (ebe) olur. Oyun bu yolda devam eder

Yağ Satarım bal Satarım ebeyi kim kovalar?

Arkasına mendil bırakılan oyuncu mendili fark edince kalkarak ebeyi kovalamaya başlasın. Bunu yaparken diğer oyuncular hep bir ağızdan “Tavşan kaç, tazı tut!” diye bağırsın. Eğer ebe, kaçan oyuncuyu yakalarsa yakalanan kişi ebe olarak oyuna devam etsin.

You might be interested:  4 Kişilik Batak Nasıl Oynanır?

Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır?

Ebe bir duvara, ağaca ya da başka bir nesneye kafasını yaslar ve gözünü -genellikle kolu yardımıyla- kapatarak oyuncular tarafından kararlaştırılmış bir sayıya kadar birer birer sayar. Ebenin yaslandığı bu yere sobeleme yeri denir. Bu sırada diğer oyuncular ebenin onları göremeyeceği yerlere saklanırlar.

Istop oyunu nasıl oynanır?

Bir kişi ebe olarak belirlenir. Eline topu alıp oyunculardan birinin ismini söyleyerek topu havaya atar. İsmi söylenen kişi top yere düşmeden tutarsa başka oyuncunun adını söyleyerek havaya atar. Tutamayıp top yere düşerse yakalayıp “istop” der. ”İstop” denilince oyuncular yerlerinde hareket etmeden dururlar.

Geleneksel Çoçuk Oyunları Nelerdir 20 tane?

Biz de hem eğitimciler, hem de aileler için unutulan geleneksel oyunları derledik.

 • Körebe. Oyuncular arasından bir ebe belirlenir ve gözleri bağlanır.
 • Arapsaçı Haberin Devamı
 • Çelik çomak.
 • Kukalı saklambaç
 • Bülbül kafeste.
 • Çatlak patlak.
 • Birdir bir.
 • İstop.
 • Mendil Kapmaca Oyunu Nasıl Oynanır?

  Oyuncu çocuklar koşarak mendil hakeminin içinde olduğu dairenin içine gelirler. Oyun oyuncu çocuklardan birisinin mendili alıp takımının bulunduğu dip çizgiden çıkacak şekilde koşması ile sürer. Dip çizgisinin herhangi bir yerinden çıkması ile biter. Eğer vurulmadan sahayı terk ederse kazanır.

  Farfara Filli oyunu nasıl oynanır?

  Oyuncular bir daire oluşturacak şekilde yerlerini alırlar. Ebe de dairenin ortasına geçer. Oyuncuların hep bir ağızdan “farfarafilli yafili” demesiyle oyun başlar. Lider mümkün olduğu kadar garip ve komik hareketler yapar; örneğin başını bir maymun gibi kaşır veya dil çıkararak zıplar.

  Kurt Baba nasıl bir oyun?

  Kurt Baba, Kurt Baba ne yapıyorsun? Daire şeklinde el ele tutuşarak bu şarkıyı söyleyen öğrenciler ebeye, yani Kurt Baba’ya veya Kurt Anne’ye ne yaptığını sorarlar. Kurt Baba değişik biçimlerde cevap verir. Örneğin, oyun oynuyorum, yemek yiyorum, dişlerimi fırçalıyorum vb…

  You might be interested:  Slingpuck Hızlı Sapan Oyunu Nasıl Oynanır?

  Renkli istop oyunu nasıl oynanır?

  Topu havada tutamayıp yere düşüren oyuncu, topu yerden aldığında ‘istop’ diye bağırır. ‘İstop’ kelimesini işiten diğer oyuncular kaçtıkları yerde kalırlar. Ebe istop dedikten sonra bir de renk söyler. Diğer oyuncular rengi duyar duymaz tekrar etrafa kaçışıp bu rengi bulmaya çalışırlar.

  Mendil var kimde oyunu sözleri?

  Bu arada şu sözleri söyleyeceğiz; “Mendil var, kimde? Postacı nerede?” İstediği bir arkadaşının arkasına mendili bırakacak. Arkasında mendil olan kişi mendili alarak arkadaşını yakalamaya çalışacak. Eğer yakalarsa, yakaladığı kişi ebe olacak.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.