Yağ Satarım Bal Satarım Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları?

Ezgili ve kovalamacalı bir oyundur, en az altı kişi ve bir mendil ile oynanır. Bir ebe seçilir, mendil ebeye teslim edilir. Diğer oyuncular, yüzleri birbirine dönük olacak şekilde bir çember oluşturarak yere otururlar. Oturan oyuncular oyun esnasında arkalarına dönüp bakamazlar.

Yağ satarım bal satarım oyununun kuralları nelerdir?

Elinde mendil olan oyuncu, elindeki mendili sallayarak koşu yolunda sekerek turlamaya başlar. Diğer oyuncular ise, “yağ satarım bal satarım, ustam öldü ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, satsam onbeş liradır. Zambak zumbak dön arkana iyi bak, zambak zumbak dön arkana iyi bak” şarkısını söylerler.

Yağ Satarım Bal Satarım oyunu kaç yaş?

YAĞ SATARIM, BAL SATARIM: Kaç Kişiyle Oynanır : 3 + yaş yukarısı en az 6 oyuncuyla. Malzemeler: Mendil veya eşarp veya plastik bir oyuncak. tekerlemesini melodisine uygun şekilde söyleyerek çemberin etrafında dolaşmaya başlar.

Yağ Satarım Bal Satarım ebeyi kim kovalar?

Arkasına mendil bırakılan oyuncu mendili fark edince kalkarak ebeyi kovalamaya başlasın. Bunu yaparken diğer oyuncular hep bir ağızdan “Tavşan kaç, tazı tut!” diye bağırsın. Eğer ebe, kaçan oyuncuyu yakalarsa yakalanan kişi ebe olarak oyuna devam etsin.

Zambak Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu adam veya çocuk ‘sağa, sola zambak’ komutunu verince, ikişerli duran oyuncular sağa, sonra sola gideceğinden ‘çoban’ olan oyuncu, bir oyuncunun yerine geçinceye kadar komut verinin turasını sırtına yer. Çoban yer bulunca, bu sefer açıkta kalan oyuncu çoban (ebe) olur. Oyun bu yolda devam eder

You might be interested:  Gamyun Banko Nasıl Oynanır?

Istop nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Bir kişi ebe olarak belirlenir. Eline topu alıp oyunculardan birinin ismini söyleyerek topu havaya atar. İsmi söylenen kişi top yere düşmeden tutarsa başka oyuncunun adını söyleyerek havaya atar. Tutamayıp top yere düşerse yakalayıp “istop” der. ”İstop” denilince oyuncular yerlerinde hareket etmeden dururlar.

Beş Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

Beştaş, en az iki kişi ve beş küçük taşla oynanan bir çocuk oyunudur. Taşlar, bir avucun içine hepsinin sığabileceği kadar küçük olmalıdır. Oyun esnasında, oyuncu taşı düşürürse veya yerdeki taşı alamazsa oyundan çıkar ve oyun oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncular yere oturarak oynarlar.

Körebe oyunu nasıl oynanır?

Körebe olarak adlandırılan oyuncunun gözleri mendil veya eşarp gibi bir malzemeyle bağlanır ve ebe etrafını göremez hale getirilir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşır ve ona dokunurlar. Körebe onları yakalamaya çalışır. Körebe gözleri kapalı şekilde birini yakalarsa o ebe olur.

Mendil Kapmaca Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyuncu çocuklar koşarak mendil hakeminin içinde olduğu dairenin içine gelirler. Oyun oyuncu çocuklardan birisinin mendili alıp takımının bulunduğu dip çizgiden çıkacak şekilde koşması ile sürer. Dip çizgisinin herhangi bir yerinden çıkması ile biter. Eğer vurulmadan sahayı terk ederse kazanır.

Mendil var kimde oyunu sözleri?

Bu arada şu sözleri söyleyeceğiz; “Mendil var, kimde? Postacı nerede?” İstediği bir arkadaşının arkasına mendili bırakacak. Arkasında mendil olan kişi mendili alarak arkadaşını yakalamaya çalışacak. Eğer yakalarsa, yakaladığı kişi ebe olacak.

Evde ne oynayabilirim?

Kışın evde çocuklarla oynayabileceğiniz 7 oyun

 • MASA TOPU. Yaş: 3 yaş ve üzeri.
 • HEYKELTRAŞ Yaş: 4 yaş ve üzeri.
 • EVET – HAYIR. Yaş: 4 yaş ve üzeri.
 • HAYVAN TUTMACA. Yaş: 4 yaş ve üzeri.
 • DOKUN TAHMİN ET. Yaş: 4 yaş ve üzeri.
 • PET BARDAĞA SEKTİRME. Yaş: 6 yaş ve üzeri.
 • BALONLA BADMİNTON.
 • You might be interested:  Bilye Oyunları Nasıl Oynanır?

  Yakar top oyunu nasıl oynanır?

  Oyun anında takımları atıcı takım ve kaçıcı takım olarak adlandırmak mümkündür. Atıcı takımın elemanları, aralarında 15–25 m civarında bir mesafe olan iki çizgiye çekilir. Kaçıcılar bu iki çizginin tam ortasına yerleşir. Atıcıların amacı kaçıcı takım elemanlarını elle attıkları topla vurmaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.