Zambak Zumbak Oyunu Nasıl Oynanır?

Elinde mendil olan oyuncu, elindeki mendili sallayarak koşu yolunda sekerek turlamaya başlar. Diğer oyuncular ise, “yağ satarım bal satarım, ustam öldü ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, satsam onbeş liradır. Zambak zumbak dön arkana iyi bak, zambak zumbak dön arkana iyi bak” şarkısını söylerler.

Zambak Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu adam veya çocuk ‘sağa, sola zambak’ komutunu verince, ikişerli duran oyuncular sağa, sonra sola gideceğinden ‘çoban’ olan oyuncu, bir oyuncunun yerine geçinceye kadar komut verinin turasını sırtına yer. Çoban yer bulunca, bu sefer açıkta kalan oyuncu çoban (ebe) olur. Oyun bu yolda devam eder

Yağ Satarım bal Satarım tekerlemesi nasıl?

Yağ satarım, bal satarım, Ustam ölmüş, ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, Satsam on beş liradır.

Yağ Satarım bal Satarım kaç kişi ile oynanır?

En az 8, en fazla 10 kişi oynanan “yağ satarım, bal satarım” oyununun en zevkli kısmı bizce şarkısı.

Yağ Satarım bal Satarım ebeyi kim kovalar?

”Yağ Satarım, Bal Salarım’ oyununda oyuncular lek daire olurlar ve çömelirler. Mendil turalı veya turas±*. olabilir. Ebe, ezgisiyle tekerlemeyi söyleyerek mendili bir oyuncunun arkasına bırakır, koşar. Arkasına mendil konan oyuncu onu kovalar.

Yağ Satarım kuralları nelerdir?

Elinde mendil olan oyuncu, elindeki mendili sallayarak koşu yolunda sekerek turlamaya başlar. Diğer oyuncular ise, “yağ satarım bal satarım, ustam öldü ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, satsam onbeş liradır. Zambak zumbak dön arkana iyi bak, zambak zumbak dön arkana iyi bak” şarkısını söylerler.

You might be interested:  Milli Piyango Mobil Nasıl Oynanır?

Oyundan önce ebe nasıl belirlenir?

Bunların dışında oynanacak oyunun türüne göre de ebe veya takım belirlenir. Örneğin “değnek oyunlarında” değneğini en uzağa fırlatan oyuncu ebelikten kurtulurken, değneği en kısa mesafeye düşen oyuncu ebe olur. Yine “aşık oyunlarında”, aşığı diğer oyunculardan farklı gelen oyuncu oyunda ebe olur.

Istop oyunu nasıl oynanır?

Bir kişi ebe olarak belirlenir. Eline topu alıp oyunculardan birinin ismini söyleyerek topu havaya atar. İsmi söylenen kişi top yere düşmeden tutarsa başka oyuncunun adını söyleyerek havaya atar. Tutamayıp top yere düşerse yakalayıp “istop” der. ”İstop” denilince oyuncular yerlerinde hareket etmeden dururlar.

Beş Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

Beştaş, en az iki kişi ve beş küçük taşla oynanan bir çocuk oyunudur. Taşlar, bir avucun içine hepsinin sığabileceği kadar küçük olmalıdır. Oyun esnasında, oyuncu taşı düşürürse veya yerdeki taşı alamazsa oyundan çıkar ve oyun oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncular yere oturarak oynarlar.

Körebe oyunu nasıl oynanır?

Körebe olarak adlandırılan oyuncunun gözleri mendil veya eşarp gibi bir malzemeyle bağlanır ve ebe etrafını göremez hale getirilir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşır ve ona dokunurlar. Körebe onları yakalamaya çalışır. Körebe gözleri kapalı şekilde birini yakalarsa o ebe olur.

Bak bakalım nasıl?

Nasıl Oynanır: Oyun Sırasında Bir Çocuk Kartlardan Birini Ters Çevirir Ve Diğer Çocuklar Ters Çevrilen Kartın Hangisi Olduğunu Bulmaya Çalışırlar. Bak Bakalım Ne Değişti?? Çocuk Kasketini Ters Mi Çevirdi? Birisi Evin Işıklarını Mı Kapattı?

Leave a Reply

Your email address will not be published.